Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicija absurdiškais vadina Seimo nario liberalcentristo Algio Čapliko siūlymus įrengti rūkyklas maitinimo įstaigose.
Seimo vicepirmininkas Algis Čaplikas trečiadienį pasiūlė keisti dabar galiojantį Tabako kontrolės įstatymą taip, kad būtų sudaryta galimybė viešojo maitinimo įstaigoms pasirinkti: arba drausti lankytojams rūkyti juose, arba įrengti nustatytus reikalavimus atitinkančias atskiras uždaras patalpas rūkymui.
Tam nepritaria Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicija (NTAKK) primindama draudimo rūkyti viešojo maitinimo įstaigose tikslus: tokiu draudimu yra siekiama apsaugoti darbuotojų ir lankytojų sveikatą nuo pasyvaus rūkymo sukeltų ligų ir kurti sveiką aplinką be tabako dūmų. Tai taip pat turi paskatinti rūkančiuosius mesti rūkyti ir tokiu būdu sumažinti su rūkymu susijusių ligų bei mirčių skaičių.
„Rūkomųjų įrengimas sužlugdytų šį tikslą, nes rūkymas ir toliau būtų palaikomas kaip socialiai priimtinas ir neišvengiamas reiškinys, o rūkantiesiems nebeliktų motyvacijos atsisakyti ligas ir mirtį sukeliančio įpročio.
Draudimas rūkyti minėtose įstaigose siunčia labai rimtą įspėjimą vaikams ir paaugliams, kad rūkymas kaip reiškinys yra socialiai nepriimtinas ir žalingas. Rūkomųjų steigimas paneigtų ir šią nuostatą“, – teigia NTAKK prezidentas Aurelijus Veryga.
Jam kyla įtarimas, kad Seimo nariui įtaką daro stambiosios viešojo maitinimo įstaigos, nes rūkomųjų įrengimas sudarytų išskirtines sąlygas būtent šioms.
„Tai labai paprasta paaiškinti, nes rūkomuosius įsirengti galėtų tik didelės ir turtingos įmonės, turinčios dideles patalpas ir galinčios investuoti dideles lėšas į ventiliacijos sistemas, kurios reikalingos rūkymo patalpose. Rūkomųjų negalėtų, tiesiog neturėdami kur, įsirengti mažos kavinės, barai ar kitos įstaigos“, – mano A. Veryga.
Todėl, jo manymu, kad leidimas įrengti rūkomuosius pažeistų smulkiųjų verslininkų interesus.
Jis priduria, kad Seimo nario teiginys, jog „dabar cigarečių dūmais „nuodijami“ nebe kavinių lankytojai, o aplink viešąsias maitinimo įstaigas esančių namų gyventojai“ yra absurdiškas, nes ventiliacijos sistema nenukenksmina tabako dūmų, o juos ištraukia į lauką.
„Neteko matyti, kad kuri nors įstaiga būtų įsirengusi keliolikos metrų ventiliacijos kaminą, per kurį šalinami dūmai nepasklistų šalia gyvenamųjų pastatų. Iš ventiliacijos sistemų pašalinami dūmai atsiduria aplinkoje ir aplink esančių namų gyventojai nuodijami bet kuriuo atveju. Vienintelis būdas apsaugoti gyventojus yra skatinimas rūkančiuosius mesti rūkyti“, – pabrėžia mokslininkas A. Veryga.
Jis sako, kad tokie draudimai nenaudingi tik tabako gamintojams, mat atsisakantieji šio įpročio mažina tabakininkų pelnus.