Siūloma sumažinti minimalų buvusiems savininkams neatlygintinai nuosavybėn perduodamo naujo žemės sklypo dydį iki 0,01 ha.
Tokį Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo pakeitimo projektą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo narys "darbietis" Mečislovas Zaščiurinskas.
Parengti tokį projektą paskatino buvusių žemės savininkų ir jų paveldėtojų prašymai. Parlamentaro teigimu, kiekvienas teisėtai nuosavybės teise priklausęs asmeniui žemės sklypo aras miestuose šiandiena yra itin didelės vertės, todėl jų savininkai ir paveldėtojai jo neatgaudami yra diskriminuojami.
Siūlomas projektas, pasak M. Zaščiurinsko, padėtų žemės savininkams ir jų paveldėtojams atgauti nuosavybės teises į teisėtai nuosavybės teise priklausiusį žemės sklypą mieste.
Šiuo metu piliečiams neatlygintinai perduodamo nuosavybėn naujo žemės sklypo, esančio miesto teritorijai priskirtoje žemėje, dydį kiekviename mieste tvirtina Vyriausybė miesto, rajono savivaldybės siūlymu. Minimalus neatlygintinai nuosavybėn perduodamo naujo žemės sklypo dydis - 0,04 ha (išskyrus nuosavybės teise turėtą mažesnį žemės sklypą).
M. Zaščiurinsko duomenimis, maksimalus neatlygintinai nuosavybėn perduodamo žemės sklypo plotas turi būti ne didesnis kaip 0,2 ha Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Druskininkuose, Palangoje, Birštone ir ne didesnis kaip 0,3 ha kituose miestuose. Jeigu piliečio turėtas žemės sklypas buvo ne mažiau kaip 0,04 ha didesnis už dabar jo naudojamą žemės sklypą, jam pagal galimybę papildomai perduodamas neatlygintinai nuosavybėn naujas ne mažesnis kaip 0,04 ha žemės sklypas individualiai statybai bei kitai paskirčiai.
Bendras piliečiui perduoto neatlygintinai nuosavybėn jo naudojamo žemės sklypo ir papildomai perduodamo neatlygintinai nuosavybėn naujo žemės sklypo plotas neturi būti didesnis už Vyriausybės nustatytą perduodamo neatlygintinai nuosavybėn naujo žemės sklypo individualiai statybai bei kitai paskirčiai tame mieste plotą.
Įstatymo pataisos iniciatorius M. Zaščiurinskas tvirtina, kad kyla savininkų bei paveldėtojų pasipiktinimas, ir jie prašo sumažinti minimalaus neatlygintinai nuosavybėn perduodamo naujo žemės sklypo dydį iki 0,01 ha.