Nors Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorė Audronė Morkūnienė atsargiai vertina "Sodros" galimybes, antradienį (02.11) vykusiame konsultaciniame posėdyje Pramonininkų konfederacijos atstovai vieningai balsavo už tai, kad "Sodros" įmokoms būtų nustatyta viršutinė riba.
Vyriausybei ir Seimui bus siūloma nuo atlyginimų, viršijančių penkių šalies vidutinių mėnesinių atlyginimų vidurkį (daugiau kaip 5 tūkst. litų), nebeskaičiuoti įmokų "Sodrai".
Nusprendus riboti socialinio draudimo įmokas, A. Morkūnienės teigimu, "Sodra" negautų maždaug 50 mln. litų.
"Nuo liepos pirmos įgyvendinti šį siūlymą būtų mažai tikėtina, kadangi šiemet planuojamos "Sodros" biudžeto įplaukos, kaip ir planuojamas biudžeto perviršis, yra paskirstyti mažų pensijų didinimui bei Konstitucinio Teismo įpareigojimui dirbantiems pensininkams mokėti visą pensiją įvykdyti", - pramonininkams sakė ministerijos sekretorė, užsiminusi, kad įgyvendinti Konstitucinio Teismo sprendimą veikiausiai kainuos daugiau, nei buvo planuota.
Anot jos, dėl kitąmet planuojamos pradėti pensijų reformos "Sodros" biudžetas bus įtemptas ir kitąmet.
Tuo tarpu klausimą pristatę Investuotojų forumo vykdantysis direktorius Algis Avižienis bei "Ernst & Young" mokesčių ekspertė tikina, kad ilgainiui šis socialinio draudimo įmokų apribojimas valstybei atneš naudos.
Anot ekspertų, daugelis jaunų žmonių pasiliktų Lietuvoje ir nemigruotų į užsienį, o darbdaviams nebereikėtų ieškoti būdų, kaip nuslėpti dalį darbo užmokesčio, Lietuva taptų konkurencingesnė, kadangi daugelyje kaimyninių šalių tokie ribojimai yra taikomi.
Ekspertų skaičiavimais, šuo metu darbo užmokestį padidinti 100 litų darbdaviui kainuoja 205 litus.
Analogiškas įmokų ribojimas jau buvo taikomas Lietuvoje, tačiau dėl Rusijos krizės įtakos 1998-1999 metais jo buvo atsisakyta.
Pramonininkų konfederacijos pasiūlymas bus teikiamas svarstyti Trišalei tarybai.
ELTA