• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Darbo partijos frakcija ragina kuo daugiau diskutuoti apie galimą žalingą mobiliųjų telefonų įtaką žmonių sveikatai, prašo išsamiai išnagrinėti galimą neigiamą mobiliųjų telefonų poveikį sveikatai ir parengti atitinkamus teisės aktus bei rekomendacijas dėl mobiliųjų telefonų naudojimo vaikams.

REKLAMA
REKLAMA

Antradienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje "Mobilusis telefonas - draugas ar priešas?" Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė pabrėžė jau praėjusių metų pabaigoje paprašiusi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), kad ji parengtų Higienos normą, reglamentuojančią mobiliųjų telefonų naudojimą vaikams ir paaugliams. Parlamentarė teigia buvusi informuota, kad antrąjį šių metų ketvirtį SAM paruoš tik rekomendacijas, kaip saugiai naudotis telefonu.

REKLAMA

"Visuomenei reikalinga kuo platesnė informaciją, tai pažymi ir Europos Komisija, dar 1999-aisiais atlikusi tarpinį vertinimą dėl elektromagnetinių laukų poveikio sveikatai. Atsiliekame kone dešimtmečiu, ne gana to, kai kuriuos teisės aktus SAM net liberalizuoja, pavyzdžiui, buvęs sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas 2009 m. liepos 24 d. išleido įsakymą, panaikinantį higienos pasą statant judriojo ryšio bazines stotis", - piktinosi parlamentarė.

REKLAMA
REKLAMA

2009-ųjų pabaigoje "Ekoinstituto" ir "Powerwatch" atlikto tyrimo duomenimis, informacijos apie elektromagnetinę spinduliuotę trūksta daugiau kaip 50 proc. Lietuvos gyventojų. Panašiai tiek respondentų įvardino mobilųjį telefoną kaip įrenginį, skleidžiantį elektromagnetinę spinduliuotę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Filme "Grėsmingas signalas" (Full Signal,), kurio europinę premjerą Lietuvoje kovo 28-ąją pristatė viešoji įstaiga "Ekoinstitutas", atskleidžiama nepatogi tiesa mobiliojo ryšio pramonei. Jame pasisakantys mokslininkai, pavyzdžiui, prof. Olė Džonsonas (Olle Johanson, Karolinska Institute) pateikia faktų, įrodančių galimą neigiamą mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės spinduliuotės poveikį sveikatai. Profesorius Lenartas Hardelis (Lennart Hardell) savo atliktuose tyrimuose įrodė, kad daugiau kaip dešimt metų naudojantis mobiliuoju telefonu vėžio tikimybė išauga net 280 proc., vaikams - net 420 proc.

REKLAMA

Filmo "Grėsmingas signalas" režisieriaus Talalo Jabario (Talal Jabari) teigimu, jam svarbiausia, kad vyktų diskusija mobiliųjų telefonų ir jų bazinio ryšių stočių poveikio sveikatai klausimais.

"Dalis kritikų mane kaltina tuo, kad filme nėra pateikiama kitos pusės, kuriai atstovauja mobiliojo ryšio pramonė, nuomonė. Šios pramonės užsakomuosiuose komerciniuose pranešimuose mes negirdime nė žodžio apie galimą neigiamą mobiliųjų telefonų poveikį sveikatai. Didžiulius reklaminius biudžetus turinti industrija yra tokia galinga, kad informacijos apie galimą elektromagnetinių bangų poveikį sveikatai sunkiai randame ir žiniasklaidoje. Būtent dėl to siekiu, kad mano sukurtą filmą pamatytų kuo daugiau žmonių", - spaudos konferencijoje Seime sakė T. Jabaris.

REKLAMA

Pasak "Ekonistituto" vadovė Silvinijos Simonaitytės, po filmo premjeros vykusioje klausimų-atsakymų sesijoje ir režisierius, ir ji pati itin pasigedę klausimo "O ką aš asmeniškai galiu padaryti, kad sumažinčiau mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės spinduliuotės žalą?".

"Ekoinstituto" misija - šviesti visuomenę aktualiomis ekologinėmis temomis ir taip paskatinti žmones priimti labiau informuotus ir pagrįstus kasdienius sprendimus. Nesiūlau atsisakyti mobiliųjų telefonų, tačiau, manau, kad reikia naudotis jais atsakingai: vengti ilgų pokalbių, nelaikyti telefono pokalbio prie ausies sujungimo metu ir pan. Tikiuosi, kad šis filmas paskatino ir dar paskatins kiekvieną mūsų susimąstyti apie naudojimosi mobiliuoju telefonu įpročius", - sako S. Simonaitytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Mikutienė primena Pasaulio sveikatos organizacijos kelis dešimtmečius trukusių tyrimų išankstinius duomenis, kad ilgas mobiliojo telefono naudojimas gali kenkti sveikatai ir net būti vėžinių ligų priežastimi. Prieš tai Švedijos, Izraelio, Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų šalių nepriklausomų mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad ilgiau nei 10 metų naudojantis mobiliuoju telefonu gali padidėti smegenų navikų rizika. Tarptautinė vėžio federacija elektromagnetines bangas pripažino antros grupės kancerogenais. Manoma, kad elektromagnetinės bangos gali sukelti kraujo vėžį, leukemiją ir tam tikrų galvos smegenų dalių vėžį. Kai kurių mokslininkų manymu, iki 2010 m. 300-500 tūkst. naujų vėžio atvejų bus priskiriama būtent mobiliųjų telefonų poveikiui.

REKLAMA

"Vaikai dažnai visai be reikalo naudojasi šiais telefonais, daugeliui jaunesnio amžiaus vaikų tai tėra žaislas. Tačiau mokslininkai net ir suaugusiems asmenims pataria kiek galima riboti skambučių mobiliuoju telefonu trukmę ir be reikalo nesinaudoti mobiliaisiais telefonais. Švedų mokslininkų teigimu, asmenys, pradėję naudotis mobiliuoju telefonu nuo 10-19 metų, labiau rizikuoja susirgti smegenų vėžiu nei tie, kurie pradėjo jį naudoti būdami 29 metų ir vėliau", - teigia Seimo narė.

REKLAMA

Parlamentarė remiasi tyrimais, kad moterims, kurios būdamos nėščios naudojosi mobiliaisiais telefonais, 54 proc. dažniau gimsta elgesio sutrikimų turintys vaikai. Anot tyrėjų, ši tikimybė didėja proporcingai mobiliojo ryšio radiacijos trukmei. Jei vėliau vaikai ir patys naudojosi mobiliaisiais telefonais, su elgesiu susijusių problemų tikimybė padidėdavo 80 proc. Kai kur vaikai jau yra gydomi ir nuo psichologinės priklausomybės nuo mobiliojo ryšio telefonų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mobiliojo ryšio telefonai turėtų būti naudojami tik kaip priemonė susisiekimui su tėveliais, esant poreikiui - perduoti svarbią informaciją, o ne pramogoms", - sako parlamentarė.

2001 m. mobilieji telefonai buvo uždrausti Didžiosios Britanijos mokyklose, o 2002 m. Vokietijos medikai vyriausybei rekomendavo uždrausti naudoti mobiliuosius telefonus vaikams ir riboti jų naudojimą tarp paauglių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų