„Toliau pensijų nuvertėjimo leisti negalime, pensijų perkamoji galia krenta (....) Ar norime išsaugoti esamą dabartinį pensijų dydžio santykį su vidutiniu darbo užmokesčiu, ar kelti kartelę aukščiau, ar ją nuleisti. Aš manau, kad kristi (pensijų ir vidutinės algos santykis- BNS) neturėtų“, - spaudos konferencijoje pirmadienį sakė R.J.Dagys.
Premjeras Algirdas Butkevičiusį, paklaustas, ar remia siūlymą nustatyti pensijų „grindis“, pirmadienį sakė „negalintis dabar atsakyti į šitą klausimą“.
„Aš laikausi to principo, kuris yra aprašytas naujajame socialiniame modelyje. Numatyta tam tikrą taikyti formulę ir, aš manau, kad ta formulė yra teisinga, ji gali būti pradėta įgyvendinti jau netgi 2017 metais. Ta formulė gali būti tobulinama, keičiama, atsižvelgiant į ekonominę ir finansinę situaciją bet ji, aš manau, leis sukurti mūsų šalyje tokią teisingumo, teisių didinimo sistemą, atsižvelgiant į kriterijus, kurie įvertina mūsų ekonominę, socialinę ir finansinę situaciją“, - po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams pirmadienį teigė A.Butkevičius.
R.J.Dagys Seime užregistravo Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas, kuriomis siūlo pensijos dydį indeksuoti, atsižvelgiant į vidutinės algos kitimą bei nustatyti pensijų „grindis“ - jos negalėtų būti mažesnės nei valstybės patvirtintas dydis. Pensijų indeksavimo tempai atitiktų vidutinio darbo užmokesčio augimo per septynerius metus vidurkį.
R.J.Dagio skaičiavimais, dabar pensininkai gauna apie 36 proc. vidutinio darbo užmokesčio pensijas - du dirbantys žmonės išlaiko vieną pensininką, o 2035 metais šis santykis bus maždaug vienas prie vieno.
Socialinio modelio kūrėjų parengta nauja pensijų apskaičiavimo bei mokėjimo tvarka numato, kad vietoj draudžiamųjų pajamų vidurkio koeficiento būtų apskaitos vienetų sistema - darbuotojai matys, kaip jų mokamos įmokos kaupia jų pensiją – didesnės įmokos garantuos didesnę pensiją. Taip pat numatytas automatinis pensijų indeksavimas - pensijų rodikliai (bazinė pensija, apskaitos vieneto vertė) kiekvienais metais būtų indeksuojami, o koeficiento dydis priklausytų nuo darbo užmokesčio fondo augimo per kelerius metus.