Vakar Šiaulių miesto tarybos nariams pristatytas 2013 metų Savivaldybės biudžeto projekto pirmasis variantas. Dėl pajamų stygiaus siūloma nemokėti už šildymą. O pajamoms didinti pasiūlytas „kryžiaus žygis dėl Šiaulių imperijos ribų išplėtimo.“
Lenda į 7 milijonų litų skolą
Regina Janušauskienė, Finansų skyriaus vedėja, politikus supažindino su biudžeto projektu. Jo svarstymas dar vyks Tarybos komitetuose. Taryboje biudžetą rengiamasi tvirtinti vasario 28 dieną.
2013 metais planuojamos 250,4 milijono litų biudžeto pajamos, o išlaidos – 259,3 milijono litų. 8,9 milijono litų išlaidos viršija pajamas dėl planuojamų skolintis lėšų investiciniams projektams.
Į išlaidas iš viso nėra įtraukti 7 milijonai litų. Iš jų 6 milijonai litų – už biudžetinių įstaigų šildymą Savivaldybės bendrovei „Šiaulių energija“. 1 milijono litų neplanuojama mokėti už keleivių lengvatinį vežimą kitai Savivaldybės bendrovei „Busturas“.
„Biudžeto nesubalansavome, bet vadiname subalansuotu, nes nutylime apie šildymo išlaidas, – aiškino meras Justinas Sartauskas. – Kaip kitaip sumažinti išlaidas, nematome išeities.“
Išeitį pasiūlė Alfredas Lankauskas: „Mažėja gyventojų, jie emigruoja į ispanijas, airijas, tai prisijunkime Ginkūnus, kitas gyvenvietes. Dėl Šiaulių imperijos ribų išplėtimo pradėkime kryžiaus žygį.“
Laisvės nedaug
2012 metų patikslintas Šiaulių miesto biudžetas buvo 270 milijonų litų. Tiek realiai pajamų gauta, nors patvirtintas biudžetas buvo tik 253 milijonų litų.
Kodėl šiemet neplanuojamos didesnės pajamos?
R. Janušauskienė „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog miestui biudžeto rodiklius nustato Finansų ministerija.
Politikams vedėja taip pat pabrėžė, jog pati Savivaldybė gali prognozuoti tik 10 procentų savo pajamų – iš kai kurių mokesčių bei vietinių rinkliavų.
Pagrindinis pajamų šaltinis – gyventojų pajamų mokestis (GPM). Šiemet savivaldybėms tenkanti GPM dalis yra sumažinta ir sudaro 57,3 procento (pernai sudarė 61,3 procento).
Šiemet pajamų mokesčio planuojama surinkti 87 milijonus litų. Apie pusę milijono litų mažiau, nei pernai.
Iš viso iš mokesčių į biudžetą, prognozuojama, įplauks 116,8 milijono litų, valstybės dotacijos sudarytų 116,3 milijono litų, o kitos įplaukos – 17,3 milijono litų.
Šiemet skolų limitas savivaldybėms padidintas 5 procentais ir gali sudaryti 75 procentus pajamų, planuojamų tiesiogiai surinkti į miesto biudžetą.
Šiųmetiniame biudžete jau paimtoms paskoloms grąžinti, palūkanoms mokėti bus atriekta 18 milijonų litų.
Įstaigoms šiek tiek daugiau
Biudžetinėms įstaigoms pernai finansavimas buvo nurėžtas 25–30 procentų.
Asignavimai šiemet joms didės vidutiniškai tik 5,7 procento – dėl didinamos minimalios mėnesinės algos ir dėl didinamų išlaidų turto remontui.
Iš viso biudžetinėms įstaigoms planuojami 168,5 milijono litų. 84 procentus šių lėšų sudaro darbo užmokestis ir įmokos „Sodrai“.
Savivaldybės veiklos programoms tektų 90,7 milijono litų.
Liūto dalis – švietimui
Švietimui atiteks didžioji biudžeto dalis – 135 milijonai litų.
Socialinei paramai byrės 40 milijonų litų, iš jų 25,7 milijono litų pašalpoms ir kitoms išmokoms.
Kultūrai planuojami 6,9 milijono litų. Iš jų 1,6 milijono litų planuojama skolintis dėl Menų inkubatoriaus kūrimo, nors jo projektas įstrigęs.
Visiems kitiems kultūros projektams teks tik 322 tūkstančiai litų. Miesto 777-ojo jubiliejaus renginiams planuojama 100 tūkstančių litų. Panaši suma numatyta ir „Šaulio“ skulptūrai auksuoti.
Sporto programoje – 10,7 milijono litų, beveik visi – įstaigoms išlaikyti.
Miesto infrastruktūrai plėsti ir miestui tvarkyti – 11,9 milijono litų. Iš jų vienas milijonas planuojamas daugiabučių kiemams tvarkyti.
Iš investicinių projektų, kuriems reikės skolintis beveik 9 milijonus litų, daugiausia – 3,5 milijono litų – atiteks steigiamam Logistikos centrui.
Politikai abejojo Šiaulių arenos valdytojams vėl planuojama atriekti 742 tūkstančių litų koncesijos mokesčio suma.
Bet meras pasiūlė laukti, kol arenos koncesijos problemą išspręs teismas.
Rūta JANKUVIENĖ