Opozicinio Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Gintaras Steponavičius parengė Aukštojo mokslo įstatymo pataisą, kuri, anot jo, užtikrintų visų pakopų studentų paskolų finansavimo rėmimą.
Seimo posėdžių sekretoriate antradienį įregistruota pataisa numato, kad visų studijų pakopų studentai galės gauti valstybės ar jos finansuojamas paskolas studijų įmokai bei kainai mokėti, gyvenimo išlaidoms ar dalinėms studijoms pagal tarptautines (tarpžinybines) sutartis.
"Šiuo metu galiojantys įstatymai neįtvirtina galimybės ne tik pačiai vyriausybei administruoti ir teikti paskolas studentams, bet ir garantuoti gražinimą bei suteikti paskolas per bankus", - įstatymo būtinumą komentavo G.Steponavičius.
G. Steponavičius tikisi, jog tai padidins studijų prieinamumą bei paspartins auštojo mokslo reformą.
"Dabar valstybė skiria 20 mln. litų paskoloms, o šių pinigų užtenka labai mažam ratui studentų. Valstybės remiamas paskolas galėtų gauti kur kas daugiau studentų. Jos būtų teikiamos ne iš valstybės biudžeto, bet per privačias kredito institucijas", - teigia Seimo narys.
Jo teigimu, pirminiame etape, kuris truks 4-6 metus, valstybės lėšų esą visai neprireiktų. Jos būtų reikalingos tik praėjus šiam laikotarpiui, kuomet valstybė pradėtų mokėti palūkanas.
Įstatymo pataisa, jei jai būtų pritarta, įsigaliotų nuo 2008 metų rugsėjo pirmos dienos.
"Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komitetas pritaria šiai alternatyvai - kad ir iš valstybės, ir iš kitų kreditavimo šaltinių būtų įmanoma gauti paskolą. Tai teisingas žingsnis, po to, kai Konstitucinis Teismas išaiškino, jog aukštosios mokyklos pačios nustatys studijų kainos dydį", - teigė buvusi Švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė.