Miškas netoli Vilniaus, prie Mickūnų. Girininkijos darbuotojai vos per pusdienį pririnko štai šį sunkvežimį šiukšlių, kurias miške suvertė gyventojai. Užuot vežę šiukšles į specialias aikšteles, žmonės jas masiškai išpila miško keliuose po eglėmis ir pušimis.
Čia miško vidurys ir šiukšlintojai netgi čia nepasivargina atvežti automobilių detalių. Matyti ir sena padanga, stambiagabaritės atliekos, sena sukiužusi lova.
Girininkai kone kasdien prirenka po sunkvežimį tokių šiukšlių iš aplinkinių miškų ir skundžiasi, kad sudėtinga ne tik pričiupti šiukšlintojus, bet ir vėliau įrodyti jų kaltę.
„Labai sunku kamerą pastatyti toje vietoje, kur atveš šiukšles. Čia didžiausia problema. Jei žinotume, kiekvienoje vietoje sustatytume kameras. Neturime tiek daug, kad galėtume visame miške sustatyti, priemiestiniuose miškuose veža į visus įvažiavimus. Šiukšles dažniausiai veža naktį, nedarbo metu. Labai sunku įrodyti. Tekę pagauti, tuo metu žmogus pradeda krauti atgal į automobilį šiukšles, ir sako tvarko mišką. Kaip tu įrodysi?“, – sako Mickūnų girininkas Andrius Janauskas.
Pavasarį ir rudenį, padangų keitimo metu, pamiškėse pradeda voliotis jų itin daug. Girininkijos darbuotojai savo aikštelėje didelę krūvą surinko per pastarąjį mėnesį.
„Urėdijoje apie 100 tonų padangų yra surenkama per metus, 2019 m. tiek buvo. Maždaug 3 tūkst. savininkų atsikratė padangų jas išveždami į mišką“, – pasakoja Urėdijos Nemenčinės padalinio vadovė Viktorija Anikevičienė.
Štai čia paukščių stebėjimui įrengta vaizdo kamera užfiksavo, kaip gyventojai verčia savo šiukšles pamiškėje. Tačiau girininkai skundžiasi, kad ir kameros mažai tepadeda, mat dauguma šiukšlintojų išsisuka nuo atsakomybės. Bauda šiuo metu siekia iki 6000 eurų, tad Seimas jau svarsto projektą gamtos teršėjus prilyginti brakonieriams ir juos bausti ne tik tūkstantinėmis baudomis, bet grasina konfiskuoti automobilį, priekabą bei kitus pažeidimo metu naudojamus įrankius.
„Visur turi būti protingumo ir proporcingumo principas. Ar tai yra šiupelis, šakės, pati to nesu dariusi, bet žmonės, kurie iškrauna didelius kiekius šiukšlių, ne visada tai daro plikomis rankomis“, – teigia Seimo narė, konservatorė Aistė Gedvilienė.
Konservatorės siūlymą konfiskuoti ne tik kontrabandininkų ar brakonierių, bet ir šiukšlintojų mašinas, aplinkos ministras bei dalis seimūnų vertina skeptiškai ir abejoja, ar tokia bausmė išgąsdins miškų šiukšlintojus.
„Jeigu iškrito popieriukas iš mašinos, gal netyčia. Ar tai tyčinis nusižengimas, reikia eiti į teismą ir konfiskuos mašiną?“, – kalbėjo Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas.
„Kai pagalvoji apie mūsų šiukšlintojų kūrybiškumą, gali atsirasti paslauga padėti atsikratyti nevažiuojančio metalo laužo. Iki miško bus atitempiamas ar savo jėgom atvažiuos ir bus konfiskuojamas kartu su visomis šiukšlėmis, situacijos tas nesprendžia“, – sako ministras Kęstutis Mažeika.
Mašinų konfiskavimo rėmėjai tikina, kad tokia sankcija grės tik tiems, kas miške paliks bent maišą ar daugiau šiukšlių. Tuo metu ministras viltis deda į stebėjimo kameras ir ragina savivaldybes įrengti kuo daugiau šiukšlių surinkimo aikštelių, kad jos gyventojams būtų arti ir patogios.