Sveikatingumo trenerė, mitybos specialistė Karolina Gudaitienė pasakoja, kad naudos galima gauti tik iš namuose pagaminto majonezo, mat pirktiniame pilna nereikalingų priedų, kurie ne suteikia naudos, o daro žalą organizmui.
Įprastai į majonezo sudėtį įeina vos keli paprasti ingredientai – augalinis aliejus, kiaušiniai, actas, cukrus ir garstyčios.
Blogis slypi nereikalinguose prieduose
K. Gudaitienė pasakoja, kad į majonezą dažniausiai dedamas alyvuogių arba saulėgrąžų aliejus, o šis produktas atsakingas už odos, plaukų ir nagų sveikatą. Kitas itin naudingas produktas – kiaušiniai.
„Vištos kiaušinio trynyje yra apie 3,8 mg mikroelementų, daugiausia – geležies ir cinko, o baltyme jų – apie 2,8 mg. Trynyje yra gana daug vitaminų A, E, D, tiamino (B1), riboflavimo (B2).
Daug lengvai virškinamų baltymų, savo sudėtyje turinčių amino rūgščių. Kiaušinio trynio riebaluose – nesočiųjų riebalų rūgščių. Kiaušinio baltyme gausu natrio, sieros, chloro, kalio, o trynyje – fosforo, sieros, kalcio“, – vardijo pašnekovė.
Garstyčios pasižymi dezinfekcinėmis savybėmis – jų milteliai didina organizmo apsaugą, prisideda prie atsparumo virusinėms infekcijoms. Dėl šios priežasties naminis majonezas be dirbtinių priedų itin naudingas tiems, kurių imunitetas yra silpnesnis.
Tačiau dažnai produktai, kurie naudojami gaminant majonezą namuose, skiriasi nuo to, kas naudojama majonezą gaminant pramoniniu būdu. Pavyzdžiui, naudojamas ne minėtasis augalinis aliejus, o kitokie riebalai.
„Modifikuotos pramoninės aliejaus formos nėra įsisavinamos organizme, nes jos nėra gamtoje. Todėl tokie fermentai pradeda kauptis audiniuose. Dėl to kenksmingi riebalai padeda patologiniams pokyčiams.
Dažnai žmogus pradeda kentėti nuo virškinimo trakto ir širdies ir kraujagyslių sistemos problemų“, – aiškino sveikatingumo trenerė.
Kenkia ir majoneze randami priedai, pavyzdžiui, tirštiklis, kuris dažniausiai yra modifikuotas bulvių ar kukurūzų krakmolas. Mitybos specialistė pabrėžia, kad dažnai jį naudojant kyla jau minėtos rizikos – virškinimo trakto, širdies ir kraujagyslių sistemos problemos.
Įvyksta grėsminga reakcija
Parduotuvėje randami majonezai taip pat turi ilgą galiojimo laiką, o tai lemia konservantai: „Tokios medžiagos slopina visą bakterijų ir įvairių grybų aktyvumą. Kai kurie cheminiai junginiai visiškai ištirpsta, kiti kaupiasi organizmo ląstelėse. Dėl to atsiranda įvairių patologijų.“
Pramoniniu būdu gaminamų majonezų sudėtyje netrūksta ir dirbtinių saldiklių, kurie pigesni, tačiau daug saldesni už cukrų ir daro žalą žarnyno mikrobiotai.
„Sutrikusi mikrobiota gali sukelti alergines reakcijas, nuotaikos svyravimus. Taip pat saldikliai skatina organizmą kaupti daugiau riebalų, kas gali būti nutukimo priežastimi.
Dirbtiniai saldikliai nesuaktyvina mūsų pasitenkinimo pojūčio, kaip tai suaktyvina cukrus. Todėl kyla rizika gauti daugiau kalorijų, suvartojant daugiau maisto“, – aiškino sveikatingumo trenerė.
K. Gudaitienė vardija, kad konservantai ir sintetiniai priedai, esantys majoneze, taip pat skatina riebalų kaupimąsi, kepenų suriebėjimą, 2 tipo cukrinio diabeto vystymąsi, didina širdies ir kraujagyslių ir onkologinių ligų išsivystymo riziką.
O štai majonezą sumaišius su kitais produktais, vyksta aktyvi glikacijos produktų sintezė, kurios metu cukraus – gliukozės arba fruktozės – molekulės susijungia su baltymų ir / arba lipidų molekulėmis ir pakenkia pastarųjų funkcijoms ir įvyksta nepageidaujama reakcija:
„Kai šios cukraus molekulės reaguoja neenziminiu būdu su aminorūgštimis, esančiomis baltymuose, atsiranda vadinami AGE produktai (angl. Advanced glycation end products).
Pirmiausia, gliukozė prisikabina prie laisvosios amino rūgšties, dažnu atveju lizino arba arginino, tuomet atsiranda lipnių junginių – AGE produktų, kurie nuodija ląsteles: jos tampa lipnios, kietos, silpnos ir patamsėjusios.“
Majonezą kaitinant, tai yra, kepant ką nors su majonezu, glikacijos sintezė vyksta dar greičiau ir jos produktai žaloja organizmą.
Patarė, kuo keisti majonezą
Tad ar per Velykas galima valgyti kiaušinius su majonezu? „Vienas suvalgytas kiaušinis su šiek tiek majonezo labai didelės žalos nepadarys, jei taip valgoma itin retai“, – nuramina sveikatingumo trenerė ir priduria, kad nuo vieno šaukšto pirktinio majonezo per šventes tikrai nieko nenutiks.
Vis tik, verčiau majonezą keisti į avokado užtepėlę, pagardintą česnaku ir alyvuogių aliejaus, jei nemėgstate avokadų – naudoti graikišką jogurtą su prieskoninėmis žolelėmis arba paieškoti alternatyvų internete.
Tas pats galioja ir įvairioms mišrainėms su majonezu, be kurių šventinis stalas neįsivaizduojamas. Geriausias pasirinkimas – valgyti kuo natūralesnes daržoves ir neskandinti jų padaže, o šviežias pagardinti alyvuogių aliejumi, citrinos sultimis, česnaku, prieskoninėmis žolelėmis.
„Kalbant apie mėgstamą mišrainę, be kurios neįsivaizduojamas Velykų stalas, vengiant majonezo, ruoškite ją su graikišku jogurtu, trintu avokadu, maišykite jas su garstyčiomis, česnaku, šviežiomis žolelėmis – krapais, petražolėmis, agurkais, citrinos sultimis“, – pataria sveikatingumo trenerė K. Gudaitienė.