Saudo Arabija antradienį su palengvėjimu atsiduso, kai maždaug 2,5 mln. musulmonų piligrimystė šventajame Mekos mieste pasibaigė be kruvinų spūsčių ir susirėmimų, kurie temdydavo hadžą ankstesniais metais.
"Esu tikras, kad dabar visi saugumo darbuotojai pajuto pasitenkinimą ir palengvėjimą. Saugumo planas buvo įvykdytas tiksliai ir prisidėjo prie didelės šio hadžo sėkmės", - sakė vidaus reikalų ministras princas Nayefas (Najefas).
Praėjusį sausį per spūstį, kuri kilo prie Džamarato tilto, piligrimams mėtant akmenis į Šėtoną simbolizuojančius stulpus, mirtinai buvo sutrypti 362 žmonės. Tai buvo daugiausia aukų pareikalavusi hadžo tragedija per 16 metų. 2004 metais toje pačioje vietoje per spūstį žuvo 250 žmonių.
Dar viena panaši tragedija būtų sudavusi skaudų smūgį Saudo Arabijos vyriausybei, kurios legitimumas daugelio musulmonų požiūriu priklauso nuo jos sugebėjimo užtikrinti saugumą hadžo metu.
"Mūsų pareiga gerai elgtis su maldininkais ir atlaikyti tokio skaičiaus žmonių iš skirtingų kultūrų spaudimą, - pareigūnams sakė princas. - Reikia vykdyti nurodymus neįžeidžiant nė vieno piligrimo, netgi jei jie jus keikia".
Pastaraisiais mėnesiais užbaigtos statybos per paskutines tris hadžo dienas leido per minėtą tiltą kiekvieną valandą pereiti iki 250 tūkst. piligrimų.
"Šventyklų sergėtojas (karalius Abdullah (Abdula)) ir mūsų šalies žmonės turi teisę džiaugtis šia sėkme", - redakcijos komentare rašo dienraštis "Okaz".
Saugumo darbuotojai taip pat turėjo užkirsti kelią galimoms "al Qaeda" kovotojų, kurie nuo 2003 metų siekia nuversti su JAV bendradarbiaujančius Saudo Arabijos monarchus, atakoms ir galimam sunitų bei šiitų smurto išplitimui į Meką.
Šeštadienį Saddamui Husseinui įvykdyta mirties bausmė taip pat padidino saugumo hadžo metu svarbą.
Piligriminė kelionė į Meką, arba hadžas, kuris pasibaigė pirmadienį, yra vienas švenčiausių ritualų islamo religijoje, kurį bent vieną kartą per savo gyvenimą turi atlikti visi tai galintys musulmonai.