Periodiškai situaciją Lietuvos kalėjimuose ir areštinėse analizuojantys ekspertai pažymi, kad pastabas dėl per ilgai areštinėse laikomų asmenų išsako ne pirmą kartą.
Komitetas teigia, jog kelia susirūpinimą, kad ir per pastarąjį ekspertų vizitą 2012 metų pabaigoje „asmenys, kuriems teismas jau buvo paskyręs kardomąją priemonę, vis tiek dažnai buvo laikomi policijos areštinėse pradinį dešimties dienų ar dviejų savaičių laikotarpį“.
Naują ataskaitą šį mėnesį pateikęs komitetas kviečia Lietuvos valdžią užtikrinti, kad tokie asmenys būtų skubiai pervežami į įkalinimo įstaigas.
„Turi būti siekiama baigti praktiką, kai asmenys, kuriems paskirta kardomoji priemonė, laikomi policijos areštinėje“, – sakoma ataskaitoje.
Be kitų rekomendacijų, nurodoma vengti asmenų grąžinimo iš įkalinimo įstaigos į areštinę apklausai.
Lietuvos valdžia taip pat raginama skirti dideles pastangas siekiant išvengti kalėjimų perpildymo, ypatingą dėmesį skiriant su įkalinimu nesusijusioms priemonėms.
Teisė CPT atlikti patikrinimo procedūras Lietuvos areštinėse, kalėjimuose ir kitose įstaigose, kuriose gali būti laikomi asmenys, kurių laisvė yra apribota, yra numatyta Europos konvencijoje prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą, kuri Lietuvos atžvilgiu įsigaliojo 1999 metų kovo 1 dieną. Pagal vertintojų delegacijos pateiktas išvadas, komitetas valstybėms teikia rekomendacijas ir pasiūlymus dėl tikrintose įstaigose laikomų asmenų teisių apsaugos.