Beveik 75 proc. maisto, kurį vartoja JAV gyventojai, yra itin perdirbtas, jame gausu priedų ir galimai kenksmingų ingredientų. Daugelyje tyrimų nustatytas ryšys tarp daug itin apdoroto maisto (UPF) turinčios mitybos ir daugiau nei 30 ligų, įskaitant kelių rūšių vėžį, skelbia portalas „Mirror“.
„STAT News“ jis rašė: „Noras apsaugoti amerikiečius nuo vėžį ir kitas ligas sukeliančių medžiagų turėtų būti svarbesnis už partinę priklausomybę ir politinę motyvaciją, kad būtų įveiktos pramonės lobizmo pastangos. Tai pavyko padaryti su tabaku, tai įmanoma ir su maistu“.
Jis pridūrė: „Be abejo, tam reikės, kad amerikiečiai kitaip rinktųsi, ką valgyti, ir pirmenybę teiktų savo sveikatai, o ne korporacijų pelnui ir kartais net savo patogumui“.
Itin perdirbtas maistas kelia didelį pavojų sveikatai
Pirmieji tyrimai rodo, kad UPF taip pat gali pakeisti skrandžio mikrobiomą – sveikų bakterijų rinkinį mūsų organizme. Taip pat įrodyta, kad šie maisto produktai dirgina žarnyno sieneles ir gali sukelti lėtinį uždegimą, o visa tai prisideda prie didesnės vėžio tikimybės.
Pasaulyje jaunų žmonių vėžio atvejų skaičius išaugo net 79 proc., o mirčių skaičius padidėjo 28 proc.
JAV taip pat užima šeštą vietą pagal ankstyvųjų vėžio formų paplitimą: 100 tūkst. jaunesnių nei 50 metų žmonių tenka 87 vėžio atvejai.
Taip pat apskaičiuota, kad iki 2023 m. ankstyvųjų vėžio formų diagnozių padaugės 31 proc., o mirčių – 21 proc. Tačiau manoma, kad 40 proc. vėžio atvejų JAV sukelia veiksniai, kuriuos galima pakeisti, rodo Amerikos vėžio draugijos atliktas tyrimas.
Kokie tai veiksniai?
Veiksniai, kuriuos galima keisti, yra alkoholio vartojimas, rūkymas, nepakankamas aktyvumas ir UPF. 2023 m. žurnale „Klinikinė mityba“ buvo paskelbtas tyrimas, kuriame nustatytas „nuoseklus reikšmingas ryšys tarp UPF suvartojimo ir bendro ir kelių vėžio rūšių rizikos“.
Dr. DeVito toliau tęsė: „Maistas čia gali atlikti svarbų vaidmenį, todėl žmogaus žinios apie sudedamąsias dalis, Amerikos maisto sistemą ir tai, kaip tai, ką jis valgo, veikia jo organizmą, yra labai svarbios siekiant sumažinti sergamumą vėžiu“.
Jis palygino didelį UPF suvartojimą su tabaku, kurio vartojimas pradėtas reguliuoti tik 2009 m., o šie maisto produktai nereguliuojami. Jis taip pat teigė, kad organizacijų ir sveikatos ekspertų sutelktos pastangos galėtų turėti didelį poveikį UPF rinkai ir dėl to galimai sumažėtų su vėžiu susijusių mirčių.