„Kadangi pažeidimai nesiliauja, sukilėlių judėjimai praneša stabdantys visas diskusijas, susijusias su derybomis Astanoje“, – sakoma bendrame pranešime, kuriame kalbama apie sausio pabaigoje planuotas Rusijos, Turkijos ir Irano organizuojamas derybas.
Maskva Sirijos konflikte palaiko Damasko režimą, o Turkija ir Iranas – sukilėlius.
Sukilėliai nurodė „besilaikantys paliaubų visoje Sirijoje, tačiau režimas ir jo sąjungininkai nenutraukė ugnies ir pradėjo šiurkščiai bei dažnai jas pažeidinėti, ypač (sukilėlių kontroliuojamuose) Barados slėnio ir Rytų Gutos regionuose“ šalia Damasko.
„Nors keletą kartų buvo užduota klausimų režimo šalininkei Rusijai, tie pažeidimai tęsiasi ir kelia grėsmę šimtų tūkstančių žmonių gyvybei“, – sakoma pranešime.
Pastarąsias dvi savaites, dar prieš įsigaliojant visuotinėms paliauboms, kurios buvo pasiektos tarpininkaujant Ankarai ir Maskvai, ir prieš numatant taikos derybas Astanoje, Sirijos oro pajėgos beveik kasdien bombarduoja Barados slėnį, esantį už maždaug 15 km nuo Damasko.
Prezidento Basharo al Assado režimas bando perimti šio regiono kontrolę, kuris yra pagrindinis geriamojo vandens šaltinis keturiems milijonams sostinės ir jos apylinkių gyventojų.
Pirmadienį Sirijos kariuomenė su Libaniečių šiitų judėjimų „Hezbollah“ priartėjo prie Ain al Fidžos, tiekiančios vandenį visam regionui, pakraščio, nurodė padėtį šalyje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).
„Bet koks (priartėjimas) sausumoje prieštarauja (paliaubų) susitarimui ir jei viskas negrįš į ankstesnę padėtį, susitarimas bus laikomas negaliojančiu“, – sakoma sukilėlių pranešime.
Ketvirtadienio vidurnaktį įsigaliojusios paliaubos yra naujausias ugnies nutraukimo susitarimas per beveik šešerius metus trunkantį karą, pareikalavusį daugiau kaip 310 tūkst. žmonių gyvybių.