O Lenkijos premjeras po susitikimo su Prancūzijos prezidentu pareiškė, kad Varšuva gali visiškai uždaryti sieną su Baltarusija. Tuo metu logistikos centre, kur glaudžiasi 2000 migrantų – švaros diena. Ten įrengtos prausyklos, į kurias pirmiausia patraukė ir nuo parazitų tikrinosi moterys ir vaikai.
Prieš penkias dienas Baltarusijos pareigūnų į logistikos centrą suvaryti 2000 migrantų iki šiol neturėjo kur nusiprausti. Miškuose ilgą laiką klaidžioję žmonės apsiprausdavo tiesiog lauke. Tad nestebina, jog žmones užpuolė parazitai. Tačiau režimo pareigūnai, paraginti žmogaus teisių organizacijų, palapinėse prie logistikos centro įrengė lauko prausyklą. Ir prie jos jau rikiuojasi moterys ir vaikai.
Per valandą prausykloje galės nusiprausti apie 70 migrantų. Jiems suruošti rankšluosčiai, o Baltarusijos moterų organizacijos atgabeno apie pusantro tūkstančio drabužių komplektų. Visgi nors logistikos centre įsikūrę migrantai šią stovyklą vadina džiunglėmis, dabar jie, kad tai geriau nei šalti miškuose.
„Čia bent nešalta, čia turime maisto“, – sako migrantas Azul Maki.
Ir du migrantai iš Sirijos – brolis ir sesuo – to įrodymas. Lenkijos nevyriausybininkai su pareigūnais juos vakar surado už 25-ių kilometrų nuo Baltarusijos sienos. Sirai išklojo, ką su jais išdarinėjo baltarusiai: „Šalta, labai šalta… Kelionė nebuvo lengva. Jei būtume žinoję, kas mūsų laukia, nebūtume tam pasiryžę. Bet blogiausia buvo, kaip su mumis elgėsi baltarusiai.“
Damaską brolis ir sesuo paliko lapkričio 9-ąją ir tik praėjusią savaitę kirto Lenkijos sieną. Miškuose jiems susiorientuoti padėjo kompasas. Jie sako turėję pakankamai maisto, tačiau vandens – vos kelioms dienoms: „Baltarusiai mus vertė kirsti Lenkijos sieną kasdien ir sakydavo: „Arba mirkite Baltarusijoje, arba eikite į Lenkiją“. Meldėme jų, kad mums leistų grįžti, bet jie vis kartodavo: „Mirkite arba eikite į Lenkiją.“
Įtakinga tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“, apklaususi 19 migrantų, pareiškė, kad Baltarusijos pasieniečiai gali būti kalti dėl migrantų kankinimo pasienyje su Lenkija, kad prieš migrantus naudojamas smurtas, nežmoniškas ir žeminantis elgesys bei prievarta yra įprasti režimo pareigūnų metodai. Tačiau kliuvo ir Lenkijai.
Ji kritikuojama dėl migrantų apgręžimo politikos, šeimų išskyrimo. Be to, „Human Rights Watch“ ragina Varšuvą skubiai į pasienį įsileisti humanitarines ir pilietinės visuomenės organizacijas, taip pat žurnalistus.
Lenkijos pasienio tarnyba skelbia, kad vakar naktį sieną neteisėtai kirsti mėgino apie pusantro šimto agresyvių migrantų. Su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu susitikęs Lenkijos premjeras sako, kad būtina skubiai griežtinti sankcijas A. Lukašenkos režimui.
„Tęsime spaudimą A. Lukašenkai, kad jis liautųsi vykdęs šiuos nepriimtinus veiksmus“, – teigia jis.
Apie situaciją kalba ir Lenkijos premjeras Mateusz Morawiecki: „Mes norime numalšinti įtampą, bet ją vis aštrina Baltarusijos pusė. Esame pasirengę imtis priemonių – įvesti ekonomines sankcijas, uždaryti sieną bei sienos kirtimo punktus kroviniams, taip pat geležinkelių eismą. Pasinaudosime šiomis priemonėmis, jei išpuoliai prieš mus stiprės.“
Tačiau provokacijas prieš lenkų pasieniečius rengia ne tik neteisėti migrantai, bet ir kiti veikėjai. Bruzgio pasienio punkte plėšosi ir Lenkiją įžeidinėja Rusijos Dūmos deputatas, V. Putino partijos „Vieningoji Rusija“ narys Vitalijus Milonovas.
„Kokie jūs katalikai ir krikščionys? Greitai tapsite blogesni už paskutinius sektantus, nes jums tikėjimas Kristumi pasidarė mažiau svarbus už atlyginimą bei netikinčiųjų ir sodomitų iš Briuselio duotų nurodymų vykdymą“, – rėžia jis.
Kaltę dėl migrantų krizės pasienyje su Lenkija V. Milonovas verčia Europos Sąjungai ir ignoruoja faktą, kad tai A. Lukašenka dar gegužės mėnesį pagrasino Europai migrantų antplūdžiu.
Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis paskelbė, kad į Minską išvyko Bendrijos ekspertų grupė aptarti techninių klausimų, susijusių su migrantų sugrąžinimu į jų kilmės šalis. Jis pabrėžė, kad tai jokiu būdu nereiškia visapusiškų derybų su režimu, mat Briuselis jų griežtai atsisako.