Mat pragariški orai itin kenksmingi net ir sveikiausių žmonių kraujotakai, širdies ir smegenų veiklai.
Kaitra, kaip sako klimatologai, išsilaikys iki savaitgalio, ir visai gali būti, kad šią vasarą sugrįš.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Nuo tokių karščių lietuviai bando apsisaugoti įvairiai:
„A tu rupke. A tu rupke. Baisu, ne mūsų platumom, po velnių. Nu ką darysi, taip yra. Nu, sedėsim namie arba mirksim ežeriuke.“
„Na, daug vandens geriu. Ir stengiuosi, kai labai jau karšta, tai ir neiti visai iš namų. Nes namuose galiu pasidaryti – vienoje pusėje saulėta, kitur pavėsis.“
Kai kurie tautiečiai traukia ir į nudistų pliažą siekdami nusimesti visus drabužius. Vilnietis Rimantas sako, tropiniai karščiai jo ne tik negąsdina, bet dar ir džiugina.
Vyras nori įdegti kiekvieną kūno lopinėlį, tad laiko kaitroje leidžia daug.
„Tris keturias valandas. Maudausi kas pusę valandos“, – sako vyras.
Dar pažers karštų dienų
O sinoptikai artimiausias dienas vadina karščio dienomis, mat maksimali paros temperatūra viršys trisdešimt laipsnių. Panašu, ne tik karščio, savaitė dar pažers ir kaitros dienų, kai karštis, siekiantis per trisdešimt, išsilaikys iš eilės tris dienas.
„Tai stichinis meteorologinis reiškinys, kurį šiemet nedidelėje Lietuvos pietryčių dalyje turėjom. Dalyje Lietuvos gali būti ir šią savaitę“, – komentuoja klimatologas Donatas Valiukas.
Mat kai kur termometrai, pasak sinoptikų, net ne vieną dieną iš eilės rodys per trisdešimt tris karščio. Tai, kas prieš kelis dešimtmečius Lietuvoje buvo retenybė, kaip priduria žinovai, šylant klimatui, mūsų šalį pastaraisiais metais lanko kelis kartus per vasarą. Gali būti, kad taip bus ir šiemet.
„Vasara dar neįpusėjusi net. Statistiškai šilčiausias laikotarpis liepos pabaiga, rugpjūčio pradžia dar prieš akis, kol kas tas laikotarpis prognozuojamas artimas vidutinėms daugiametėms normoms. Tai tikrai tokiu laikotarpiu dar gali susiformuoti“, – teigia klimatologas Valiukas.
Vėsintis ragina saikingai ir palaipsniui
Visuomenės sveikatos specialistai ragina į kaitrą nežiūrėti pro pirštus ir nerizikuoti sveikata ar net gyvybe. Tad įkaitę turime ieškoti vietos, kur pasislėpti nuo karščio.
„Mes visada sakom maisto prekių parduotuvėse, nes turi užtikrinti maisto prekių temperatūrą, tai ir yra vėsoka“, – sako Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė.
O dar atsigaivinti galima ir vėsinantis vandeniu. Tik, kaip sako specialistai, saikingai ir palaipsniui. Mat staigus šuolis į upę ar ežerą gali sustabdyti širdį. Žmonėms rekomenduoja specialistai gerti daugiau vandens, valgyti lengvesnį maistą, rinktis lengvesnius drabužius. O turintiems sveikatos bėdų iš viso geriau likti namie.
„Ta temperatūra labai svarbi kai kuriems vidaus organams kaip širdis, smegenys. Atitinkamai atsiranda tam tikrų simptomų kaip sąmonės sutrikimas, silpnumas, sąmonės netekimas, kartais tai baigiasi net ir mirtimi“, – perspėja I. Taraškevičienė.
Tiesa, jeigu tikėsime senolių išmintimi, kaitrą turėtų atskiesti lietus. Mat nuo seno tikėta, kad liepos dešimtąją prasideda vadinamas septynių miegančių brolių laikotarpis, kai septynias dienas, ar net savaites diena dienon šalį merks lietus.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.