• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maurų stiliaus, 20 amžiaus pradžios Vilniaus Choralinėje Sinagogogoje, moterims skirtuose balkonuose, buvo subruzdimas - profesorius habilituotas daktaras Igoris Dukhanas ją apmatavo bei pasidalino savo įžvalgomis su susirinkusiaisiais klausytojais.

REKLAMA
REKLAMA

Apmatavimai vykę sekmadienio rytą savotiškai vainikavo paskaitas ir seminarus, kuriuos skaitė Baltarusijos valstybinio universiteto Menų ir dizaino katedros vedėjas bei Dailės ir media menų centro vadovas, profesorius habilituotas daktaras Igoris Dukhanas.

REKLAMA

Projekto sumanytojas, Žydų kultūros ir informacijos centro direktorius (ŽKIC) Algis Gurevičius teigė, kad jį rengti tokio mąsto projektą įkvėpė Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentai. Jie apmatavo bei aprašė apie 90 sinagogų visoje Lietuvoje.

„Tokia iniciatyva man pasirodė gana įdomi, o kadangi Lietuvos žydija, vadinamieji litvakai, geografiškai smarkiai išsibarstę, jų tradicijų galima atrasti ir Baltarusijoje. Aš pagalvojau, kad gal būtų įdomu projektą susieti su Baltarusija. “ - pasakojo A. Gurevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Projektas, kurio metu siekiama aprašyti visas buvusios LDK sinagogas bei ištirti žydiškąjį paveldą, jau įsibėgėjęs ir tęsiasi antrus metus.

Šis dviejų šalių bendradarbiavimo projektas šiuo metu yra orientuotas į Baltarusiją. ŽKIC direktoriaus teigimu, Lietuvoje daugumą sinagogų aprašę VDA studentai, todėl dabar pradedama nuo Baltarusijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Baltarusijos valstybinio universiteto Menų ir dizaino katedros vedėjas  Igoris Dukhanas, projektą įvertino teigimai. Jo manymų, tai labai dinamiškas projektas, kurio galutinis rezultatas bus eksponuojamas bendrose Lietuvos bei Baltarusijos parodose.

REKLAMA

„Šis projektas yra labai svarbus ir rodo jungtis tarp žydų ir kitų tautų meno bei architektūros LDK gyvavimo laikais. Be to,  jis yra svarbus komunikacijos tarp studentų iš skirtingų šalių rodiklis. Jie stengiasi rasti bendrą verbalinę kalbą, bet ir kalbą vizualinio meno kontekste,“ - teigė prof. habil. Dr I. Dukhanas.

REKLAMA

I. Dukhanas kelias valandas atidžiai tyręs sinagogos erdves bei interjerą iki smulkiausios detalės, galiausiai išsakė savo pastebėjimais. Tiesa, kiek netradicinėje vietoje – moterų balkone. Mat vyrai, paprastai, į moterų balkonus nėra įleidžiami. Tačiau šį kartą buvo padaryta išimtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie Vilniaus Choralinę sinagogą profesorius pabrėžė, kad ji yra įdomus mauritaniško stiliaus sinagogos pavyzdys.

„Sinagoga yra naujos Vilniaus miesto erdvės pagražinimas. Turiu mintyje, naujos erdvės, kuri kūrėsi daugiausiai 19 amžiuje. Be to, ji priskiriama žydų moderniajai architektūrai. Ji labai panaši į  Oranienburger Strasse sinagogą Berlyne,“ - sakė profesorius.

REKLAMA

Šią vasarą projekto dalyviai  lankėsi Ašmenos  (Oszmiana) miestelyje Baltarusijoje. Ten aprašė, nupiešė, nufotografavo, apmatavo sinagogas, namukus ir gatveles, nes šiame miestelyje yra likę labai daug žydiškojo paveldo.

Profesoriaus I.Dukhano teigimu, Ašmenos sinagoga yra įdomiausias projekto „egzempliorius“.

REKLAMA

„Ašmenos sinagogoje mes atradome unikalų interjerą: visa sinagoga yra labai proporcinga, be to, turi išraižytus kupolus. Ji yra pastatyta 13 – 16 amžiuje, nes ant jos grindų yra pakankamai gerai išsilaikę nupiešti zodiako ženklai. Būtent iš jų ir galima nuspėti sinagogos datą,“ - aiškino I.Dukhanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Projekto metu planuojama išmatuoti ir aprašyti dar kelias sinagogas Baltarusijoje.

Projektas finansuojamas iš Lietuvos užsienio reikalų ministerijos „Demokratijos vystymo fondo“. Jo tikslas ne tik apmatuoti ir aprašyti sinagogas, tačiau tuo pačiu skatinti tarptautinį bendradarbiavimą.

Akimirkos iš aprašymo:












Profesorius Habilituotas daktaras  Igoris Dukhanas. Ruslano Kondratjevo nuotr.



REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų