Ginkūnų (Šiaulių rajonas) gyvenvietės istoriniame parke, greta prekybos centro „Maxima“ statybvietės, su aplinkosaugininkų palaiminimu nupjautas tvirtas, tris šimtus metų ošęs ąžuolas. Amžius atlaikiusio medžio egzekucija nebuvo suderinta su Ginkūnų seniūnija ir bendruomene. Užteko vieno asmens parašo, rašo "Šiaulių kraštas".
Ažuolo vidus — visiškai sveikas
„Tokį ąžuolą paklojo. Šimtus metų dar būtų stovėjęs, visas “Maximas“ pragyvenęs“, — užvakar “Šiaulių kraštui“ sakė Ginkūnų bendruomenės tarybos narys Jonas Klemenis.
Istoriniame Zubovų dvaro parke šimtmečius ošęs ąžuolas ant šono griuvo prieš savaitę.
Galiūno kamieno apimtis — trys metrai, skersmuo — vienas metras trisdešimt centimetrų.
Už kelių metrų virto gluosnis.
Pastebėję pjaunamus medžius, ginkūniškiai čiupo fotoaparatus ir atskubėjo į parką.
Tačiau pavėlavo: jiems buvo paaiškinta, kad medžiai kertami su Šiaulių rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus išduotu leidimu.
Nuosprendį ąžuolui pasirašė vienas asmuo: rajono Aplinkos skyriaus vyriausioji specialistė Orinta Kazėnienė.
Leidimas kirsti medžius išduotas bendrovei „Kivida“ šių metų spalio devintą dieną. Jame konstatuojama, kad ąžuolas yra “stipriai pažeistas žaibo, įskilęs išilgai viso kamieno ir pavojingas žmonėms“.
Tuo tarpu gyventojai mano kitaip.
„Pats stipriausias tas ąžuolas buvo. Žaibas jį buvo pažeidęs nedaug, visa mediena sveikų sveikiausia, skambanti. Bet pamaišė statybai, nors buvo už tvoros. Viską daro pinigai“, — stovėdami prie kaladėmis suraižyto medžio kamieno, sielojosi ginkūniškiai. Kai kurie graudenosi, prisimindami jo istoriją.
Praėjusį trečiadienį bendruomenė kvietė policiją, nes septyni metrai ąžuolo kamieno kažkur netikėtai dingo. Likusioji kamieno dalis buvo negrįžtamai sugadinta — suraižyta dalimis. Ginkūniškiai spėja, kad malkoms.
Žmonės neslepia apmaudo, nes nupjautą kamieną buvo galima įprasminti kaip meno kūrinį.
Specialiai sudaryta bendruomenės komisija nusprendė likusią kamieno dalį padovanoti Ginkūnų vaikų darželiui.
Gamtai — milžiniška žala
Ginkūnų bendruomenės tarybos nariai įvertino medžio būklę ir nustatė, kad leidimas nukirsti valstybinėje parko žemėje augusį ąžuolą neatitinka esamos tikrovės. Manoma, jog ąžuolas nekėlė grėsmės žmonių gyvybei bei nebuvo taip smarkiai pažeistas, kaip nurodyta leidime.
Bendruomenės tarybos narys, Šiaulių rajono Tarybos narys Arūnas Grubliauskis raštu kreipėsi į rajono Savivaldybės administracijos direktorių prašydamas ištirti, ar rajono aplinkosaugininkė, pasirašydama leidimą ąžuolą nukirsti, neviršijo tarnybinių įgaliojimų ir kaip bus panaudota ąžuolo mediena.
Ąžuolo nukirsdinimas sukrėtė ir Ginkūnų seniūnę Viliją Kvasienę. kuri teigė nieko nežinojusi apie ketinimus jį kirsti.
Seniūnė taip pat atkreipė dėmesį, kad prekybos centro „Maxima“ skypo detaliajame plane, už skypo valstybinėje žemėje augantys du medžiai pažymėti raudonais kryžiukais — kaip kirstini.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai irgi neslėpė: yra sukrėsti barbariško poelgio su medžiu.
Egidijus Kvasauskas, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Šiaulių rajono agentūros vedėjas, šimtamečio ąžuolo paguldymą prilygino vandališkam aktui.
Jis neslėpė nuostabos, kad rajono Savivaldybės specialistė Orinta Kazėnienė sprendimą nukirsdinti ąžuolą priėmė viena.
„Leidimas išduotas vienašališkai, “Maximai“ paprašius. Skaudu ir gaila, kai nuvykęs pamačiau sveikut sveikutėlį ąžuolo kamieną. Nemanau, kad jis kėlė grėsmę. Gamtai ir žmonėms padaryta milžiniška žala.“
E.Kvasausko teigimu, kyla klausimų ir dėl kitų parko medžių, atsidūrusių prie statybvietės tvoros. Jie šią savaitę taip pat buvo nukirsti su rajono Apinkos apsaugos skyriaus leidimu.
Veikia savarankiškai
Orinta Kazėnienė, Šiaulių rajono savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė, savo parašu patvirtinusi leidimą kirsti ąžuolą, žiniasklaidai aiškino, kad leidimo kirsti, genėti ar pertvarkyti saugotinus želdinius, augančius ne miško žemėje, nereikia derinti su Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentu. Tik tuomet, kai norima pjauti dešimt ir daugiau medžių, kviečiamas seniūnas.
O sprendimas priimtas ne tik todėl, kad šis medis buvo stipriai pažeistas ir pavojingas žmonėms, bet ir todėl, kad statybos metu, kai visai šalia ąžuolo bus statomas pastatas ir tiesiamas šaligatvis, medis trukdys darbui ir vis tiek bus pažeistos, gadinamos jo šaknys.
Sigita Stonkienė