„Ar galiu dar ranką paspaust? – Sveikutė. – Sėkmės“, – taip dar 2019 m. sveikinosi Premjerė I. Šimonytė ir Prezidentas G. Nausėda.
Per ketverius metus, po paskutinių prezidento rinkimų, pasaulis kone apsivertė aukštyn kojomis – prasidėjo ir pasibaigė kovido pandemija, Rusija jau antrus metus puola Ukrainą.
Tačiau vienas reiškinys tvirtas kaip uola – tai Prezidento ir Premjerės nenoras reguliariai kalbėtis akis į akį. Prezidento komanda net neprisimena, kada regėjo I. Šimonytę šalies vadovo kabinete.
„Prieš kokius devynis mėnesius... Net neįsivaizduoju“, – „Žinių radijui“ kalbėjo Prezidento patarėjas Frederikas Jansonas.
Priežastis, anot Prezidento patarėjo, slypi I. Šimonytės asmenyje.
„Neturėjo ji to noro, niekad neskambino, neprašė, kad nori kažką papasakoti. Jeigu žmogus neturi, ką papasakoti, tai ir nesusitinka“, – pridėjo F. Jansonas.
„Aš nematau jokios trinties. Tai, kad mes atskirais klausimais su Prezidentu kaip du politikai turim skirtingas nuomones, nėra nei blogai, nei gerai. <...> Nei aš nesu Prezidento viršininkė, nei jis nėra mano viršininkas“, – sakė ministrė pirmininkė.
Nepaisant Rusijos karo prieš Ukrainą, artėjančio NATO viršūnių susitikimo Vilniuje, Prezidento slenksčių nemindo ir užsienio reikalų ministras.
„Akis į akį prezidentas nėra išsakęs tokio pageidavimo. Matyt, neaktualu“, – tikino Gabrielius Landsbergis.
„Aišku, nenormali. <...> Kalbėjimasis, net, kai nėra ką konkrečiai aptarti, gali pastūmėti link susitarimų, dialogo“, – taip situaciją apibūdino apžvalgininkas Tadas Ignatavičius.
Vis dėlto, tokia situacija ne nauja, Prezidentas su Premjere asmeninių susitikimų vengia nuo pat šios Vyriausybės darbo pradžios.
Paskutiniu pretekstu priešpriešai tapo konservatorių drama dėl savivaldos čekių skandalo, kai Šimonytė grasino trauktis, tačiau persigalvojo.
„Vyriausybė gali dirbti arba gali mėginti imituoti, kad dirba. Bet, ką aš ir norėjau pasakyti, situacija grįžta į pradinį tašką ir tai tikrai nereiškia, kad žmonių pasitikėjimas politine sistema yra atstatytas“, – konstatavo G. Nausėda.
Po metų Lietuva jau turės naujai išrinktą prezidentą, didžiausius šansus laimėti turi pats G. Nausėda. O tai reiškia, kad santykių atšilimu tarp prezidento ir konservatorių atstovės I. Šimonytės nekvepės – kovos tik aštrės.
„Jie kritikuos Vyriausybę ir jiems tinka tai, kad išlieka priešprieša. Akivaizdu, kad į atvirą kovą veltis prezidentūra neturi galimybių. Prezidentūra bandys lėtai nuleidinėti kraują valdantiesiems“, – prognozavo T. Ignatavičius.
Naujo švietimo, mokslo ir sporto ministro ar ministrės kandidatūrą premjerė Nausėdai visgi ketina pristatyti asmeniškai.
Daugiau detalių ieškokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.