• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje ir toliau augant koronavirusos užsikrėtimų skaičiui, miestų savivaldybės griebasi papildomų priemonių, norėdamos sustabdyti COVID-19 klastingo viruso plitimą.

Lietuvoje ir toliau augant koronavirusos užsikrėtimų skaičiui, miestų savivaldybės griebasi papildomų priemonių, norėdamos sustabdyti COVID-19 klastingo viruso plitimą.

REKLAMA

Štai Vilniaus miesto savivaldybė meras prakalbo, kaip vyksta valdžios įstaigų veikla karantino metu, kokių priemonių buvo imtasi, siekiant apsisaugoti nuo šio viruso. Be to, meras užsiminė ir apie žiniasklaidos vaidmenį visuomenėje:

„Vakare pasiekia klausimas iš žiniasklaidos: „Sklinda gandai, kad jūsų sūnus užsikrėtė virusu, ar tiesa?“. Ne, netiesa. Bet tai puiki iliustracija, kiek daug visokių gandų ir fake news kuriama šioje situacijoje. Kažkas netyčia prikuria, kažkas gal šia krize tyčia naudojasi.

Kita vertus – mes nieko juk nežinom, nes testų vis dar daroma per mažai. Tad geriau darykim prielaidą, kad viruso nešiotojų yra bent dešimt kartų daugiau nei oficialūs skaičiai. Noriu palinkėti stiprybės šiuo metu žurnalistams. Šiomis dienomis matau jūsų veidus, ir suprantu, koks tai sunkus laikas jums ir jūsų šeimoms, jūs irgi išsiųsti į šį frontą. Ačiū, kad tai darote kantriai ir nuoširdžiai.

REKLAMA
REKLAMA

Žinojimas stiprina ir ramina. Informacijos demonopolizavimas, kaip matėme, sprendimų priėmėjus verčia tobulinti sprendimus. Tai yra gerai. Bandome padėti atiduodami visą informaciją, kokią tik turime, atsiliepdami tada, kai skambinate, atsakydami į visas užklausas.Nors smūgį nuo viruso gavome stiprų, tačiau šių dienų susitelkimas negali nežavėti.

REKLAMA

Štai verslas tiesiog reikalauja, ką galėtų nupirkti, kad medikams būtų geriau (vien šiandien – 5 nauji plaučių ventiliavimo aparatai dovanų). Ir tokių, net smulkiausių, iniciatyvų galybė – mačiau Mykolas bando apibendrinti (http://bit.ly/2U68vwW), bet turbūt sunku bus viską surinkti. Pamenu apklausas „Ar gintumėte Lietuvą, jei reikėtų?“ ir skirtingus procentus – taikos metu galime sakyti, ką norime, bet kai turime bendrą priešą, mokame susitelkti. Šįkart priešas – virusas.

REKLAMA
REKLAMA

Tęsiame kovą su juo. Atidarėme 2 mobilius tikrinimo punktus. Punktai veikia. Tik, kaip suprantu, trūksta reagentų, todėl ministro nustatyti algoritmai tokie, kad žmonių būtų tiriama kuo mažiau. Galėtų ministras tiesiai pasakyti, kad reagentų trūksta, nes dabar žmonės mano, kad mums pastačius mobilius punktus testavimas jau rūksta. Labai norėtume, bet, deja, ne...

Keliolikoje skirtingų vietų paruošėme per 400 vietų karantinavimui. Dabar – su kaupu, bet jei reikės, bus ir daugiau – kiek reikia. Visada galite pasisiūlyti padėti – ar vietomis, ar patalyne, kurios irgi prireiks daug, kai kuriose vietose jos gali pritrūkti.Kiek lovų prireiks, priklauso ir nuo mūsų visų – kaip tvirtai laikysimės sudėtingų ir ribojančių karantino taisyklių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galbūt dar ne visi viską žino, todėl informaciją jau pateikinėjame ne tik lietuvių kalba, bet ir anglų, rusų, lenkų kalbomis. Ypač aktualu rusiškai, nes dalis vyresnių žmonių kitos kalbos, deja, nemoka, ir žiūri tik Rusijos TV, pasak kurios, virusas – kaip ir išmislas… Norime atsirasti ten, kur mūsų informacijos nereikėtų ieškoti – einame ir pas daktarą Unikauską (ačiū jam, kad įsileido!), ir pas Marijos radiją. Ir eisime, kur tik reikės, kad visi bent jau žinotų apie karantino taisykles ir jų prasmę. Tikiuosi, augs ir mūsų visų sąmoningumas – jų laikytis reikia dėl mūsų pačių, o ne dėl to, kad valdžia sugalvojo.

REKLAMA

Deja, kuriam laikui praradome pirmąjį fronto karį Vilniuje – Šeškinės medikė susirgo virusu. Labai svarbu apsaugoti kiekvieną, kovojantį su koronavirusu. Todėl perkame, perkame, perkame – įsigijome 60 000 litrų dezinfekcinio skysčio, 20 000 respiratorių, 20 000 momentinių viruso testų, 93 000 pirštinių, 4 plaučių ventiliavimo aparatus, 1000 kombinezonų ir dar šimtus visokių priemonių – daugelis priemonių jau pakeliui. Dar dešimtis tūkstančių įsigysime. Skaičiai auga kas valandą – kolegos sparčiai dirba pirkdami patys, koordinuodami privačią pagalbą.

REKLAMA

Žinau, kad visų Lietuvos merų galvos skausmas dabar yra tas pats – ne už kiek, o iš kur? Todėl norime dalintis ir patirtimi, ir kontaktais, ir klaidomis. Šiandien sukūrėme Lietuvos merų grupę Facebooke, kuri jau veikia, jau dalinamasi informacija. Pavyzdžiui, rengiame filmuotą medžiagą medikams, kaip teisingai naudoti pilnas asmeninės apsaugos priemones – toks buvo prof. Sauliaus Čaplinsko ir prof. Vytauto Kasiulevičiaus patarimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neturime tikslo laikyti ją tik Vilniuje. Nes tai – pavyzdžiui, mokėjimas neužsikrėsti persirengiant – ne mažiau svarbu nei pačių priemonių turėjimas.Kinai šią kovą apibendrino elektroninėje knygoje, vakar „Alibaba“ įkūrėjas ją paleido į internetą. Kol kas ji tik dviem kalbomis – anglų ir kinų, bet jau savaitgalį bus trečioji – lietuvių, nes jau verčiame. Pasidalinsime su visomis Lietuvos ligoninėmis, kad tik padėtų. Padėti norime ir visiems vilniečiams – kitą savaitę šaukiame miesto Tarybą, kurioje, tikiuosi, bus priimtas mūsų ekonominės pagalbos paketas (priemonės, Apie kurias rašiau sekmadienį). Ir ši Taryba pirmą kartą bus kitokia.

REKLAMA

Skirtingai nei Seimas, mes nemanome, kad karantino metu darbai turi sustoti – Tarybos veiklą pratęsime nuotoliniu būdu. Blogai tik tai, kad tas pats Seimas įstatymu leido nuotoliniu būdu tik su karantinu susijusius klausimus spręsti, lyg kitų mieste kitų svarbių reikalų neliko. Lietuvai dar reikia išmokti dirbti virtualiame pasaulyje – ši krizė tai turi paspartinti. Daugelį dabar labiausiai gąsdina ne ribojimai, o nežinomybė.

REKLAMA

Laikas pradėti kalbėti ir apie tai, kas mūsų laukia, kaip mes išeisime iš šios krizės ir ką jau dabar galime padaryti, kad pokyčių procesai būtų sklandesni. Apie tai būtinai dar parašysiu, manau, rytoj. Strateginiu planavimu užsiimame rimtai, nes mums reikia, kad ne mes bėgtume paskui problemas, o kad problemos užkliūtų už mūsų dar planingai suręstų užtvarų. Saugokite save“, – rašė Vilniaus miesto meras R. Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad kovo 19 d. vakarą Lietuvoje patvirtinti dar penki nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Ketvirtadienį iš viso nustatyti 7 koronaviruso infekcija užsikrėtę asmenys, bendrai Lietuvoje užfiksuotas 41 koronaviruso atvejis.

SAM primena, kad šiandien pradeda veikti pirmieji mobilieji punktai Vilniuje ir Kaune, kuriuose pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. Tokie punktai palaipsniui atsidarys įvairiose savivaldybėse, kurios užtikrins reikiamas sąlygas tokių punktų veiklai. Apie jų startą visuomenei praneš SAM.

REKLAMA

Numatyta, kad žmogus, pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu koronaviruso infekcijos atveju, pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

REKLAMA

Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos. Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilųjį punktą. Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.

REKLAMA
REKLAMA

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.   Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Nuo kovo 16 d. pakeistas įtariamo atvejo apibrėžimas: žmonės, grįžę (ar iki to 14 d. keliavę) iš bet kurios užsienio valstybės, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas. Tai yra, jei staiga prasidėjo karščiavimas, kosulys ar apsunkintas kvėpavimas ir simptomams paaiškinti kitų medicininių priežasčių nėra. Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogui pasireiškė ūmi kvėpavimo takų infekcija ir jis buvo artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju.

REKLAMA

Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogus, kuriam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam būtina  hospitalizacija ir nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

Keliautojams, grįžusiems iš bet kurios šalies, 14-lika dienų būtina izoliuotis. Jiems būtina kasdien matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Pasireiškus simptomams bus atliekamas tepinėlis naujojo koronaviruso infekcijai nustatyti. Žmonėms, kuriems 14 dienų privaloma izoliuotis namuose, nes jie grįžo iš užsienio, eiti į lauką, jei tai gali sukelti pavojų kitiems žmonėms, draudžiama. Žmogus išeiti į lauką gali, jeigu jis tikrai gali užtikrinti, kad jo buvimas lauke niekam nesukels pasekmių, pavyzdžiui, jis išeis į savo balkoną, terasą, nuosavą kiemą, kuriame nesutiks kitų žmonių.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

REKLAMA

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

***

Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų