Edita KARKLELIENĖ Šiaulių apygardos prokurorai konstatavo, kad Pakruojo rajono Žeimelio vidurinės mokyklos dujinės katilinės ir šilumos punktų rekonstrukcija, kaip ir Linkuvos gimnazijos, buvo vykdyta pažeidžiant įstatymus.
Pažeidimų – daugybė
Šiaulių apygardos prokuratūra pateikė tyrimo dėl pažeidimų Žeimelio vidurinėje mokykloje išvadas. Jose konstatuojama, kad šios įstaigos vadovybė peržengė ne tik Biudžeto sandaros, bet ir Viešųjų pirkimų įstatymą.
Prokuratūros išvadoje konstatuojama, kad 2009 metų rugsėjo 4 dieną buvo atsisakyta kai kurių sutarties priede numatytų rekonstrukcijos darbų, tačiau, sumažinus darbų apimtis, darbų kaina neperskaičiuota.
Pagal darbų priėmimo aktą vietoje sutartyje numatyto 200 kW galingumo katilo sumontuotas dukart galingesnis.
Žeimelio vidurinės mokyklos direktorė S. Zakarienė, pažeisdama Biudžeto sandaros įstatymo nuostatas, pagal kurias biudžetinės įstaigos savo vardu negali skolintis lėšų ir prisiimti skolinių įsipareigojimų, pasirašė sutartį ir prisiėmė skolinį įsipareigojimą – 228582 litus – rekonstrukcijos darbams atlikti.
Už pasiskolintą sumą, pažeidžiant įstatymą, įsipareigota sumokėti dar ir palūkanas – per aštuonerius metus 83978 litus.
Mokykla taisyklių dėl vykdomų supaprastintų pirkimų nepaskelbė Centrinėje viešųjų pirkimų sistemoje.
Pasigesta Savivaldybės iniciatyvos
Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiosios prokurorės Ritos Dabužinskienės teigimu, visus pažeidimus teks panaikinti.
„Pagal įstatymą mokykla gali būti perkančioji organizacija – rengti konkursą, pasirašyti sutartį, tačiau būtina viską dokumentaliai suderinti su Savivaldybe ir sutarti, kad finansavimas bus, – informavo vyriausioji prokurorė. – To nepadaryta.“
Anot R. Dabužinskienės, mokykla netgi pasirašė ne paprastą mokėjimą, o išmokėjimą su palūkanomis per aštuonerius metus.
Mokykla apsispręsdama, ko jai reikia, pirkimo sąlygose apibrėžė pirkimo ribas – numatė, kad reikia būtent tokio galingumo katilo, kad reikia tokių darbų, vadinasi, viskas taip ir turėjo būti.
„Savivaldybė, drįsčiau teigti, pasielgė neatsakingai. Juk kas mokykloje dirba? Mokykloje dirba mokytojai. O jiems organizuoti pirkimus žinių trūksta, – „Šiaulių kraštui“ teigė R. Dabužinskienė. – Savivaldybė pati turi rengti tokius konkursus, o ne numesti mokyklai.“
Šiaulių apygardos prokuratūra tyrimo metu Savivaldybę prašė pateikti dokumentus, kad mokyklai leista organizuoti konkursus ir įsipareigoti piniginiuose reikaluose, tačiau dokumentai nepateikti.
Prabilta apie susitaikymą
Šiaulių apygardos teismas šiuo metu nagrinėja prokurorų ieškinį dėl procesinių pažeidimų tvarkant Linkuvos gimnazijos šilumos ūkį. Gimnazijos vadovybė ir Pakruojo rajono savivaldybė prabilo apie taikią šios bylos baigtį, pašalinant nustatytus pažeidimus.
„Šio taikos pasiūlymo rašytinės formos mes dar nematėme, – informavo Viešojo intereso gynimo skyriaus vadovė. – Kai susipažinsime, spręsime, ar bylą baigti susitaikant, ar toliau bylinėtis.“
Prokuratūra nurodo, kad, rekonstruojant Linkuvos gimnazijos šilumos ūkį padaryti grubesni viešųjų pirkimų ir darbų sutarties pažeidimai negu nustatyti Žeimelio vidurinėje.
Sutartį ir šioje įstaigoje pasirašė ne vienintelė Pakruojo rajone esančių švietimo įstaigų koordinatorė Pakruojo rajono savivaldybė, o Linkuvos gimnazijos direktorius.