O užuot padėję neregei merginai, keleiviai darė tą patį. Viešąjį transportą kontroliuojanti įmonė pradėjo tyrimą, o autobuso bendrovės vadovas kaltę verčia silpnaregei.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Regėjimo negalią turinčios Ievos ir jos vedlio šuns Fėjos viešnagė pajūryje baigėsi ašaromis. Viešėdama Klaipėdoj, prie Baltijos jūros, mergina norėjo viešuoju transportu grįžti į miesto centrą. Tačiau, vos tik įlipusią į 6-uoju maršrutu čia kursuojantį autobusą, ją pasitiko vairuotojo pykčio proveržis. Merginos istorija žaibiškai išplito socialiniuose tinkluose, ja pasidalijo tūkstančiai žmonių.
„Man dar nespėjus prie kojų paguldyti šuns, vairuotojas rusiškai ėmė šaukti ir vyti mane lauk, nes su šunimis į autobusą negalima. Rusiškai aš nesuprantu ir negaliu paaiškinti situacijos, todėl bandžiau lietuviškai tai padaryti, rodydama, kad šuo yra vedlys, kad jis pažymėtas, kad turi specialias petnešas, kad turime teisę važiuoti autobusu, nes juo čia ir atvažiavome“, – pasakoja mergina.
Žmonės užsipuolė iš paskos
Mergina sako, kad ją su šuniu, kuris yra išauklėtas ir specialiai išmokytas vesti silpnaregį, lauk pradėjo vyti ir autobuso keleiviai. Ir dar pridėjo, kad jei šuo vedlys – tegu ir veda iš autobuso.
„Vairuotojas ir toliau rusiškai mane varė lauk, visi žmonės tą darė iš paskos, nes autobusas dėl manęs ir Fėjos jau 10 minučių stovi ir nevažiuoja. Girdėjau tokių replikų kaip: „Jei vedlys, tai lai ir veda tave lauk“, „jis vedlys, tai ir vaikščiokit, o ne važinėkit“, – dalijasi Ieva.
Neapsikentusi užgauliojimų, Ieva pasakė vairuotojui, kad paskambins policijai, ir tik tuomet vairuotojas tylėdamas uždarė autobuso duris, pajudėjo su silpnarege mergina ir jos šunimi vedliu.
Perskaitę šią istoriją socialiniuose tinkluose bei išgirdę ją iš žurnalistų, klaipėdiečiai neslepia – apima svetima gėda. Žmonės sako, kad labai nemalonu, jog viešnia iš uostamiesčio išsivežė tokius įspūdžius:SKAI
„Labai dažnai autobusų vairuotojai labai neadekvačiai elgiasi. Va tokių situacijų metu. Man atrodo, reiktų su jais padirbėti biški.“
„Neturėtų taip būti tikrai. Nu ką, tas šuo nieko blogo nedaro, jei jis tvarkingas yra.“
„Bet tai tas vedlys, gerai, prisižiūri savo šeimininkę. Viskas tvarkoj, aš nematau čia jokios problemos.“
„Juk jei ne koks kovinis šuo, tai kas čia tokio, kad tą šuniuką įsiveš. Tai tuo labiau, tuo labiau kaip vedlys.“
Žada mokymus vairuotojams
Į skandalingą istoriją sureagavo ir Klaipėdos keleivinio transporto vadovas, aiškinasi situaciją, žada mokymus vairuotojams.
„Esame pradėję tyrimą, na, tikrai labai nemaloni situacija ir iš tikrųjų keleivės atsiprašom dėl tų nemalonių įspūdžių, kuriuos ji patyrė. Na, bet iš pradžių turime viską išsiaiškinti ir tada priimsime sprendimus. Nes, panašu, kad tikrai savo keleivių vežimo tvarkose ir vairuotojų apmokymuose turim ką tobulinti“, – komentuoja „Klaipėdos keleivinio transporto“ vadovas Gintaras Neniškis.
Įmonės „Pajūrio autobusai“, kuri valdo šį maršrutą, vadovas komentuoti situaciją į kamerą atsisakė, tačiau telefonu verčia kaltę merginai – esą ji su autobuso vairuotoju nebendravo, teisina rusakalbį vairuotoją, kad piktinosi ne jis, o keleiviai. Rusiškai vairuotojas kalba, mat yra atvykęs iš Sakartvelo.
„Piktinosi ne vairuotojas, o keleiviai dėl šuns. Kai vairuotojas suprato, kad tai yra vedlys, mergina galėjo tiesiog įlipti per priekines duris, parodyti pažymėjimą ir nebūtų buvę jokios problemos, tačiau kažkodėl pažymėjimo neparodė“, – teisinasi UAB „Pajūrio autobusai“ vadovas Leonas Šiaulys.
Rodyti pažymėjimo neprivalėjo
Tiesa, pasak Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos viceprezidento Vilmanto Balčikonio, mergina rodyti pažymėjimo nerpivalėjo, mat jos šuo turi specialias petnešas, kurios pažymėtos ženklais, kad šuo yra vedlys. Tačiau pripažįsta, kad viešumoje labai trūksta informacijos apie vedlius šunis. Be to, šių ir taip yra labai mažai, mat dresavimas kainuoja dešimtis tūkstančių eurų.
„Tai tiesiog apmaudus atvejis, kokių vis dar atsitinka, ir aš noriu tikėti, kad ne iš blogos valios, o iš nežinojimo. Vienas dalykas, dėl ko šie šunys yra tokie brangūs, nes jie treniruojami ilgus metus, kad galėtų tinkamai elgtis, nesukeltų nepatogumų aplinkiniams“, – kalba viceprezidentas Vilmantas Balčikonis.
Pagal teisės aktus, regėjimo negalią turintis žmogus su šunimi vedliu gali lankytis visose viešose vietose – taip pat parduotuvėse ir viešajame transporte.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.