Palyginti su pernai, Lietuvoje šiemet nuo nuo 188 iki 140 sumažėjo valstybės sienos pažeidimų. Taip pat mažiau sulaikoma ir kontrabandos.
Šie statistiniai duomenys trečiadienį buvo aptariami Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Štabe Vilniuje.
Pranešimą apie VSAT veiklą ir situaciją Lietuvos pasienyje sausio - liepos mėnesiais perskaitė laikinasis VSAT vadas pulkininkas Genadijus Kuznecovas.
Didžiausias skaičius valstybės sienos pažeidimų užfiksuotas prie valstybės sienos su Baltarusija - 100 ir Rusija - 29.
Pasak VSAT pranešimo, bendras sulaikytų valstybės sienos pažeidėjų prie išorės sienos skaičius sumažėjo 22,8 proc., nuo 101 iki 78.
Daugiausia valstybės sienos pažeidėjų sulaikyta prie sienos su Baltarusija (47, arba 60,3 proc. bendro išorės sienos pažeidėjų skaičiaus). Pažymėtina, kad iš sulaikytų valstybės sienos pažeidėjų didžioji dalis yra Lietuvos, Baltarusijos ir Rusijos piliečiai.
Palyginus su 2007 m. I pusmečiu, išaiškintos kontrabandos ir akcizinių prekių gabenimo atvejų sumažėjo nuo 338 iki 247, arba 26,9 proc. Už kontrabandos bei akcizinių prekių tvarkos pažeidimą sulaikyta 243 asmenys, iš kurių Lietuvos piliečiai sudaro 88 proc.
Sulaikyta beveik 797 tūkst. pakelių kontrabandos būdu įvežtų cigarečių, t.y. beveik 2,5 karto mažiau nei per 2007 m. atitinkamą laikotarpį. Didžioji dalis tabako gaminių sulaikyta operatyvinės veiklos valdybos pastangomis. Bešeimininkis turtas sudarė tik 1,8 proc. viso tarnybos pareigūnų sulaikyto cigarečių kiekio, kai tuo tarpu per 2007 m. atitinkamą laikotarpį - 10 proc.
Laikinasis VSAT vadas pažymėjo, kad pirmame šių metų ketvirtyje 60 proc. visų sulaikytų tabako gaminių neteisėtai buvo įvežta iš Latvijos ir tik apie 35 proc. - iš Rusijos Kaliningrado srities. Pirmojo pusmečio pabaigoje šis santykis pakito: 55 proc. tabako gaminių neteisėtai bandyta atgabenti iš Rusijos Kalinigrado srities, 34 proc. - iš Latvijos.
G.Kuznecovas išvardino ir aktualiausias problemas, su kuriomis susiduriama: tai nedemarkuota valstybės siena su Rusija. Ši situacija apsunkina valstybės sienos apsaugos organizavimą. Be to, vis dar trūksta personalo, yra didelė kadrų kaita, pasienio tarnybos finansavimas nėra pakankamas.