Liaudies išmintis byloja – kaip sutiksi Naujus metus, tokie bus ir visi ateinantys metai. Linksmybės, šampanas ir vidurnaktį dangų nušviečiantys fejerverkai vieni svarbiausių Naujųjų metų sutiktuvių elementų. Dažnas lietuvis linksmybių šurmulį dar nuspalvina ir karnavaliniais kostiumais. Balsas.lt domėjosi, kaip Naujųjų metų išvakarėse gyvena karnavalinių drabužių nuomos salonai ir kokias madas šiemet rodo šių drabužių nuoma.
Į 2011–uosius žengiama brazilišku ritmu
„Šiais metais lietuviai labiau domisi karnavaliniais drabužiais, kreipiasi ir daugiau įmonių, norėdamos išsinuomoti karnavalinių kostiumų šventiniams vakarėliams. Sutikti Naujųjų metų į Lietuvą atvažiuoja mūsų kaimynai baltarusiai, maskviečiai, jie ateina ir pas mus nuomotis šventinių drabužių“, – pasakojo karnavalinių kostiumų salono „Merkada“ vadovė Rimantė Katkevičienė.
Pašnekovė teigė, kad karnavalinių drabužių verslas – smagus, nes dauguma klientų ateina su šventine nuotaika bei gerai nusiteikę, tačiau labai pelningu jį pavadinti negali.
„Mūsų verslas yra brangus, kostiumai ne duona, galima ir be jų apseiti, tačiau jų nuoma po truputį atsigauna“, – pripažino R. Katkevičienė.
Naujiesiams metams, anot pašnekovės, jau išnuomota virš tūkstančio karnavalinių kostiumų, taip pat tikimąsi sulaukti klientų dar ir šiandien, prieš pat sutiktuves.
„Būna ir tokių klientų, kurie atvažiuoja su taksi paskutinę minutę ir su kostiumais keliauja tiesiai į šventę“, – juokėsi karnavalinių kostiumų nuomos salono Vilniuje savininkė.
Paklausta, kokie kostiumai šiemet paklausiausi, moteris teigė, kad šiemet kaip niekad norima Naujuosius metus sutikti vilkint braziliškus apdarus.
„Praeitąmet buvo populiaresni meksikietiški, o šiemet juos pakeitė braziliški. Tokiais kostiumais pakankamai sunku aprengti, nes tai beveik vien plunksnos ir kuo daugiau nuogo kūno. Teko pasukti galvą, kaip tokiu stiliumi papuošti moteris, einančias į darbo vakarėlius ir nenorinčias demonstruoti per daug nuogumo“, – prisiminė R. Katkevičienė.
Kokie kiškio metai apsieitų be kiškio ausyčių?
„Perkamiausios šiuo metu yra zuikių ausys“, – juokėsi „Karnavalo LT“ savininkė Olga Ponomariova. – Kokių kitų tendencijų būtų sunku išskirti, nėra tokių kostiumų, kurie būtų išskirtinai populiarūs tik Naujųjų metų šventimui“, – sakė Kaune veikiančio karnavalinių kostiumų nuomos salono vadovė, paklausta, kokių madų vaikomąsi pasitinkant Naujuosius metus.
Jos teigimu, dauguma lietuvių kostiumais rūpinasi jei ne paskutinę dieną, tai bent jau kelias dienas prieš šventes.
„Buvo tokių žmonių, kurie karnavaliniais drabužiais Naujųjų sutikimui pasirūpino dar spalio mėnesį, tačiau didžioji dalis nuomojasi drabužius paskutinę minutę, todėl ir šiandien dirbsime iki septynių vakaro“, – sakė O. Ponomariova
Šiuo metu, karnavalinių drabužių salono savininkės skaičiavimu, jau yra išnuomota ar parduota apie 300–400 šventinių apdarų.
„Šiemet net padarėme akciją, kad parduodame karnavalinius drabužius už nuomos kainą, tačiau daugiau žmonių drabužį nuomojasi, o ne perka“, – klientų įpročiais stebėjosi pašnekovė.
„Palyginus su praėjusiais, užpraėjusiais metais, žmonės pinigų karnavaliniams drabužiams visai neturi. Jeigu prieš dvejus metus kostiumas kainavo 150 litų, šiais metais jį galiu išnuomoti tik už 50–60 litų. Ir visai ne dėl to, kad drabužio kokybė suprastėja, žmonės tiesiog negali įpirkti kostiumų“, – pasakojo „Karnavalas LT“ savininkė.
Kauno salone „Karnavalas LT“ karnavalinių kostiumų kainos svyruoja nuo 25 litų iki 150 litų, tačiau, anot pašnekovės, paklausiausi tie kostiumai, kurie yra pigiausi ir tie, kurių kaina vidutiniškai siekia 50–60 litų.
Šiauliuose karnavalui ruošiamasi mažiau
Šiauliuose veikiančios karnavalinių drabužių parduotuvės „Deidėja“ savininkė Diana Gedminienė pasakojo, kad karnavalinių drabužių Naujiesiams metams šiemet parduota mažiau nei praeitąmet. Tam įtakos, anot jos, turi ir jaunimo išvykimas į užsienį.
„Dauguma mūsų klientų yra jaunimas, jie daugiau domisi ir švenčia pasipuošę karnavaliniais drabužiais“, – dėstė pašnekovė ir pridūrė, kad, nors tai ir nėra labai pelningas verslas, žmonės karnavaliniais drabužiais vis tiek domisi, tik gal tų švenčių nėra tiek daug, kurioms galėtų pirkti proginius drabužius.
„Mūsų salone populiariausi piratų, pasakų personažų, princesių, raganų kostiumai“, – teigė pašnekovė. Ji skaičiavo, kad lietuviai, norintys išsinuomoti karnavalinį kostiumą, vis dar taupo ir nori apsieiti su kuo mažesnėmis išlaidomis.
„Karnavalinis kostiumas mūsų salone vidutiniškai kainuoja apie 100 litų, puošnesnių, geresnės kokybės teatrinių kostiumų kainos prasideda nuo 150 litų“, – sakė D. Gedminienė.
Dauguma klientų – virš 40 metų
Vilniuje veikiančio salono „Merkada“ savininkė R. Katkevičienė pastebėjo, kad didžioji dalis karnavalinių kostiumų nuomotojų, anot pašnekovės, yra ne jaunimas, o vyresnio amžiaus žmonės.
„ Daugiausiai karnavalinių drabužių nuomojasi 40–50 metų žmonės. Jaunimas irgi ateina, bet jie dažniausiai ieško tik akcentų, nes patys yra gabūs, gali susikurti kostiumus. Turime ir keletą senukų, ateinančių pasipuošti šventėms“, – kalbėjo karnavalinių drabužių salono vadovė.
Jos teigimu, vidutinė karnavalinio kostiumo kaina siekia apie 100 litų, prabangesni karalių apdarai su perukais apie 200 litų.
„Prašome tokios sumos kartu ir su kepurėmis, su batais, žmonės nesako, kad jiems labai brangu. Aišku, turime ir pigesnių kostiumų, kurie kainuoja po 50 litų“, – vardijo pašnekovė.
Moteris pabrėžė, kad, nepaisant išaugusios kostiumų paklausos, kainos nepakito, šiek tiek pabrango tik vaikiški karnavaliniai kostiumai, nes jie yra labiau nuostolingi.