Gerėjančio gyvenimo vizija vis dar švyti ne kiekvienai šeimai. Padėti skurstančiose, bėdų ištiktose, girtaujančiose šeimose augantiems vaikams daugiau kaip prieš dvidešimt metų buvo įkurta agentūra „SOS vaikai“. Metai bėgo, tobulėjo technologijos, dygo didingi prekybos centrai, keletą kartų keitėsi šalies, miesto valdžios, bet ir dabar be šios labdaros tarnybos sunkiai išsiverstų dešimtys panevėžiečių šeimų.
Tiesa, tik tų, kurios išdrįsta kreiptis pagalbos.
Mat nors išoriškai laikai atrodo tarsi jau nebe tie, kokie buvo didžiųjų permainų, griūties, sistemos žlugimo metais, pačias gyvenimo gelmes nuolat matančios agentūros „SOS vaikai“ darbuotojos tvirtina, kad šių dienų vaikams toli gražu nesvetimas vargas, išgyvenimai, skurdas, skausmas, sielvartas.
Išsekęs ir sumuštas
Prieš Kalėdas panevėžiečius sujaudino paskelbta informacija, kad gruodžio 21 dieną į Respublikinę Panevėžio ligoninę iš gimtų namų buvo pristatytas išsekęs šešerių metų berniukas. Jam buvo nustatytas bendras organizmo išsekimas, mažakraujystė, daugybiniai viso kūno sumušimai. Nusikalstamos veikos padarymu įtariamą vyrą – 36 metų vaiko tėvą – policija sulaikė.
Būrelį vaikų auginanti šeima, kaip stokojanti socialinių įgūdžių, jau kuris laikas buvo stebima socialinių darbuotojų, kol atsivėrė štai tokia skaudi žaizda.
„Skurdas, vargas, smurtas niekur nedingo, blogio šeimose dar yra labai daug“, – teigia agentūros „SOS vaikai“ vadovė Marytė Zabulionienė.
Agentūros „SOS vaikai“ įkūrėja atkreipia dėmesį, kad žmonės vis dažniau stengiasi savo skurdą slėpti, maskuoti, kad tik aplinkiniai, vaikų bendraamžiai nesužinotų, jog šeimoje sunkiai pavyksta sudurti galus, kad stokojama elementariausių dalykų, kad išgyvenama tik dėl labdaros.
Ypač tos šeimos, kuriose negirtaujama, kurios stengiasi išbristi iš vargo, bet joms vis nesiseka. „Pastebėjau, kad dabar žmonės dažniau gėdijasi savo padėties. Jie tiesiog nebežino, ko griebtis: juk, atrodo, iš kailio neriasi, kad pakeistų gyvenimą, bet jiems vis tiek nesiseka“, – sako M. Zabulionienė.
Likę vieni
M. Zabulionienė atkreipia dėmesį, kad dar vienas sielvarto akmuo šiais laikais užkraunamas ant liaunų vaikų pečių – išsiskyrimas su tėvais.
Iš didelio būrio Vaikų dienos centrą lankančių vaikų dalis gyvena ne su tėvais, o su seneliais, tetomis ar dėdėmis. Vaikų tėvai išvažiavę uždarbiauti į užsienį.
„Vaikai dėl to kenčia, jiems blogai, ypač kai paliekami tuo metu, kai tėvai labiausiai reikalingi, vaikui žengiant į paauglystės metus“, – sako Šeimos namų vadovė.
Į suaugusiųjų pasaulį tokie vaikai atsineš vaikystėje patirtą išsiskyrimo skriaudą. Masinė emigracija deda ilgai neišsitrinsiantį antspaudą ant vaikų gyvenimo. Tačiau nestinga problemų ir gimtinėje likusiose šeimose. Skurdo antspaudas taip pat skausmingas.
Girtaujančių, smurtaujančių tėvų vaikai patiria dar skaudesnius išgyvenimus. Bet į tokias šeimas greičiau atkreipiamas dėmesys, tėvams ribojama teisė į vaikus, jais rūpintis imasi valstybė. Agentūros „SOS vaikai“ globotiniai – šeimose augantys vaikai.
Plečia veiklą
Besibaigiantys 2012-ieji Panevėžio agentūrai „SOS vaikai“ buvo reikšmingi ne tik todėl, kad buvo minėtas agentūros veiklos dvidešimtmetis. Šiemet pradėtas ir itin svarbus darbas – gavus daugiau kaip milijoną litų pradėta Šeimos namų renovacija.
„Sėkmingi buvo metai“, – sako Šeimos namų įkūrėja ir vadovė M. Zabulionienė.
Šiuo metu baigiami darbai antrajame Šeimos namų pastato aukšte, ateinančių metų pradžioje čia vėl prieglobstį ras į bėdą patekusios, nuo smurtautojų kenčiančios šeimos.
Pastate Rožių gatvėje agentūra „SOS vaikai“ įsikūrė prieš dešimt metų. Minėdama dešimtąsias įsikūrimo metines – 2002-aisiais agentūra savo veiklai plėsti iš miesto Savivaldybės gavo apleistą, nuniokotą buvusio vaikų darželio pastatą. Jame ir buvo pradėti kurti
Šeimos namai, vėliau atidarytas Moterų krizių centras. Per dešimt metų šiuose namuose priglausta ir globota šimtai sumuštų, iš namų išvarytų moterų su vaikais.
Praėjusių metų rugsėjo mėnesį agentūra „SOS vaikai“ kartu su miesto Savivaldybe pradėjo įgyvendinti Europos regioninės plėtros fondo projektą. Šeimos namų infrastruktūros plėtrai buvo skirta per milijoną litų.
Įgyvendinus projektą Šeimos namai, kuriuose yra net kelios svarbios socialinės paramos tarnybos – Moterų krizių centras, Vaikų dienos centras, labdaros valgykla ir Paramos šeimai tarnyba, sušvis naujai. Bus apšiltintos sienos, stogas, pakeista elektros instaliacija, įrengta ventiliacija, atlikta daugybė kitų svarbių darbų.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ