Į Lietuvą vis labiau plūstant kontrabandinio cukraus kroviniams, Vyriausybė imasi įstatymų pakeitimo nelegaliam cukraus pardavimui užkardyti. Trečiadienį (02.19) Vyriausybė pritarė Cukraus įstatymo pakeitimui, kuriame siūloma uždrausti Lietuvos įmonėms, neužsiimančioms cukraus gamyba ir neturinčioms cukraus importo kvotos, pakuoti cukrų į didesnes nei 20 gramų pakuotes.
Pažeidusieji nustatytą cukraus laikymo, pakavimo ir realizavimo tvarką būtų baudžiami nuo 100 litų iki 5 tūkst. litų bauda su cukraus konfiskavimu, priklausomai nuo neteisėtai laikomo, pakuojamo ar realizuojamo produkto vertės.
Seime pritarus pakeitimui, apribojimas nebūtų taikomas gamintojams ir cukraus tarifinę kvotą gavusiems importuotojams, trečiadienį pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.
Finansų ministerija teigia, kad tokia priemonė turėtų užkirsti kelią neteisėtai įgyto cukraus pakavimui ir pardavimui Lietuvoje.
Pernai cukraus vidaus rinkoje parduota 20,6 tūkst. tonų mažiau nei užpernai. Viena iš pagrindinių to priežasčių - didėjanti šio produkto kontrabanda, daugiausia - iš kaimyninės Baltarusijos.
Lietuvoje pagaminto cukraus suvartojimas pernai, palyginti su 2001 metais, sumažėjo 20,3 proc. iki 80 tūkst. tonų. 2001 metais Lietuvoje buvo suvartota 100,5 tūkst. tonų šalies fabrikuose pagaminto cukraus. Asociacijos "Cukrus" prezidentas Rimantas Stulgys anksčiau BNS yra sakęs, kad pernai į Lietuvą nelegaliai įvežta apie 20-30 tūkst. tonų cukraus.
2002 metais Finansų ministerija planavo surinkti 86 mln. litų cukraus mokesčio, realiai surinkta 85,5 mln. litų. Šiemet vėl planuojama surinkti 86 mln. litų šio mokesčio.
Muitinės ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pernai sulaikė daugiau nei 440 tonų nelegaliai įvežamo cukraus, o 2001 m. pasienio punktuose ir muitinės postuose jo buvo sulaikyta tik 92 tonos.
Didžioji dauguma kontrabandinio cukraus gabenama iš Baltarusijos. Turimais pareigūnų duomenimis, 50 kilogramų cukraus maišas Baltarusijoje perkamas už 80 - 90 litų. Pergabenus kontrabanda per sieną, už jį vietinėje rinkoje prašoma 110-120 litų.
Postuose paprastai sulaikomos smulkios kontrabandinės cukraus siuntos, o stambesnės gabenamos aplenkiant muitinę ir nelegaliai kertant valstybės sieną.
Tikėtina, kad vėliau kontrabandinis cukrus fasuojamas įvairiose bendrovėse ir parduodamas. Nemaža dalis cukrų pakuojančių įmonių deklaruoja mažus išfasuoto cukraus kiekius ir nuostolingą veiklą. Todėl tai stiprina abejones tokių įmonių veiklos skaidrumu.
Sausio pabaigoje Lietuvos kriminalinės policijos pareigūnai sulaikė du cigarečių ir cukraus kontrabandos organizavimu įtariamus asmenis bei išaiškino nelegalią cukraus fasavimo įmonę. Per kratas Šiaulių rajone esančiuose Kuršėnuose pareigūnai aptiko maždaug dvi tonas, kaip įtariama, kontrabandinio cukraus. Be to, aptikta kontrabandinio cukraus fasavimo linija.
Manoma, kad šia linija buvo falsifikuojama cukraus produkcija - kontrabandinis cukrus išpilstomas ir supakuojamas į legalių Lietuvoje veikiančių cukraus gamintojų pakavimo maišelius. Policijos teigimu, įtariamieji asmenys įvežtą kontrabandinį cukrų galėjo realizuoti per legaliai veikusią įmonę, nurodydami, kad cukrus pirktas iš Lietuvoje veikiančių įmonių.
BNS