Skrandžio skausmai, netikėtas svorio kritimas ir poreikis dažniau eiti į tualetą yra galimi „įspėjantys“ žarnyno vėžio simptomai.
Kasmet Anglijoje beveik 43 000 žmonių diagnozuojamas žarnyno vėžys, o šiuo metu šalyje gyvena apie 268 000 žmonių, kuriems jau diagnozuotas žarnyno vėžys.
Į žarnyno vėžio simptomus dažnai nekreipiama dėmesio, nes daugelis sutampa su kitų būklių požymiais, pradedant dirgliosios žarnos sindromu (IBS) ir baigiant viduriavimu, rašo mirror.co.uk.
Michael Carson, „Patient Claim Line“ vyresnysis bylinėjimosi vadovas, paskelbė patarimus dėl žarnyno vėžio įspėjančiųjų simptomų.
Kokie yra įspėjamieji žarnyno vėžio simptomai?
Pasak Michael, yra trys pagrindiniai šios rūšies vėžio simptomai. Vienas iš šių požymių yra kraujas jūsų išmatose, nors ne visada jis pastebimas. Kitas simptomas yra tuštinimosi įpročių pasikeitimas.
Michael paaiškina: „Jei reikia dažniau tuštintis arba dažnai viduriuojate, taip pat kankina skrandžio skausmai ar pilvo pūtimas, ypač po valgio ‒ tai vėžio požymiai“.
Kitas žarnyno vėžio simptomas taip pat gali būti neplanuotas svorio kritimas. NHS duomenimis, 90 % sergančiųjų žarnyno vėžiu pasireiškia bent vienas iš šių simptomų:
- dažnesnis tuštinimasis, laisvesni viduriai ir kartais pilvo skausmas;
- kraujas išmatose;
- pilvo skausmas, diskomfortas ar pilvo pūtimas po valgymo;
- svorio kritimas;
- vidurių užkietėjimas.
Kokie veiksniai padidina riziką susirgti žarnyno vėžiu?
Toliau ekspertas paaiškina galimus rizikos veiksnius ir gyvenimo būdo pasirinkimus, kurie gali padidinti žmogaus riziką susirgti žarnyno vėžiu.
Michael sakė: „Žarnyno vėžio riziką didinantys veiksniai yra tokie patys kaip ir bet kurio vėžio atveju. Rūkymas, nesveika mityba, kurioje gausu perdirbtos mėsos, mankštinimosi stoka, nutukimas ir alkoholis padidina riziką. Taip pat gali būti ir kitų veiksnių, tokių kaip Krono liga arba adenomatozinė polipozė, genetinė būklė“.
Pasak „Bowel Cancer UK“, žarnyno vėžio rizika yra didesnė, jei priklausote vienai ar kelioms iš žemiau nurodytų kategorijų:
- esate vyresni nei 50 metų amžiaus; - žarnyno vėžio šeimoje istorija; - nevėžinių auglių (polipų) jūsų žarnyne istorija; - ilgalaikė uždegiminė žarnyno liga, tokia kaip Krono liga arba opinis kolitas; - 2 tipo diabetas; - nesveikas gyvenimo būdas.
„Sumažinkite aukščiau paminėtas rizikas! Valgykite sveikai, valgykite daug daržovių ir maistą, kuriame gausu skaidulų, nerūkykite, venkite alkoholio ar neviršykite rekomenduojamų normų, reguliariai mankštinkitės ir išlaikykite normalų kūno svorį“ – pridūrė Michael.