Nedideli požymiai, tarkime, yra kosulys, kuris nepraeina po dviejų ar trijų savaičių, arba ilgalaikis kosulys, kuris sunkėja. Pagrindinis ženklas yra daug dramatiškesnis kosulys ir atsikosėjimas krauju.
Kitos galimos atsikosėjimo krauju priežastys gali būti šios:
- Ilgai trunkantis arba stiprus kosulys;
- Plaučių arba kvėpavimo takų infekcija, pvz., krūtinės ląstos infekcija, pneumonija arba bronchitas;
- Kvėpavimo takų problema, dėl kurios jie plečiasi ir išsiskiria daugiau gleivių.
Kiti plaučių vėžio simptomai yra krūtinės ląstos infekcijos, kurios nuolat kartojasi, ir skausmas kvėpuojant ar kosint.
Be to, rimtas simptomas gali būti nuolatinis dusulys ar dusulio jausmas. Nuolatinis nuovargis, energijos trūkumas ir apetito praradimas kartu su nepaaiškinamu svorio kritimu taip pat gali būti plaučių vėžio požymiai. NHS teigia, kad retesni plaučių vėžio požymiai yra:
Pirštų išvaizdos pokyčiai;
Pasunkėjęs rijimas;
Švokštimas;
Užkimęs balsas;
Veido ir kaklo patinimas;
Nuolatinis krūtinės ar pečių skausmas.
Kaip sumažinti riziką susirgti plaučių vėžiu?
Dažniausia plaučių vėžio priežastis yra rūkymas. Taigi, jei rūkote, geriausia mesti rūkyti, nes NHS teigia, kad rūkymas yra 70% plaučių vėžio atvejų priežastis.
Sveikatos apsaugos įstaiga teigia: „Jei surūkote daugiau nei 25 cigaretes per dieną, tikimybė susirgti plaučių vėžiu yra 25 kartus didesnė nei nerūkantiems“.
Ne tik cigarečių rūkymas gali turėti įtakos. Jei rūkote cigarus, pypkių tabaką, tabako miltelius arba kramtote tabaką, visa tai padidins riziką susirgti.
Net jei jūs nerūkote, bet dažnai patenkate į aplinką, kurioje yra rūkoma, tai vadinamu pasyviu rūkymu ir gali padidinti riziką susirgti plaučių vėžiu.
Tam tikrų cheminių medžiagų poveikis darbe taip pat gali padidinti riziką. Cheminės medžiagos, esančios statybvietėse, gali padidinti plaučių vėžio riziką ‒ tai arsenas, asbestas, berilis ir kadmis. Jei dirbate su šiomis cheminėmis medžiagomis, svarbu dėvėti specialią aprangą, kad apsisaugotumėte, rašo express.co.uk
Tyrimai taip pat rodo, kad ilgus metus patiriamas dyzelino dūmų poveikis gali padidinti riziką susirgti plaučių vėžiu maždaug trečdaliu. Jei nerimaujate dėl savo sveikatos arba dėl plaučių vėžio, kreipkitės į savo šeimos gydytoją.