Taip yra ne todėl, kad plaučių vėžio simptomai būtų labai bendri ir neaiškūs, bet todėl, kad jie pasireiškia tik ligai jau stipriai progresavus, rašoma express.co.uk.
Sergantis žmogus gali būti užkimęs
Vieną plaučių vėžio požymį galima pastebėti balse – sergantis žmogus gali būti užkimęs. Tačiau šio simptomo bėda ta, kad užkimęs balsas yra vienas iš retesnių plaučių vėžio požymių.
Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba rašo, kad dažniausi plaučių vėžio simptomai yra neišgyjantis kosulys, kuris vis sunkėja, vis atsinaujinančios krūtinės infekcijos, atsikosėjimas krauju, skausmas ar maudimas kvėpuojant ar kosėjant. Kiti ligos požymiai – nuolatinis oro trūkumas, išsekimas, energijos trūkumas, apetito nebuvimas ir nepaaiškinamas svorio kritimas.
Tikimybę susirgti plaučių vėžiu taip pat didina ir kai kurie kiti faktoriai. Nors gali skambėti banaliai, tačiau ženklus rizikos faktorius yra rūkymas. Pasak Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnybos, tabako vartojimas yra 70 procentų visų plaučių vėžio atvejų priežastis. Tabake yra 60 skirtingų nuodingų medžiagų, kurios yra kancerogeninės.
Stengiasi kuo anksčiau aptikti ligą
Tačiau rūkymas – ne vienintelis faktorius, kuris padidina tikimybę susirgti plaučių vėžiu. Nors rūkymas yra labai dažnai priežastis, nerūkantieji taip pat gali susirgti, jei rūko pasyviai. Kitos galimos ligos priežastys – kramtomasis tabakas, radonas, pavojingos darbo sąlygos ir užterštumas.
Jungtinėje Karalystėje intensyviai kovojama su plaučių vėžiu. Šiuo metu pradedamas dirbtinio intelekto sistemos, galinčios patvirtinamų plaučių vėžio diagnozių sumažinti 50 procentų, tyrimas. Kompiuteris tirs rentgeno nuotraukas ir sistema per kelias minutes identifikuos plaučius su neįprastai ilgais mazgeliais, ir jiems bus atliktas išsamesnis kompiuterinės tomografijos tyrimas.
Tyrėjas Nickas Woznitza sako: „Tai gali padėti daugybei žmonių kiekvienais metais. Kuo anksčiau diagnozuojame, jei nereikia dvi ar tris savaites laukti tyrimų rezultatų, tuo geriau ne tik patiems pacientams, bet ir jų šeimos nariams, karjeroms ir draugams“.
Komentuodama šį tyrimą, „Roy Castle“ plaučių vėžio fondo vadovė Paula Chadwick sakė: „Net ir dėl nereikšmingiausio pavėlavimo žmogus gali pereiti iš ankstyvos stadijos, kai gydymas yra įmanomas, į vėlyvąją stadiją, kai gyvybės išgelbėti jau nebegali niekas“.
Plaučių vėžys, kaip ir visos kitos šios ligos rūšys, yra lenktynės su laiku – kuo anksčiau pacientas sužino savo diagnozę, tuo greičiau galima pradėti gydymą. Jei šis eksperimentas su dirbtiniu intelektu bus sėkmingas, jis galėtų išgelbėti tūkstančius gyvybių.