„Eurovaistinės“ vaistininkės Tomos Gečienės teigimu, nesveika mityba ir žalingi įpročiai gali sukelti įvairias kepenų ligas, todėl svarbu laikytis sveikos gyvensenos principų, o kad kepenys būtų sveikos, naudinga racioną praturtinti tam tikrais produktais, o kai kurių vengti.
T. Gečienė pasakoja, kad kepenims atitenka daugybė įvairiausių funkcijų, pavyzdžiui, viena jų – jos padeda išvalyti organizmą, apdorodamos ir pašalindamos toksinus.
„Taip pat kepenys reguliuoja ir skaido įvairias maistines medžiagas, tokias, kaip angliavandeniai, baltymai ir riebalai, taip užtikrindamos energijos balansą organizme.
O viena iš svarbiausių kepenų funkcijų – tulžies gamyba, kuri padeda virškinti riebalus“, – kalbėjo vaistininkė.
Išvardijo, kas kenkia kepenims
Dėl kepenų funkcijų svarbos visame organizme, būtina rūpintis, kad organas veiktų tinkamai ir daryti jam kuo mažiau žalos.
Kaip teigia pašnekovė, dažnai patys kepenims darome meškos paslaugą pasiduodami žalingiems įpročiams, pavyzdžiui, alkoholio vartojimui, kuris kenkia ar pasirinkdami nesveiką mitybą.
„Alkoholis žaloja kepenų ląsteles, skatina uždegimą, o ilgainiui gali sukelti kepenų cirozę. Taip pat kepenims kenkia riebus, perdirbtas, daug cukraus turintis maistas, nes jis skatina riebalų kaupimąsi kepenyse“, – aiškino T. Gečienė.
Ji priduria, kad yra ir dar vienas veiksnys, tiesiogiai kenkiantis kepenų sveikatai – tai fizinio aktyvumo nebuvimas. Paprastas pokytis, įtraukiant į dienos rutiną fizinę veiklą, yra itin naudingas mūsų kepenims.
Kalbant apie mitybą, yra produktų bei maisto grupės, kurios kepenims yra tikras peilis ir jie racione turėtų užimti kuo mažesnę dalį, o geriausia jų vengti:
„Norint apsaugoti savo kepenis, reikėtų vengti perdirbto, daug konservantų ir dirbtinių priedų turinčio maisto.
Sumažinkite riebaus ir kepto maisto kiekį savo mityboje, taip pat riebalų gamybą kepenyse gali paskatinti saldumynai ir gaivieji gėrimai dėl didelio cukraus kiekio juose.“
Patarė, ką įtraukti į mitybos racioną
Vis tik naudinga pasirūpinti ne tik tuo, kad mitybos racione būtų kuo mažiau kepenims kenkiančių maisto produktų. Pasirinkdami tinkamą maistą galime prisidėti prie kepenų sveikatos palaikymo ir jų funkcijų gerinimo.
„Norint palaikyti kepenų sveikatą, rekomenduojama į mitybą įtraukti lapines daržoves, tokias, kaip špinatai, brokoliai ir kopūstai.
Taip pat citrusinius vaisius, pavyzdžiui, apelsinus ir citrinas. Dar mitybą galite papildyti graikiniais riešutais, alyvuogių aliejumi ir ciberžole“, – ką įtraukti į racioną patarė vaistininkė.
Maistas – mūsų organizmo kuras, tad kuo kokybiškesnį dėsime į burną, tuo geriau jausimės. Kuo labiau subalansuotas bus mūsų gyvenimo būdas, tuo ilgiau galėsime džiaugtis gera savijauta ir puikia sveikata.
„Pirmiausia, svarbu subalansuoti savo mitybą ir praturtinti ją daržovėmis, vaisiais, sveikais riebalais ir baltymais. Fizinė veikla taip pat labai svarbi, nes ji padeda palaikyti sveiką svorį ir mažina kepenų apkrovą.
Alkoholio atsisakymas arba vartojimo sumažinimas irgi gali padėti sumažinti kepenų pažeidimo riziką.
Nepamirškite atkreipti dėmesį į cukraus ir druskos kiekį maiste, kadangi tai padės išvengti nereikalingo riebalų ir druskos kaupimosi kepenyse“, – patarimais kaip rūpintis kepenų sveikata dalijosi T. Gečienė.
Gali sukelti kepenų suriebėjimu ar ciroze
Ir nors gali atrodyti sudėtinga atsisakyti anksčiau minėtų maisto produktų ar sumažinti jų vartojimą, svarbu pagalvoti apie galimas pasekmes.
Ilgalaikė nesubalansuota ir sveikatai nepalanki mityba, alkoholio vartojimas, kiti žalingi įpročiai gali baigtis liūdnai:
„Nesveika mityba ir žalingi įpročiai gali sukelti įvairias kepenų ligas. Viena dažniausių – kepenų steatozė arba kepenų suriebėjimas, kuri atsiranda dėl per didelio riebalų kiekio kepenyse.
Tuo tarpu ilgalaikis alkoholio vartojimas gali paskatinti tokias ligas kaip alkoholinis hepatitas ir kepenų cirozė.“
Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo „InMedica“ Saulėtekio ir Antakalnio klinikų Vilniuje šeimos gydytojas Rimgaudas Vincevičius, kepenų suriebėjimas – tai riebalų kaupimasis kepenų ląstelėse, kuomet ląstelės praranda savo pagrindines funkcijas ir pradeda trikti jų darbas: lėtėja toksinų skaidymas, reikalingų medžiagų gamyba, trinka virškinimas.
Kepenų suriebėjimas yra klastinga būklė – pradžioje jis nepasireiškia jokiais simptomais, ne veltui sakoma, kad kepenų neskauda.
Tik ligai progresuojant ima pasireikšti pirmieji simptomai, kurių negalima praleisti pro akis – jie nebūtinai išduos kepenų suriebėjimą, tačiau apsilankyti pas gydytoją būtina:
„Riebėjant kepenims jos pamažu didėja, blogėja jų funkcija, todėl vėliau gali pasireikšti tokie simptomai kaip nemalonus, sunkumo jausmas po dešiniu šonkaulių lanku, blogiau virškinamas riebus maistas.“
Gydytojo teigimu, dažniausia kepenų suriebėjimo komplikacija yra vaistininkės minėta kepenų cirozė. Apie tai, kas gali išduoti kepenų cirozę, anksčiau naujienų portalui tv3.lt kalbėjo „Biofirst“ klinikos gydytoja gastroenterologė Dalia Kasperavičiūtė.
„Kepenų cirozė – tai būklė, kai randinis audinys palaipsniui pakeičia sveikas kepenų ląsteles. Tai progresuojanti, lėtai besivystanti liga.
Procesui progresuojant, kepenyse veša jungiamasis audinys, kepenų ląstelės ima irti, o joms atsinaujinant susidaro mazgai, suardoma normali kepenų struktūra ir kepenys negali vykdyti savo funkcijų“, – tąkart aiškino D. Kasperavičiūtė.
Kepenų cirozė ilgą laiką gali nesukelti jokių simptomų, o kartais pasireiškia ir kitoms ligoms būdingais požymiais, tačiau vos juos pajutus skubėkite pas gydytoją – laiku diagnozavus ligą, galima užkirsti kelią jos progresavimui.
„Kartais pacientai skundžiasi nespecifiniais simptomais, tokiais kaip bendras silpnumas, diskomforto jausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku, patamsėjęs šlapimas, niežulys. Į gydytoją tikslinga kreiptis visais atvejais, kai atsiranda šie simptomai ar pacientas turi rizikos veiksnių“, – kalbėjo gydytoja gastroenterologė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!