Apie tai, kokiais simptomais pasireiškia liga ir kokie maisto produktai gali prisidėti prie kepenų suriebėjimo išvešėjimo, papasakojo „Benu“ budinčios vaistinės vedėja, vaistininkė Laura Kairiūkštienė.
„Kepenų suriebėjimas – tai riebalų kaupimasis kepenų ląstelėse, dėl kurio šios praranda savo prigimtines funkcijas: lėtėja toksinų skaidymas, vitaminų, baltymų bei tulžies gamyba, sutrinka virškinimas“, – atskleidė L. Kairiūkštienė.
Priežastys ir simptomai
Kepenų suriebėjimo būklę gali sukelti pačios įvairiausios priežastys. Vaistinės vedėja pasidalijo keliomis iš jų:
- sėslus gyvenimo būdas;
- nesubalansuota mityba;
- alkoholio ir narkotikų vartojimas;
- genetinis polinkis.
Pasak jos, diagnozuoti šią būklę nėra taip jau paprasta, nes pradinėse ligos stadijose nepasireiškia jokie kepenų suriebėjimą išduodantys simptomai.
Ji pasakojo, kad ligai progresuojant jau galima pamatyti pirmuosius požymius. Vaistininkė pateikė kelis iš jų:
- nuovargis;
- silpnumas;
- sumažėjęs apetitas;
- svorio kritimas;
- pilvo pūtimas;
- sunkumai virškinant riebų maistą.
Ligos diagnostika
Vaistininkė ragina į šiuos simptomus nenumoti ranka ir kreiptis į gydytojus. Pasak jos, pasitelkus tam tikrus diagnostikos metodus galima efektyviai ir greitai ją nustatyti.
Vienas iš tokių būdų – kraujo tyrimai. Kiti metodai nustatyti kepenų suriebėjimo ligai yra kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija arba kepenų biopsijos tyrimas.
„Pagal kraujo tyrimus ir kepenų suriebėjimo laipsnį nusprendžiama, ar pacientui reikalingas medikamentinis gydymas, ar užtenka tik pakoreguoti gyvenimo būdą, subalansuoti mitybą“, – atskleidė L. Kairiūkštienė.
Vaistinės vedėja pasakojo, jog kiekvienas kepenų suriebėjimo atvejis yra skirtingas ir individualus, tad gydymas yra parenkamas atsižvelgiant į kiekvieno paciento atvejį.
Visgi, ji atskleidė, kad dažniausiai kepenų suriebėjimas yra gydomas keičiant įsisenėjusius žmogaus gyvenimo įpročius.
„Kepenų suriebėjimas dažnai yra gydomas keičiant gyvenimo būdą, mažinant kūno svorį, taip pat vartojant specialius vaistus, apsaugančius kepenis nuo tolesnio jų žalojimo. Kepenis galima atkurti, bet tai yra ilgas ir sunkus procesas, reikalaujantis daug žmogaus valios bei pastangų“, – sakė ji.
Kai kurie pastebi ligos simptomus per vėlai arba uždelsia gydymą. Vaistinės vedėja perspėjo, kad tai gali baigtis blogai. Pasak jos, negydomas kepenų suriebėjimas gali privesti netgi prie kepenų cirozės išsivystymo:
„Tuomet sveiki kepenų audiniai pakeičiami randine medžiaga, trukdančia kepenims veikti tinkamai. Ilgalaikis kepenų pažeidimas gali padidinti ir kepenų vėžio riziką.“
Žalingi produktai kepenims
Ne paslaptis, jog prie kepenų suriebėjimo didele dalimi prisideda žmogaus gyvenimo įpročiai, o ypač mityba. Apie tai L. Kairiūkštienė kalbėjo, jog norintieji išvengti kepenų suriebėjimo turėtų daugiau dėmesio paskirti jai.
Vaistininkė pokalbio metu nurodė, kokių maisto produktų savo mitybos racione reikėtų vengti tiems, kurie tikisi palaikyti normalią kepenų sveikatą.
„Iš konkrečių priemonių, pirmiausia, yra rekomenduojama rinktis sveikus riebalus ir sumažinti sočiųjų riebalų, pvz., raudonos mėsos, sviesto, vartojimą. Vietoje jų reikėtų rinktis sveikesnius produktus, tokius kaip alyvuogių aliejus, avokadai, riešutai, žuvis“, – rekomendavo vaistinės vedėja.
Taip pat svarbu atsižvelgti ir į suvartojamo cukraus kiekį. Jo gausu gaiviuosiuose gėrimuose, konditerijos gaminiuose, perdirbtuose angliavandeniuose, pavyzdžiui, produktuose, pagamintuose iš baltų miltų.
„Kepenims yra naudingos daržovės ir vaisiai, ypač žalios lapinės daržovės, brokoliai, špinatai, pilno grūdo produktai, ankštinės daržovės. Taip pat rekomenduojama gerti daug vandens“, – pridėjo vaistinės vedėja.
Taip pat vaistininkė teigė, kad norint palaikyti tiek optimalų kūno svorį, tiek gerą kepenų veiklą rekomenduojama atsisakyti alkoholio vartojimo.
Fizinės veikla
Dar vienas aspektas, į kurį dėmesį atkreipė L. Kairiūkštienė – paciento fizinis aktyvumas. Jeigu žmogus sportuoja nedaug, fizinė veikla nėra jo kasdienybės dalis, tai gali atsiliepti kepenų sveikatai.
„Išvengti kepenų suriebėjimo padeda reguliarus fizinis aktyvumas, todėl siūloma skirti bent 150 minučių per savaitę vidutinio intensyvumo fizinei veiklai, pavyzdžiui, vaikščiojimui, plaukimui, bėgimui, pasivažinėjimui dviračiu“, – fizinių veiklų pavyzdžiais dalijosi pašnekovė.
Tiems, kurie turi antsvorio, vaistinės vedėja taip pat negailėjo patarimų. Pasak jos, fizinė veikla šiems žmonėms yra ypač aktuali. Ji ragino palaipsniui mažinti kūno svorį, kaip įrankį tam pasirenkant streso mažinimą, mitybos raciono pakeitimą ir malonios fizinės veiklos pasirinkimą.
„Kepenims žalingas yra ir stresas, todėl, siekiant jį sumažinti, galima užsiimti joga, meditacija, vaikščioti gamtoje ir pan. bei laikytis reguliaraus miego režimo“, – patarė ji.
Vaistininkė taip pat pridėjo, kad net jeigu kepenų būklė po tam tikro laiko pokyčių pagerėjo – sveikos gyvensenos taisyklių keisti nereikėtų. Anot jos, kadangi ši liga yra stipriai susijusi su gyvenimo būdu, rekomendacijų būtina laikytis net ir jaučiantis gerai.
„Jei grįšite prie nesveiko maisto vartojimo, piktnaudžiausite cukrumi ar alkoholiu, sveikatos problemos gali sugrįžti. Svarbiausia yra nepamiršti, kad saikingumas ir nuoseklumas yra raktas į gerą savijautą“, – baigė pokalbį ji
.... saugokis to , saugokis ano ... tada mirsi sveikas ?
O gal geriau šauniai leisti laiką ?
Kaip sakė viena mano pažįstama dama , cituoju : ,, aš nenoriu į DANGŲ , nes ten nieko nepažinsiu ... o mano visi pažįstami bus PEKLOJE , su kuriais ir man ten bus smagiau nei nepažystamų rate .... :)