Kad širdis būtų sveika ir sumažėtų su ja susijusi rizika, įsitikinkite, kad į savo kasdienį gyvenimą įtraukiate bent vieną šių gėrimų, rašo express.co.uk.
Jungtinėje Karalystėje kasmet dėl širdies priepuolių hospitalizuojama daugiau nei 100 000 žmonių, todėl širdies ir kraujagyslių ligos tapo vienu didžiausių žudikų. Galite žymiai sumažinti potencialiai gyvybei pavojingos ligos riziką tiesiog gerdami bet kurį vieną iš šių trijų gėrimų.
Kava
„Circulation“ paskelbtame tyrime buvo tiriamas ilgalaikis kavos vartojimas ir jo poveikis širdies ir kraujagyslių ligoms. Tyrimo metu buvo tiriamas ryšys tarp kavos vartojimo ir širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos. Buvo nagrinėti 36 tyrimai, kuriuose dalyvavo 1 279 804 dalyviai ir bei ištirti 36 352 ŠKL atvejai.
Tyrimas nustatė netiesioginį ryšį tarp kavos vartojimo ir ŠKL rizikos. Padaryta išvada, kad saikingas kavos vartojimas nebuvo reikšmingai susijęs su ŠKL rizika, o mažiausia ŠKL rizika ‒ nuo trijų iki penkių kavos puodelių per dieną, o didelis kavos vartojimas nėra susijęs su padidėjusia ŠKL rizika. Šis tyrimas leidžia daryti išvadą, kad lengvas ar saikingas kavos vartojimas gali sumažinti širdies ligų ir insulto riziką.
Lyginant su tais žmonėmis, kurie kavos negerdavo reguliariai, kasdien ją vartojantys turėjo sveikesnio dydžio ir geriau veikiančias širdis. Dr Judit Simon iš Budapešto Semmelweis universiteto Širdies ir kraujagyslių centro, kuris pristatė tyrimus apie kavos vartojimą ir sumažėjusią širdies priepuolių riziką, savo pranešime rašė:
„Tyrimų rezultatai rodo, kad reguliarus kavos vartojimas yra saugus, nes net didelis kavos kiekis per parą nebuvo susijęs su nepalankiomis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis ir mirtingumu dėl visų priežasčių per 1015 stebėjimo metų“.
Pomidorų sultys
Pomidorų sultyse gausu vitaminų ir mineralų, kurie padeda kovoti su širdies ligomis. Raudonasis pomidorų gėrimas turi daug vitamino C ir E, geležies, magnio ir kalio, kurių organizmui reikia palaikyti kraujotaką ir pašalinti papildomą natrio kiekį.
Pomidorai taip pat turi daug likopeno, antioksidanto, kuris padeda stiprinti arterijas, mažina cholesterolio kiekį ir mažina širdies ligų riziką. Sveikatos ekspertai pataria, kad perkant gatavas pomidorų sultis svarbu ieškoti tokių, kuriose mažai natrio ir cukraus.
Žalioji arbata
Žaliąją arbatą mėgsta tie žmonės, kurie rūpinasi savo sveikata, ypač širdies sveikata. Tyrime, paskelbtame Europos kardiologų draugijos (ESC) žurnale „European Journal of Preventive Cardiology“, buvo lyginami reguliariai geriantys žalią arbatą (tris ar daugiau kartų per savaitę) ir niekada arba retai ją geriantys (mažiau nei tris kartus per savaitę). Tiriamieji buvo stebimi septynerius metus.
Buvo nustatyta, kad reguliariai vartojantys žaliąją arbatą maždaug 25 procentais mažiau rizikavo susirgti širdies ligomis ir insultu. Vyresnysis tyrimo autorius daktaras Dongfeng Gu iš Kinijos medicinos mokslų akademijos pakomentavo išvadą ir pasakė: „Arbatos apsauginis poveikis buvo ryškiausias tarp nuolatinių arbatos gėrėjų.
Tyrimai parodė, kad pagrindiniai arbatoje esantys biologiškai aktyvūs junginiai, būtent polifenoliai, organizme neužsilaiko ilgą laiką. Taigi, norint apsaugoti širdį, gali tekti dažnai ir nuolatos gerti žalią arbatą“.