• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaurės Korėja penktadienį, paskutinę daugiašalių derybų dėl jos branduolinės programos dieną, išvardino sąlygas, kurias įvykdžius nutrauktų savo branduolinę programą.

REKLAMA
REKLAMA

JAV sutikus pasirašyti nepuolimo paktą ir užmegzti diplomatinius santykius, Japonijai ir Pietų Korėjai sutikus bendradarbiauti ekonominėje plotmėje ir baigus statyti du lengvojo vandens reaktorius, Pchenjanas atsisakytų planų pasigaminti branduolinį ginklą, įsileistų tarptautinius inspektorius, išmontuotų savo branduolinius objektus ir nutrauktų raketų eksportą.

REKLAMA

Ketvirtadienį Šiaurės Korėja grasino oficialiai pasiskelbti branduoline valstybe ir išmėginti atominę bombą.

Pekine trečią dieną vykstančios šešių valstybių derybos dėl Šiaurės Korėjos krizės sureguliavimo penktadienį turėjo baigtis baigiamojo dokumento priėmimu. Anot Rusijos diplomatų, neoficialiai jau sutarta, kad derybininkai per ateinančius du mėnesius vėl susitiks Pekine.

REKLAMA
REKLAMA

Krizė dėl tikros ar tariamos Šiaurės Korėjos branduolinės programos kilo praėjusių metų spalį, Vašingtonui paskelbus, esą Pchenjanas prisipažino vykdąs slaptą branduolinio ginklo kūrimo programą. Vėliau Šiaurės Korėja išsiuntė iš šalies Jungtinių Tautų (JT) branduolinių technologijų inspektorius, nuėmė plombas nuo užkonservuoto reaktoriaus ir pasitraukė iš Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Balandį per trišales derybas su JAV ir Kinija, kurios vyko taip pat Pekine, komunistinės Šiaurės Korėjos atstovai pareiškė, kad jų šalis jau turi atominių bombų ir ketina pasigaminti jų dar daugiau. Birželio pradžioje Šiaurės Korėja skelbė, kad branduolinis ginklas jai reikalingas tam, kad galėtų sumažinti savo įprastines karines pajėgas ir dalį lėšų skirti ekonomikos atkūrimui.

REKLAMA

JAV prezidentas Džordžas V. Bušas (George W. Bush) šiemet savo metiniame pranešime pavadino Šiaurės Korėją kartu su Iranu ir Iraku "blogio ašies" valstybe.

Trečiadienį prasidėjusiose daugiašalėse derybose dalyvauja abi Korėjos, JAV, Rusija, Japonija ir Kinija.

Iki penktadienio ryto derybose, turima informacija, nebuvo pasiekta jokios apčiuopiamos pažangos.

REKLAMA

Vašingtonas jau anksčiau atmetė vieną iš pagrindinių Šiaurės Korėjos reikalavimų dėl dvišalio nepuolimo akto pasirašymo. Kita vertus, JAV teigia esančios patenkintos tuo, kad "prasidėjo procesas", ir pasirengusios tolesnėms deryboms.

JAV iki šiol nesėkmingai bando įtikinti šiaurės korėjiečius atsisakyti savo branduolinės programos, o pastarieji kol kas veltui reikalauja garantijų iš Vašingtono, kad jis nesiruošia jų pulti.

dpa-Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų