„Pirmasis respublikos vandenilinės bombos bandymas buvo sėkmingai įvykdytas 2016 metų sausio 6 dieną 10 val. (vietos, 3 val. 30 min. Lietuvos) laiku, remiantis Darbininkų partijos strateginiu ryžtu“, - paskelbė valstybinės televizijos diktorius.
„Užsitikrinę stulbinamą mūsų istorinės vandenilinės bombos sėkmę, įžengėme į pažangių branduolinių valstybių ratą“, - sakė pranešėjas, pridūręs, kad buvo susprogdintas "miniatiūrizuotas" užtaisas. Šis iš anksto neskelbtas bandymas buvo įvykdytas Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno asmeniniu įsakymu, likus dviem dienoms iki jos gimtadienio.
Praeitą mėnesį, kalbėdamas per vieną išvyką Kin Jong Unas užsiminė, kad Pchenjanas jau yra pasigaminęs vandenilinę bombą, nors tarptautiniai ekspertai tą žinią vertino skeptiškai. Per vandenilinės bombos sprogimą didžiausią energijos kiekį atpalaiduoja termobranduolinės sintezės, o ne branduolių skilimo grandininės reakcijos, todėl tokie užtaisai būna daug galingesni negu paprastesnės konstrukcijos atominės bombos.
„Naujausias bandymas, visiškai pagrįstas mūsų technologijomis ir mūsų darbo jėga, patvirtino, kad mūsų naujai išvystyti technologiniai ištekliai yra tikslūs ir moksliškai pademonstravo mūsų miniatiūrizuotos vandenilinės bombos poveikį“, - sakė televizijos pranešėjas.
Kaimyninės Pietų Korėjos nacionalinio saugumo taryba "griežtai pasmerkė tą bandymą, o Japonijos premjeras Shinzo Abe pareiškė, kad tai yra "didelė grėsmė" ir šiurkštus Jungtinių Tautų saugumo rezoliucijų pažeidimas.
Dauguma ekspertų kėlė prielaidą, kad Pchenjanas termobranduolinę bombą galėtų pasigaminti tik po kelerių metų; taip pat buvo nesutariama, kiek yra pažengusios šios valstybės pastangos sumažinti branduolinius užtaisus, kad juos būtų galima skraidinti į taikinius balistinėmis raketomis.
Trečiadienį paskelbtame pranešime Pchenjanas žadėjo laikytis principo, kad konflikto atveju jis pirmasis nepanaudos branduolinio ginklo, bet pabrėžė, kad toliau vystys pažangaus branduolinio smūgio pajėgumus. „Kol išliks nuožmi prieš Šiaurę nukreipta JAV politika, mes niekada nesiliausime vystę savo branduolinės programos“, - sakoma pranešime.
Baltieji rūmai žada atitinkamai reaguoti į Šiaurės Korėjos „provokacijas“
Jungtinės Valstijos griežtai pasmerkė Šiaurės Korėjos „provokacijas“ ir pažadėjo atitinkamai reaguoti, tačiau pažymėjo kol kas negalinčios patvirtinti šios uždaros komunistinės valstybės pareiškimo, esą ji įvykdė vandenilinės bombos bandymą.
„Šiuo metu negalime patvirtinti šių pareiškimų, tačiau smerkiame bet kokį JT ST (Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos) rezoliucijų pažeidimą ir dar kartą raginame Šiaurės Korėją laikytis savo tarptautinių pareigų bei įsipareigojimų“, - pažymima Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo tarybos atstovo spaudai Nedo Price'o išplatintame pareiškime.
Jame priduriama, kad Jungtinės Valstijos „atitinkamai reaguos į bet kokias ir visas Šiaurės Korėjos provokacijas“.