Mindaugas LAURINAITIS
Kas gali paneigti galimybę, kad Šiauliai netrukus ims garsėti ne tik kaip dviračių, televizorių ar šokolado, bet ir rūkalų gamintojų miestas. Pasirodo, Šiauliuose greitu metu gali iškilti prabangių cigarečių ir vaistų gamykla, kurią norėtų įrengti vienas verslininkas iš Indijos. Tokius planus laimina miesto valdžia, tikėdamasi pagaliau įpūsti gyvybės industriniame parke. Deja, kaip jau tapo įprasta mūsų valdininkų praktikoje viską dalyti nemokamai – iš projekto Šiauliai negautų nieko.
Netikėtas vizitas
Vakar miesto meras Justinas Sartauskas buvo džiugiai nusiteikęs – nedaug trūksta, kad dešimtis tūkstančių litų kainavusios valdžios kelionės į egzotiškus kraštus pagaliau duotų vaisių. Savaitgalį sulaukęs svečio iš tolimosios Indijos, meras tikisi, kad šis atgaivins Industrinį parką, miesto žmones aprūpins darbu, o rūkalius iš visos Europos – Šiauliuose gaminamu tabaku.
Pasak mero, šeštadienį verslininkas iš tolimos šalies viešėjo Šiauliuose, apžiūrėjo galimos gamyklos teritoriją, o šią savaitę jau ketinama išsiųsti ir sutartį.
„Džiugi žinia, praėjusį šeštadienį sulaukiau netikėto skambučio, verslininkas iš Indijos norėtų mūsų Industriniame parke atidaryti tabako fabriką. Verslininkas norėjo susitikti, apžiūrėjo teritorijas, paprašė atsiųsti sutartį. Viskas vyktų labai greitai, nes finansavimą ir rinką jis turi, būtų orientuota į prabangias cigaretes“, - vakar gyrėsi miesto meras.
Anot J. Sartausko, kadangi tokią gamyklą statyti laisvojoje ekonominėje zonoje neleidžia įstatymai, verslininkas iš Indijos domėjosi galimybe įsikurti Šiaulių industriniame parke. Gamykloje dirbtų apie šimtas darbuotojų, pusė gamyboje, kita dalis marketingo ir panašiuose skyriuose.
Susipažino Indijoje
Kontaktą su potencialiu investuotoju užmezgė praėjusiais metais į Indiją keliavusi buvusi vicemerė, dabartinė Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė ir miesto Tarybos narys Vytautas Juškus.
„Tai buvo vienas iš verslininkų, su kuriuo bendravome Delyje (Indijos sostinė, - red. pastaba). Buvo trys verslininkai, bet šis labiausiai man patiko, turi savo finansavimą, paliko rimto verslininko įspūdį. Panašu, kad jo ketinimai yra rimti“, - dienraščiui „Šiaulių naujienos“ tvirtino V. Juškus.
Pasak politiko, Šiaulių industriniame parke būtų statoma tabako ir vaistų gamykla. Apribojimų jokių nėra, pretenzijų įsikūrimo sąlygoms verslininkas, anot V. Juškaus, neturėjo. Visa dokumentacija – detalieji planai, projektai ir panašiai – yra paruošta, šią savaitę Savivaldybė turėtų išsiųsti sutartį. Ją suderinus ir pasirašius, būtų galima iš karto pradėti darbus. Kada tai būtų padaryta, dabar priklausys nuo paties verslininko. „Atsisveikinome iki greito, visa dokumentacija yra parengta, jam reikėtų tik išsiimti licenciją Ūkio ministerijoje ir galėtų pradėti statybas“, - teigė V. Juškus.
Mokesčių nemokėtų
Deja, kaip jau tapo įprasta mūsų valdininkų praktikoje viską dalyti nemokamai – ir iš šio neva stulbinamo projekto Šiauliai neuždirbtų. Nors fabrikas stovėtų Šiauliuose, bet bent dešimtmetį jo veikla nepapildytų miesto biudžeto. Industrinio parko projekte numatyta, kad čia įsikūrę verslininkai būtų atleisti nuo žemės nuomos ir kitų į miesto biudžetą mokamų mokesčių. Taip verslininkai yra skatinami steigti savo gamyklas.
„Pagal numatytas sąlygas, jis būtų dešimt metų atleistas nuo Savivaldybės mokesčių, nors gyventojų pajamų, pelno mokesčius turėtų mokėti, jie suplaukia į valstybės biudžetą“, - sakė politikas.
Kaip teigia V. Juškus, verslininkas iš Indijos ieško vietos gamyklai būtent Europos Sąjungos šalyse. Šiauliuose gaminama produkcija iškeliautų į Europos valstybes, o kadangi, svečio iš Indijos teigimu, jo gaminami rūkalai būtų itin brangūs, Lietuvoje jais nebūtų prekiaujama. „Klausiau jo, ar pardavinės Lietuvoje, tai atsakė, kad gal mažą dalį, bet didžioji dalis bus orientuota į eksportą“, - pasakojo V. Juškus.
Skraidė po pasaulį
Dešimtis milijonų litų kainavęs Šiaulių industrinis parkas iki šiol stovi apleistas ir nenaudojamas. Visai neseniai, anot miesto valdžios, jame pradėjo steigtis italai, dabar panoro įsikurti verslininkas iš Indijos, nors planuojant projektą buvo svajojama, kad verslininkai šiame parke lengvatinėmis sąlygomis steigs savo įmones ir fabrikus vienas po kito.
Europinę paramą į dirvonus „sulaidoję“ valdininkai dešimtis tūkstančių litų mokesčių mokėtojų pinigų ištaškė praėjusiais metais, keliaudami po egzotiškus kraštus ir ieškodami potencialių investuotojų. Įvairios miesto valdžios delegacijos aplankė ne tik Indiją, bet ir Kiniją, taip pat Turkiją, Rusijos kurortą Sočį. Deja, kol kas be jokių apčiuopiamų rezultatų ar naudos miestui.