Namo kieme Šiaulių pakrašty lizde tupi gandrai. Ant vieno iš jų kojos maišas nuo tualetinio popieriaus, kurį gamina „Grigeo". „Grigeo" įmonių grupės bendrovė „Grigeo Klaipėda" kiek anksčiau pagarsėjo per skandalą, kai teršalus pylė į Kuršių marias.
Namo šeimininkė sako, kad gandrų sulaukia kasmet, ne išimtis ir šie metai.
„Taip, laukėm pavasarį parskrendant. Vienas gandras vėlavo, jau manėm, kad bus kas pašovęs ar bus kokia bėda atsitikus. Bet parskrido, labai džiaugėmės, pradėjo lizdą taisyt, pradėjo laukt palikuonių. Ir staiga vieną dieną žiūrim, kad mūsų gandras skraido su parašiutu“, – sako namo šeimininkė Eugenija.
„Grigeo" maišelis stipriai užsipainiojęs ant gandro kojos, kad trukdo lengvai skristi. Kelias dienas stebėję į bėdą pakliuvusį paukštį aplink gyvenantys žmonės susirūpino, kaip jam padėti.
„Žiūrim, kad tas gandras vis dar tebeskraido, kažkaip gaila iš tikrųjų, norisi tos pagalbos. Skambinom ir į ornitologų stotį, ir į gamtininkų stotį ir į gyvūnų globos organizacijas ir niekas negali padėt, nes nežino kaip tą gandrą pagaut“, – pasakoja kaimynė Simonam.
„Kreipėmės, vyras skambino, į gamtos apsaugą, sako, jei gandras skraido kaip mes jam padėsim. Jei jis būtų užkliuvęs, atvažiuotumėm. Jei jis būtų užkliuvęs, mes patys nuimtumėm tą maišą“, – teigia Eugenija.
Maišas trukdo gandrui ieškant maisto. Kol kas dar paukštis turi jėgų, tačiau netrukus iš kiaušinių išsiris keturi gandriukai ir maisto reiks ieškoti visai daugiagandrei šeimynai.
„Gal dabar ir nepražudys, bet kaip jis išskris rudenį? Kaip žinom, maišeliai irsta ne taip greitai – plastmasė. Nu va, prie ko priveda neatsakingumas žmonių, kada šiukšles laido bet kur“, – kalbėjo Eugenija.
„Fiziškai tas maišas trukdo skrydyje, trukdo, na vat čia geri žmonės sako, kad buvo situacijų kada jis vandens prisipildo. Tokiais atvejais labai kenkia, nes kiekviena sunaudota kalorija ne maisto paieškoms, tai automatiškai paukščiui yra ganėtinai sunkiau“, – sako savanorė ornitologė Agnė Raubaitė.
Padėti gandrui užsimojo ornitologai savanoriai. Jie jau rezga planą kaip sugauti ir išlaisvinti gandrą. Pasikonsultavus su Ventės rago ornitologais bus bandoma išvengti kraštutinių priemonių, tokių kaip paukščio užmigdymas.
„Gelbėjimo operacija dabar tikriausiai bus tokia, kad mes bandysim jį kiek įmanoma prisijaukint, kad būtų galima pasiekti tais žiedavimui naudojamais tinklais“, – pasakoja A. Raubaitė.
Gyvūnų globos asociacijos vadovas Vytautas Gustaitis sako, būtent jų organizacija yra atsakinga už laukinių gyvūnų gelbėjimą patekus į bėdą. Apie šį įvykį organizacija teigia gavusi informaciją ir susisieks su ornitologais, kad suderinti veiksmus. O gyventojus pastebėjusius panašias situacijas ragina kreiptis į gyvūnų globos asociaciją.
Kaip seksis gandro nelaimėlio gelbėjimo operacija stebėsime toliau ir informuosime kitose TV3 žinių laidose.