• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaulių savivaldybės valdininkai prašvilpė turto daugiau kaip už pusę milijono litų. Gindama kaltuosius administracija prarado dar dešimtis tūkstančių litų. Tačiau teisme konstatavus padarytus pažeidimus ir suskaičiavus šimtatūkstantinius nuostolius – kaltųjų ir vėl nėra.

REKLAMA
REKLAMA

Sutartis pripažinta niekine

Iki spalio 3 dienos Šiaulių miesto savivaldybė privalėjo įvykdyti Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą, kuriuo skandalingoji sutartis su bendrove „Vaidva“ pripažinta niekine. Sprendimas neįvykdytas, nors panaikinti visi Savivaldybės sprendimai, kuriais minėtai bendrovei leista nusikasti ir parduoti karinio Zoknių oro uosto inžinerinius įrenginius – iš žvyro supiltus aukštus apsauginius pylimus, vadinamus kupanyrais.

REKLAMA

Neteisėtus sprendimus, o netiesiogiai – ir juos priėmusius asmenis, gynusi Šiaulių miesto savivaldybė dar įpareigota sumokėti 26 tūkstančius litų žyminio mokesčio. Tačiau pridėjus net ir žinomam šalies advokatui sumokėtus honorarus, tai tik lašas jūroje lyginant su miestui padarytais nuostoliais.

REKLAMA
REKLAMA

Gynė viešąjį interesą

Dar 2009-ųjų gegužės mėnesį Šiaulių miesto savivaldybė, prisidengdama kario žūtimi, surengė konkursą, kuris jau iš karto priminė aferą. Už tai, kad užlygintų kelių hektarų plote žiojėjančius kelių metrų gylio šulinius, viename iš kurių žuvo karys, konkurso nugalėtojui Savivaldybė pasiūlė nusigriauti sovietų kariškių paliktus statinius ir parduoti medžiagas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konkurso nugalėtoja paskelbta bendrovė iš Akmenės rajono „Vaidva“, pasiūliusi Savivaldybei sumokėti 12 tūkstančių litų. Įtarimų sukėlė tai, kad dvi bendrovės už darbus paprašė sumokėti iki 0,9 milijono litų.

Vartant konkurso dokumentus įtarimai stiprėjo, yla išlindo, kai prie kupanyrų pasirodė „Vaidvos“ technika ir imtas vežti žvyras. Jau tada imta skaičiuoti, kad pelnai iš parduoto turto gali būti skaičiuojami šimtais tūkstančių litų.

REKLAMA

Sumos ėmė aiškėti, kai Šiaulių apygardos prokuratūra ėmėsi ginti viešąjį interesą.

Įvertino milijonu litų

Byloje guli dokumentai, kurie verčia abejoti, ar už 12 tūkstančių litų oro uosto statinius pardavusi Šiaulių savivaldybės administracija nesuvokė tikrosios jų vertės. Teismui Savivaldybė pateikė skaičiavimus, kad liekamųjų medžiagų (kurias leista realizuoti) kaina – 565 tūkstančiai litų. Bendrovė „Vaidva“ pateikė dar įspūdingesnius skaičius – 1,2 milijono litų suma.

REKLAMA

„Iš byloje pateiktų pažymų teismas sprendė, kad po ginčo sutarties sudarymo atsakovas UAB „Vaidva“ atliko darbų už 470 423,94 Lt, o iš jam atitekusių liekamųjų medžiagų realizavo grunto už 187 803,49 Lt su PVM, smėlio ir žvirgždo - už 474 481,17 Lt su PVM“, - konstatavo Apeliacinis teismas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdininkai muilino akis?

Motyvuodama prašymą panaikinti Savivaldybės sprendimus, o sutartį su „Vaidva“ pripažinti niekine, Šiaulių apygardos prokuratūra teigė, kad konkurso sąlygos buvo neaiškios ir neskaidrios.

„Prieš konkurso paskelbimą neatlikus darbų kainos paskaičiavimo, o vėliau ir medžiagų likučio bei jo kainos, iškilo galimybė nepagrįstai laisvai manipuliuoti kainomis ir medžiagų kiekiu pagal susidariusią situaciją ir tokiu būdu buvo pažeistas skaidrumo principas“, - teigiama prokuratūros ieškinyje. Be to, teigiama, kad galima prielaida, jog ne visi konkurso dalyviai žinojo apie pirkimo aplinkybes, turėjusias įtakos pasiūlymo kainai.

REKLAMA

Tai rodo ir byloje užfiksuoti konkurso dalyvių parodymai – vieniems buvo rodomi vieni objektai, kitiems kiti, todėl skirtingai suprato, kokias medžiagas galės pasiimti. Pavyzdžiui, vienos bendrovės atstovai nurodė, jog Savivaldybės darbuotojai aiškino, kad medžiagas privalės paskleisti visoje teritorijoje, todėl suprato, kad jų pasiimti negalės. Tad bendrovė ir paprašė už darbus sumokėti beveik 0,9 milijono litų.

REKLAMA

„Atsižvelgiant į tai, kad ne visi konkurso dalyviai iš šio ginčo konkurso matė papildomą naudą, yra pagrindas teigti, kad buvo suinteresuotumas tam tikromis medžiagomis, nes tik du tiekėjai nesiekė gauti atlygio už darbus, ketindami sumokėti patys. Šios aplinkybės, ieškovo nuomone, taip pat leidžia abejoti konkurso skaidrumu“, - teigė prokuratūra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaltininkai – tebedirba

Apeliacinis teismas pripažino, kad buvo pažeistas Viešųjų pirkimų įstatymas ir panaikino visus Savivaldybės sprendimus, o su „Vaidva“ sudarytą sutartį pripažino niekine. Be to, pasisakė ir apie Šiaulių apygardos teismo sprendimą. „Teisėjų kolegija daro išvadą, kad perkančioji organizacija (atsakovas) pažeidė imperatyvią nuostatą – pareigą apskaičiuoti pirkimo vertę, o pirmosios instancijos teismas, nenustatęs šio teisės aktų pažeidimo, pažeidė įrodymų vertinimą reglamentuojančias procesines taisykles ir netinkamai aiškino ir taikė materialines viešųjų pirkimų organizavimą reglamentuojančias teisės normas“, - skelbiama Apeliacinio teismo sprendimo rezoliucinėje dalyje.

REKLAMA

Skandalingąjį konkursą organizavo tuometinis Šiaulių savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Mikučiauskas, deleguotas partijos Tvarka ir teisingumas. Kilus skandalui „tvarkiečiai“ savo žmogų iš Savivaldybės administracijos atšaukė. Netrukus po to G. Mikučiauskas grįžo į Savivaldybę. Dabar jis dirba Investicijų ir miesto plėtros skyriuje – administruoja ES fondų finansuojamus projektus.

Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius patvirtino, kad nebuvo nubaustas nė vienas konkursą, kuris pripažintas neteisėtu, organizavęs Savivaldybės administracijos darbuotojas. Iš jų neišieškota nė lito miestui padarytos žalos.

Mykolas Deikus

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų