Šiaulių universiteto tarybai rektorius profesorius Vidas Lauruška pristatė universiteto finansinę situaciją — ji valdoma, tačiau rektorius neslėpė rengiąs siūlymą jungti mažiausius fakultetus. 70 etatų universitete jau sumažinta ir dar rengiamasi mažinti.
Daugiau išlaidų remontams, ekspertams
Per šių metų devynis mėnesius universitetas gavo 3 procentais daugiau pajamų, nei planuota. Bet didėjo ir išlaidos — net 12 procentų daugiau nei planuota.
Rektoriaus teigimu, nenumatytos išlaidos buvo susijusios su pastatų remontu. Keista centrinių rūmų stogo danga, papildomai iš universiteto lėšų finansuota Zubovų rūmų renovacija.
Net 300 procentų viršytos išlaidos ekspertams, konsultantams. Rektoriaus tvirtinimu, šios išlaidos buvo susijusios su universiteto perregistravimu į viešąją įstaigą, būtinybe samdyti ekspertus išoriniam vertinimui atlikti.
„Bet metų gale planuojamas pusės milijono litų teigiamas finansinis balansas, lyginant su metiniu balansu,“ — teigė V. Lauruška.
Anot rektoriaus, šiemet nereikės biudžeto peržiūrėti, kaip ankstesniais metais. Pavyks netgi sumažinti per praėjusius metus atsivėrusią 2,7 milijono litų deficito skylę. Deficitą visiškai planuojama padengti per penkerius metus.
Universiteto šių metų biudžetas sudaro per 51 milijoną litų. Iš jų 23 milijonai litų — valstybės biudžeto asignavimai iš studijų krepšelio lėšų. Apie 20 milijonų litų pajamų universitetas pats surenka. Iš jų apie 70 procentų sudaro lėšos iš studentų įmokų už studijas. Dar 9 milijonus litų universitetas yra pritraukęs iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų projektams įgyvendinti.
Etatų mažės, fakultetus — jungs
Universitete šiemet sumažinta 70 etatų, bet kol kas visi fakultetai išsilaikė.
Rektorius nebeišvengiamai siūlys jungti Gamtos mokslų ir Matematikos ir informatikos fakultetus. Praėjusiais metais to nepavyko padaryti, nes senatas tokio jungimo nelaimino. Dabar spręs universiteto taryba.
Tarybos nariai jau atkreipė dėmesį, kad Gamtos mokslų fakultetui išsilaikyti stinga 700 tūkstančių litų. Rektoriaus aiškinimu, taip yra dėl to, kad prie fakulteto prijungtas Botanikos sodas, kuriame išlaikoma 15 etatų.
V. Lauruškos teigimu, iš fakultetų jungimo gal tik trys etatai būtų sutaupyti: „Bet kitur ekonomija bus: dabar tas pats modulis skaitomas ir viename, ir kitame fakultete, o kam reikia atskiriems studentų srautams tą patį skaityti? Reikia ir kitur jungti tarpfakultetinius srautus.“
Optimizmas
Universitete studentų dabar yra 7,5 tūksančio. Rektoriaus prognozėmis, nuo kitų metų rugsėjo jų mažės tūkstančiu. Todėl pirmiausia mažinti planuojama studijas aptarnaujančių darbuotojų: duomenų bazių tvarkytojų, metodininkų, kompiuterininkų.
„Toliau bus taip, kaip gyvenimas parodys, — sakė po posėdžio “Šiaulių kraštui“ V. Lauruška.— Universitetui reikalingi profesoriai, jeigu yra studentų. O jeigu studentų nėra... Bet aš esu optimistas, manau, studentų skaičius stabilizuosis ir universtitete išliks 5— 6 tūkstančiai studentų.“
Tarybos posėdyje iškelti klausimai dėl universiteto dailės galerijos atgaivinimo, būtinybės turėti koncertų salę, kuri sunaikinta rekonstruojant biblioteką.
Rektoriaus teigimu, dėl galerijos Menų fakultetui tik reikia rengti sąmatą ir rasti žmogų, kuris dirbs. O koncertų salei sklypas numatomas prie Humanitarinio fakulteto. Reikia „tik sėsti rašyti projekto lėšoms pritraukti.“
Taryba bandė diskutuoti ir dėl universitetų tinklo optimizavimo. Piktintasi, kad iš Švietimo ir mokslo ministerijos vadovų sklinda abejotini Šiaulių universiteto lyginimai su Šiaulių kolegija.
V. Lauruškos nuomone, universiteto ir kolegijos lyginimas iš esmės negalimas:„ Mūsų funkcijos skirtingos. Juk negalima lyginti parašiutistų rengimo su tankistų. Bet šiandien kolegijos yra proteguojamos.“
„Jeigu pradeda niveliuoti Šiaulių universiteto vardą, ar tai — ne ilgalaikės kampanijos pradžia?“ — klausė ir Tarybos narys Arūnas Rupšys.
Jis ragino stiprinti universiteto įvaizdį. Kaip verslininkas žinąs, jog „dabar rinkoje parduodamas produkto įvaizdis, ne produktas.“
Rūta Jankuvienė