Lina ABROMAVIČIENĖ Tiek Šiaulių, tiek kitų Lietuvos miestų ir rajonų migracijos tarnybas šią vasarą užplūdo minios gyventojų, nes baigėsi jų pasų, išduotų prieš dvidešimt metų, ir tapatybės kortelių galiojimo terminas. Dėl to vargsta visi, ypač vyresni nei 80 metų šalies gyventojai, nes būtent jiems – dažnai ligotiems ir vieniems negalintiems atvykti į tarnybas – kaip tik ir reikia keisti dokumentus.
Kad tokia problema nesikartotų, Seime jau yra įregistruota Paso ir Asmens tapatybės kortelės įstatymų pataisa, kuri leistų nenustatyti termino piliečiams nuo 75 metų išduodamiems pasams ar asmens tapatybės kortelėms.
Netikslinga dažnai keisti pasus
Šiaulių apskrities VPK Pasų poskyrio specialistė Lina Kiaunienė sako, kad Šiaulių tarnyba jau seniai siūlė šalies valdžiai vyresniems žmonėms išduoti neterminuotus pasus, tapatybės korteles. „Lietuvos Respublikos pasai visada išduodami terminuotai, net jei žmogui jau 100 metų. Bet juk senas žmogus labai daug nepasikeičia, todėl netikslinga taip dažnai keisti pasus. Be to, kai kurie vyresnio amžiaus žmonės jau pasiligoję ir jiems tikrai sudėtinga kaskart atvykti pas mus“, - sako L. Kiaunienė.
Ji taip pat teigia, kad Pasų poskyrį žmonės užplūdo jau nuo metų pradžios ir didelė dalis iš jų yra garbingo amžiaus, dažnai sunkiai vaikštantys šiauliečiai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos įstatymus išduodami 10 metų galiojantys pasai ar asmens tapatybės kortelės.
Pasikeisti pasą – nėra paprasta
Sergantiems ar turintiems neįgalumą žmonėms labai sudėtinga lankytis viešose vietose, kur ilgai reikia laukti eilėse, o kai kurie patys net nesugeba paeiti, todėl juos tenka kažkam į pasų poskyrius palydėti.
Tokiu palydovu teko būti šiauliečiui Petrui, kuris pasidžiaugė, kad poskyrio darbuotojai supratingi – užteko skambučio susitarti, kada atvežti savo sveikatos problemų turinčius tėvus, jog jiems nereikėtų laukti eilėje.
„Tai didžiulis palengvinimas. Tačiau tėvus reikės dar kartą vežti atsiimti pasų. Teiravausi dėl galimybės man paimti jų dokumentus, bet paaiškėjo, kad tam turėčiau tėvus vežti pas notarą ir surašyti įgaliojimus. O tai atimtų dar daugiau mano laiko ir tėvų sveikatos. Todėl nusprendžiau palaukti ir vėl drauge su tėvais vykti atsiimti pasų“, - savo patirtimi dalijosi Petras.
Tad šiaulietis teigė labai apsidžiaugęs, kai Seime buvo įregistruota įstatymo pataisa vyresnio amžiaus Lietuvos gyventojams išduoti neterminuotus pasus ir tapatybės korteles.
„Reikėtų išduoti pasą iki amžiaus galo“
„Šiaulių naujienų“ nuolatinis skaitytojas Česlovas Dirkė sako, kad jam keičiant pasą problemų nebuvo, nors yra garbaus amžiaus.
„Pasą keičiau gegužės mėnesį. Eilėse laukti neteko: vieną savaitę nunešiau dokumentus, o jau kitą nuėjau atsiimti naujo. Tačiau manau, kad vyresniems reikėtų išduoti pasą iki amžiaus galo, nes lakstyti kas 10 metų – labai nepatogu. Tegul jaunimas laksto, o vyresniems reikia leisti pailsėti“, - sako Č. Dirkė.