Žmonės vaikams rinkdami vardus remiasi įvairiais argumentais. Vieni vardą derina prie pavardės, ieško tinkamo skambesio, nori originalaus vardo, kiti renkasi pagal prasmę, vardo reikšmę ir simboliką. Šiauliečių šeima savo dukteriai išrinko retą vardą, kuriuo jau kelerius metus Lietuvoje nebuvo pavadinta nė viena mergaitė.
Vardą pamatė ligoninėje
Šiauliečiai Vaidotas ir Eva Kazlauskai per Heloviną gimusiai dukteriai davė itin retą vardą – Žyginta. Mergaitės mama sako, kad dukteriai vardą rinko, remiantis keliais kriterijais. „Pirmiausia vardas turėjo būti retas, nes pavardė Lietuvoje – viena populiariausių. Įsivaizduokite, kiek šalyje yra Jonų Kazlauskų. Norėjome rinkti lietuvišką vardą, o ne kokį nors naujadarą. Be to, jis turėjo derėti prie brolio vardo“, – vardija mama Eva.
Vyresnis poros berniukas buvo gavęs taip pat gana retą lietuvišką vardą – Mažvydas.
Pirmą kartą vardą Žyginta šiauliečiai pamatė lankydamiesi pas gydytoją Moters ir vaiko klinikos konsultacinėje poliklinikoje – tąkart dėmesį patraukė padėta knyga „Rinkis vardą lietuvišką“. Žyginta, kuris sudarytas iš dviejų lietuviškų žodžių „žygis“ ir „ginti“, iš pradžių atrodė keistai, tačiau vėliau vis dažniau patraukdavo šeimos dėmesį.
Sulaukia įvairių reakcijų
Kaip galimi variantai buvo svarstomi ir Liucija, Liudvika, Milda, Valdonė ar Žemyna. Pastarasis patraukė skambia „Ž“ raide, kuri labai tiko ir prie brolio vardo, tačiau jį teko atmesti, nes draugai tokiu vardu pirmesni pavadino savo atžalą. Liucija, tėvų manymu, būtų tikęs putlutei, pūstažandei mergaitei, o mažoji anaiptol tokios nepriminė. Dabar tėvai sako, kad parinktas Žygintos vardas atspindi jau besiformuojantį dukters charakterį. „Ji – tikra vadovė, tvirto charakterio mergina, visiška priešingybė broliui“, – pastebi mama.
Mergaitė be vardo išbuvo mėnesį, kol tėtis, išsiruošęs į Civilinės metrikacijos skyrių, ryžtingai tarė: „Važiuoju registruoti Žygintos“.
„Žygintos vardadienis švenčiamas kovo 9-ąją. Kaip tik tą dieną – krikšto dukters gimtadienis, tad datas lengviau atsiminti“, – džiaugiasi Eva.
Mergaitės seneliams rūpėjo, kaip bus vardas kirčiuojamas, nes pabrėžiant pirmąjį skiemenį jiems skambėjo ne taip skambiai, tačiau nusiramino, sužinoję, kad kirtis kris taip kaip, jie tikėjosi. Kirčiavimą pasitikslina ir kai kurie draugai, pažįstami, nes tokį vardą išgirsta pirmą kartą.
„Iki šiol sulaukiame įvairių reakcijų. Vieniems vardas atrodo įdomus, savotiškas, kiti jį labai gerai vertina. Kitos draugės pastebi, kad toks vardas anksčiau buvo populiaresnis, mat Žygintų pasitaiko tarp vyresnės kartos žmonių, – prisimena šiaulietė. – Nuo staigaus vardo išpopuliarėjimo niekas neapsaugotas, taip, kaip pavyzdžiui, nutiko Luknės vardui, bet kol kas džiaugiamės, kad išrinkom nepelnytai primirštą, gražų, lietuvišką vardą“.
Vardyne atsirado naujų vardų
Praėjusiais metais suteiktų vardų sąrašą Lietuvoje papildė 248 vardai, tarp kurių yra ir visiškai naujų, ir gerai žinomų vardų. Štai keletas įdomesnių vardų statistikoje atsiradusių pirmą kartą per 15 metų.
Mergaites tėvai vadino Andrika, Dijuta, Eilita, Elani, Elitija, Esmė, Evolita, Gutjiera, Jorida, Konstanta, Linoja, Maida, Maila, Metija, Midija, Sitara, Solvėja, Tomilė, Umaiza. Berniukams iš įdomesnių vardų rinko Irajų, Yvas, Jaz, Jievarą, Kaštoną, Loaną, Magnių, Mainetą, Masajų, Natangą, Oksfordą, Osaną, Oubei, Platoną, Radžą, Ragnarą, Vasudevą.
Praėjusiais metais Šiauliuose įregistruoti mažyliai su mažiau girdėtais, tačiau labai retais vardais: Gruodė, Meinardas, Laila, Samantė, Ichtiandras – stebino net ir daug metų dirbančius civilinės metrikacijos skyrių darbuotojus.
„Nepopuliarūs vardai, tai vardai, kurie suteikti vienam kūdikiui vieną kartą. Tarp jų – Antanas, Gediminas, Jurgis. Yra ypatingų iki šiol mums negirdėtų – Polina, Sakura, Omėjas, Ainoras“, – vardija Šiaulių m. savivaldybės Civilinės metrikacijos sk. vedėja Vilma Melenienė.
Nemažai kūdikių gavo nelietuviškus vardus – Eden, Lorenzo, Andrei, Derya ir kitokius. Tokie vardai populiariausi šeimose, kuriose bent vienas iš tėvų – užsienietis.