• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaulių savivaldybė – didžiulė skylė, apsupta dar didesnės skylės – Šiaulių rajono. Paskelbtame Lietuvos miestų reitinge Šiaulių miestas nureitinguotas į šeštą dešimtuką ir lenkia tik Joniškį ir Šiaulių rajoną.

REKLAMA
REKLAMA

Įvertino dešimtis kriterijų

Žurnalas „Veidas“ paskelbė visų šalies savivaldybių reitingus. Reitingui sudaryti savivaldybės buvo vertinamos atsižvelgiant į daugiau kaip dvi dešimtis kriterijų. Įvertintas gyventojų skaičius, migracija, nedarbas, investicijos, gerosios (naudojamos investicijoms) ir blogosios skolos, jų pokytis, ES parama vienam gyventojui, šilumos ir vandens kainos, statybos, renovuotos švietimo įstaigos. Įvertinta netgi tai, kiek veikia bibliotekų, kultūros centrų, kiek vienam žmogui tenka gydytojų, odontologų ir kt.

REKLAMA

Pagal sudarytą reitingą eilės tvarka pirmajame dešimtuke rikiuojasi: Vilnius, Neringa, Kaunas, Klaipėda, Pasvalys, Utena, Vilniaus rajonas, Raseiniai, Rokiškis, Kėdainiai.

Didžiulis nuosmukis

Nors vienas vietinis laikraštis ne taip seniai džiaugėsi, kad Šiauliai yra sostinė, nes netoli Vilniaus ir Rygos, tačiau „pasaulio“ bambai dar reikia vytis ir užkampiu laikomą Akmenę.

REKLAMA
REKLAMA

Iš kitų didžiųjų šalies miestų į antrąjį dešimtuką pateko Alytus – 26 vieta. Panevėžio miesto savivaldybei teko 38-oji vieta, o Šiaulių savivaldybė – tik 52-oji iš šešiasdešimties.

Šiaulius pralenkė ir kai kurie Šiaulių apskrities rajonai: Radviliškio rajonas – 21-as, Kelmės – 30-as, Akmenės – 50-as. Šiauliai pralenkė tik Joniškio rajoną (55-as), Pakruojo rajoną (56-as), Šiaulių rajoną (57-as).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reitingo gale – Pagėgių savivaldybė.

Visos Šiaulių apskrities savivaldybės, lyginant su ankstesniais reitingais, smuktelėjo, tačiau didžiausias nuosmukis – Šiaulių miesto. 2009-aisiais – 21 vieta, 2010-aisiais – 25 vieta.

Smuko ir Panevėžio reitingai – praėjusiais metais turėta 8-oji vieta. Pernykštis ir šiemetinis Alytaus reitingas nepasikeitė.

REKLAMA

Mažos investicijos ir didelė migracija

Reitingų smukimas sutapo su praėjusios kadencijos Tarybos, vadovautos eksmero Genadijaus Mikšio veikla. Vadinamųjų blogųjų, ne investicijoms naudojamų skolų, ne tik kad nesumažėjo, bet ir padaugėjo. Skolos siekia daugiau kaip pusantro šimto milijonų litų.

REKLAMA

Nors miesto valdžia mėgo ir tebemėgsta pasigirti didžiulėmis ES lėšų injekcijomis, padalijus pagal gyventojų skaičių karūną tenka nusiimti. Vienam Šiaulių miesto gyventojui tenka vos 462 litai. Tiesa, beveik tiek pat kiek ir vienam vilniečiui. Vienam Kauno gyventojui tenka 602 litai, Klaipėdos – 680 litų, Alytaus – 2400 litų, Panevėžio – 535 litai. Šiauliai atsilieka ir pagal tiesiogines užsienio investicijas vienam gyventojui. Vienam gyventojui tenka 1849 litai. Vienam vilniečiui – 37 tūkstančiai litų, kauniečiui – 8347 litai, klaipėdiečiui – 11 tūkstančių litų, uteniškiui – 6,5 tūkstančio litų, raseiniškiui – per 2000 litų, panevėžiškiui – 3,6 tūkstančio litų, alytiškiui – 3,5 tūkstančio litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiauliai kai kuriuos didžiuosius miestus ir apskrities savivaldybes lenkia ir gyventojų sergamumu, o emigracija – didesnė nei Panevėžyje. Tačiau lopšeliuose-darželiuose vietų – vis dar trūksta. Šimtui vaikų – tik 95 vietos, panašiai kaip ir Vilniuje. Skirtingai nei Panevėžyje ir Alytuje, kur vietų daugiau nei vaikų.

REKLAMA

Šiauliuose renovuota tik 35 procentai visų mokyklų, o Akmenės rajone – net 45 procentai. Dar liūdnesnis vaizdas vertinant pagal 2010-aisiais pastatytus namus ir butus. Šiauliuose – 27, Panevėžyje – 110, Alytuje – 27, Klaipėdoje – 152, Kaune – 301, Vilniuje - 1062. Šiaulius lenkia netgi Trakai – 77, Kretinga – 45, Kaišiadorys – 41 ir pan.

REKLAMA

Nemato veržlumo

„Taip ir yra, - išgirdęs apie reitingus konstatavo Šiaulių miesto tarybos narys Gintaras Karalevičius. - Tai rodo daug kas – nematyti mieste statybų, neateina naujos įmonės, o Industrijos parkas, manau, buvo didelė klaida."

Politiko teigimu, mieste neliko kvalifikuotos darbo jėgos – emigravo, miestas neturi ko pasiūlyti investuotojams. Politikas nuogąstauja, kad dar po 15 metų miestas susitrauks iki 80 tūkstančių gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nematau jokio veržlumo. Turime susėsti, pasikviesti Šiaulių universiteto mokslininkus, tuos mokslininkus, kurie paliko Šiaulius, ir galvoti, ko reikia Šiauliams. Pavyzdžiui, meras galėtų tartis, kad būtų atnaujintas keleivinio traukinio maršrutas į Rygą“, - sako Tarybos narys. G. Karalevičius nuogąstauja, kad paskelbti reitingai turės žalos miestui, nes informaciją renka bei analizuoja ir užsienio ambasados.

REKLAMA

Laiko dėsningu rezultatu

„Nematau kuo džiaugtis, bet gal pasiginčyčiau. Panevėžiečių nuotaikos tikrai prastesnės, Šiauliai – dinamiškesnis miestas“, - nebuvo linkęs su oficialiais skaičiais sutikti Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vaclovas Vingras. Apie miesto reitingą išgirdęs meras Justinas Sartauskas tik susirūpino, ar Švietimo ir mokslo ministerija teisingai skirsto lėšas mokykloms renovuoti.

REKLAMA

„Tai 5-6 metų Savivaldybės darbo rezultatas“, - konstatavo Seimo narys Valerijus Simulik. Jo žodžiais, prie to prisidėjo ir kai kurie buvę socialliberalai, aklai vykdę finansinių grupuočių pageidavimus.

Šiaulių miesto tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas G.Karalevičius siūlo kviestis mokslininkus ir galvoti, kas padėtų prisikelti miestui.

Mykolas DEIKUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų