Lyginant su įprasta diena, Lietuvoje paskutinį lapkričio savaitgalį pardavimai vidutiniškai išauga šiek tiek daugiau nei dvigubai, rodo „Paysera“ duomenys. „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ kviečia pirkinius planuoti atsakingai, o impulsyvumą šioje srityje keisti kitais malonumais. Pavyzdžiui, laiku gamtoje, pasivaikščiojimu, knygos skaitymu, senelių aplankymu ar pokalbiu su draugu. Mat nebūtinų pirkinių suteikiamą laimę galima susikurti ir kitais būdais.
Geriausia investicija – laikas sau
Pakeisti pirkimo teikiamą malonumą galima kitais džiaugsmais. Kodėl gi nepabandžius „Neakivaizdinio Vilniaus“ siūlomų maršrutų pėsčiomis ar dviračiu? Kartu su draugais paklaidžioti po žalio Vilniaus parkus, skverus, gamtinius takus ir išgirsti jų istorijas. O gal metas pakviesti pakviesti senelius išbandyti „Senjorų avilio“ siūlomas veiklas? Ar pažinti Vilnių per literatūrą – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje jūsų laukia specialiai atrinktų knygų kolekciją apie sostinę.
„Šiandien, kai išpardavimų vajus kviečia pirkti dar daugiau, stabtelkime ir pagalvokime: galime rinktis praleisti laiką kitaip, investuodami į tai, kas iš tiesų turi prasmę – šiltą pokalbį, gamtos ramybę ar tiesiog akimirką su knyga. Tokios veiklos praturtina, suteikia ramybės ir išlieka su mumis ilgiau nei bet kuris naujas daiktas,“ – dalinasi „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“ projekto vadovė Jurga Pociūtė-Mikūtienė.
Populiariausios prekės – greitoji mada ir elektronika
Aplinkotyros ir aplinkos apsaugos specialistė, ekoaktyvistė Ugnė Zarankaitė jau daug metų juodojo penktadienio metu nuo pirkimų susilaiko. Jos teigimu, populiariausios juodojo penktadienio prekės yra elektronika ir greitoji mada. Ypač didelį susirūpinimą specialistei kelia greitoji mada, mat šios pramonės generuojama tarša yra didžiulė.
„Mados industrija per metus sukuria 92 mln. tonų atliekų. Palyginimui, tiek svertų maždaug 60 milijonų automobilių. Skaičiuojama, kad vidutiniškai greitosios mados drabužis dėvimas tik 7 kartus. 3 iš 4 naujų arba vos keletą kartų dėvėtų drabužių yra išmetami arba sudeginami. Drabužis sąvartyne gali irti iki 200 metų. Tiek šis procesas, tiek prekių transportavimas generuoja didžiulius CO2 kiekius. Todėl kaskart, kai pirkti nebūtina, būtų naudinga nepirkti, ar tai yra juodasis penktadienis, ar įprasta diena. Visgi juodojo penktadienio metu kritinis mąstymas reikalingas ypač“, – teigia aplinkotyrininkė.
Ekoaktyvistė pabrėžia, jog nežvelgia fanatiškai ir jei pirkinys yra iš anksto suplanuotas, žmogus išmintingai pasinaudoja nuolaida savo labui, suprantama ir pateisinama. Kaip ir psichologas, didžiausia problema šioje temoje ji laiko impulsyvų ir emocionalų pirkimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!