Astrologė ir būrėja Vaiva Budraitytė pasakoja, kad senojoje Lietuvos kultūroje Milda buvo meilės, laisvės ir vaisingumo deivė.
Švenčiant Mildos dieną yra pagerbiamas visas gamtos žydėjimas. Žydėjimas gamtoje vaizduoja vaisingumą, nes kiekvienas apvaisintas žiedas sukrauna derlių.
Nors mūsų kultūroje įprasta, jog per meilės dieną reikia sveikinti savo mylimuosius, tačiau astrologė teigia, kad ši šventė labiau susijusiu su gamtos garbinimu.
Mildos diena – būsimo derlingumo šventė. V. Budraitytė teigia, kad anksčiau ūkininkai darydavo įvairius burtus, kurie padėtų sulaukti didesnio derliaus, taip pat netekėjusios merginos burdavo prašydamos meilės, o moterys, kurios negalėdavo susilaukti vaikelio, melsdavosi ir aukodavo gėles bei žolynėlius, melsdamos kūdikio.
Krivė Inija Trinkūnienė apgailestauja, kad niekas negalėtų pasakyti, kaip ši diena buvo švenčiama senaisiais laikais.
Metraščiuose Mildos šventė aprašyta labai skurdžiai, tad šiais laikais belieka tik spėlioti, kaip tiksliai atrodydavo ritualai skirti pagerbti meilės ir vaisingumo deivę.
Lietuviškąją meilės dieną prieš 15 metų atgaivino „Romuvos“ senovės baltų religinė bendrija. „Romuvos“ žmonės, kuriuos krivė vadina prigimtinio tikėjimo žmonėmis, buvo pirmieji, prikėlė daugelį senųjų švenčių. Viena iš jų – Rasos šventė. Pirmą kartą ši diena Kernavėja paminėta dar sovietmečiu.
Dabar gana plačiai švenčiama Jorės šventė arba rudens ir pavasario lygiadieniai, žiemos saulėgrįža – visos šios šventės pradėtos švęsti „Romuvos“ žmonių.
Mildos šventė buvo pradėta švęsti vėliausiai. Krivė teigia, kad ši šventė liaudies tradicijoje buvo jau pamiršta, tačiau ji buvo prisiminta, kaip atsvara Šv. Valentino dienai. Mildos šventė susijusi su pavasariu, atgimimu ir jaunų žmonių santykiais.
Šiais metais Mildos šventė bus švenčiama šį savaitgalį Romuvos kaime – Dvarciškiuose. Vyks koncertai bei apeigos skirtos deivės pagerbimui – bus pinami vainikai, kurie papuoš Mildos ženklas.
Globoja vienišus žmones
Milda globoja vienišus žmones, kurie nori susirasti draugą ar gyvenimo partnerį.
Žmonėms, kuriems atsibodo vienatvė, tereikia užmiršti prietarus, draudimus bei davatkiškus įpročius, nustoti gėdytis savęs – savo išvaizdos, išsilavinimo, socialinės padėties ir, svarbiausia, savo jausmų bei paprašyti deivės pagalbos – ir Milda tikrai padės.
Mildos šventė švenčiama gegužės 13-ąją. Tai diena, skirta meilei ir laisvei, kada savo baimes bei prietarus užmiršta netgi beviltiški slunkiai ir šventeivos.
Mildos gegužinė – geriausia diena susipažinimui ir susidraugavimui, ją švenčiančius visus metus lydi ir globoja meilės deivė Milda.