Kaip agentūrai „Reuters“ teigė aukštas Ukrainos pareigūnas, ateinantys keturi ar penki mėnesiai bus lemiami, ir tai rodo, kad D. Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus sutelkia Kyjivo dėmesį į galimą karo pabaigą.
Kritinis momentas
D. Trumpas, kuris sausio 20 d. bus prisaikdintas 47-uoju JAV prezidentu, anksčiau yra sakęs, kad grįžęs į valdžią karą Ukrainoje užbaigtų „per 24 valandas“, tačiau nesiplėtojo, kaip.
„Ši žiema – kritinis momentas... Tikiuosi, kad karas artėja prie pabaigos. Dabar mes apibrėšime abiejų pusių derybų pozicijas, pradines pozicijas“, – sakė pareigūnas agentūrai „Reuters“, prašydamas likti anonimu.
Pareigūnai laukia, ką D. Trumpas pasirinks į svarbiausius saugumo ir gynybos postus, kad sužinotų, kaip jis formuos Ukrainos politiką.
Pažymėtina, kad jau jis atmetė buvusio valstybės sekretoriaus Mike'o Pompeo kandidatūrą vadovauti Pentagonui, kuris Kyjive laikomas proukrainietišku.
Žiniasklaida: Trumpas pirmąją darbo dieną nori susodinti Ukrainą ir Rusiją prie derybų stalo
Vienas iš išrinktojo JAV prezidento D. Trumpo tikslų, kuriuos jis nori įgyvendinti pirmąją prezidentavimo dieną yra susodinti Ukrainą ir Rusiją prie derybų stalo, rašo AP. Leidinys pastebi, kad D. Trumpas yra sakęs, jog nebus diktatoriumi, „išskyrus pirmąją dieną“.
D. Trumpo spaudos sekretorė Karoline Leavitt po to, kai D. Trumpas buvo paskelbtas rinkimų nugalėtoju, televizijai „Fox News“ sakė, kad dabar jis galės „derėtis dėl taikos susitarimo tarp Rusijos ir Ukrainos“.
„Tai apima ir tai, kad jau pirmąją dieną Ukraina ir Rusija sės prie derybų stalo, kad užbaigtų šį karą“, – nurodė ji.
Praėjusį Sekmadienį pasirodė informacija, kad D. Trumpas telefonu kalbėjo su Vladimiru Putinu. Vis dėlto Kremlius šią informaciją pirmadienį paneigė, o Ukraina pareiškė, kad apie pokalbį nebuvo informuota.
Planas: atiduoti teritorijas ir NATO atsisakymas
D. Trumpo „taikos plane“, skirtame užbaigti karą Ukrainoje gali būti įtraukti ir reikalavimai atsisakyti stojimo į NATO 20-iai metų bei fronto linijos įšaldymas be teritorijų grąžinimo, rašoma „The Wall Street Journal“, remiantis informuotais šaltiniais.
Leidinio teigimu, kalbinti šaltiniai aiškino, kad kol kas D. Trumpas dar nepatvirtino konkretaus plano, įskaitant to, kaip jis įkalbės Rusijos vadovą Vladimirą Putiną bei Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį sėsti prie derybų stalo. Nors patarėjai ir pasiūlė savo turimas idėjas, tačiau galutinį sprendimą priims tik D. Trumpas, aiškino šaltiniai.
Viena iš D. Trumpui pasiūlytų idėjų, kurią išsamiai „The Wall Street Journal“ papasakojo trys skirtingi šaltiniai, yra ta, kad Kyjivas įsipareigoja nestoti į NATO mažiausiai 20 metų. Mainais JAV ir toliau tiekia ginkluotę Ukrainai, kad šalis galėtų gintis nuo būsimo Rusijos puolimo.
Taip pat, anot šio plano, fronto linija būtų įšaldyta, o abi pusės nustatytų demilitarizuotą zoną. Kol kas nėra aišku, kas kontroliuotų tą teritoriją, tačiau vienas iš patarėjų sakė, kad taikdarių pajėgose nebūtų amerikiečių karių.
„Mes galime kartu surengti pratybas ir suteikti kitą palaikymą, tačiau pistoleto vamzdis bus europiečių. Mes nesiųsime amerikiečių vyrų ir moterų palaikyti pasaulio Ukrainoje. Ir už tai nemokėsime. Tegul tuo užsiima lenkai, vokiečiai ir prancūzai“, – paaiškino vienas iš D. Trumpo komandos narių.
Tuo pat metu šių metų pradžioje Keithas Kelloggas ir Fredas Fleitzas, kurie dirbo D. Trumpo pirmosios kadencijos metu Baltuosiuose rūmuose, pristatė D. Trumpui veiksmų planą, kuriame numatoma sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai, kol Kyjivas sutiks pradėti taikos derybas su Rusija. Ukraina galėtų bandyti susigrąžinti prarastas teritorijas, tačiau tai turėtų padaryti diplomatinėmis derybomis.