Atsakingai savo dantis prižiūrinčių asmenų vonios kambaryje kartais galima pastebėti ir kur kas daugiau dantų valymo prietaisų.
Tarpdančių priežiūra rūpinamasi naudojant tarpdančių siūlą, tarpdančių šepetėlį. Taip pat nepamirštama ir valyti liežuvio, pasitelkiant specialų liežuvio valymo prietaisą.
Visgi, pastaruoju metu socialiniuose tinkluose padažnėjo ir dar vieno prietaiso – vandens irigatorių, susijusių su dantų priežiūra, reklama. Juos rekomenduoja bei reklamuoja ne tik asmenines paskyras vedantys gydytojai odontologai ir kiti burnos priežiūros specialistai, tačiau ir nuomonės formuotojai.
Apie tai, kaip „nepakibti“ ant reklamos kabliuko ir kokia iš tiesų yra tikroji vandens irigatorių paskirtis, aptarėme kartu su „Antėja“ klinikos odontologe Ingrida Ėringiene bei odontologijos klinikos „Denticija“ burnos higienos specialiste Simona Kilioke.
Dar viena profilaktinė priemonė
Abi dantų priežiūros ekspertės teigia, kad pagrindinis vandens irigatorių tikslas – purškiamos vandens srovės pagalba pašalinti likusias dantų apnašas, maisto likučius. Šiuo prietaisu taip pat galima masažuoti dantenas.
„Tačiau irigatorius yra laikomas tik kaip papildoma higienos priemonė šalia įprastų mechaninių apnašų šalinimo priemonių: dantų šepetėlio, tarpdančių šepetėlių ir siūlo“, – priduria primindama gydytoja I. Ėringienė.
Neretai šis prietaisas yra puiki papildoma priemonė tiems asmenims, kuriems dėl tam tikrų priežasčių yra sudėtinga tinkamai išsivalyti tarpdančius.
„Vandens irigatoriai kartais būna rekomenduojami pacientams, kurie turi dantų breketus, implantus ar asmenims, kuriems yra sunku prieiti prie tarpdančių. Visgi, bet kokiu atveju pacientams pirmiausiai stengiamės parodyti paprastesnius variantus – tarpdančių šepetėlius, vieno danties šepetėlį ar dantų siūlą.
Prietaisas šiuo atveju yra tik papildoma priemonė tiems, kuriems yra sunku prisijaukinti ar įvaldyti įprastas priemones“, – teigia S. Kiliokė.
Tačiau burnos higienos specialistė priduria, kad ir Jungtinių Amerikos Valstijų, ir Didžiosios Britanijos, ir Europos odontologų asociacijų nariai vieningai sutaria, kad norint pasiekti geriausių rezultatų tarpdančių valyme, palaikyti sveikas dantenas ir mažinti kraujavimą, ligų padarinius padeda tarpdančių šepetėliai.
„Iš manęs, kaip klinicistės, pusės, tarpdančių šepetėlis, visgi, visuomet bus pirmasis žingsnis. Na, o jeigu pacientas jaučia, kad burna lieka nepakankamai gerai išvalyta, turi noro ir jėgų, papildomai jis taip pat gali naudoti vandens irigatorių.
Tyrimai rodo, kad kartu naudojant šias priemones yra galutinai pašalinami pavieniai maisto likučiai, lengvos apnašėlės. Galima sakyti, kad irigatorius pabaigia dantų valymo procesą“, – nusišypso Simona Kiliokė.
Kartais nutinka ir taip, kad pacientams, turintiems implantus, nerekomenduojama naudoti dantų siūlo. Tokiu atveju, valyti tarpdančius padeda tik tarpdančių šetepėlis ir irigatorius.
„Dantenų jungtis prie implanto yra kitokia negu prie nuosavo danties, todėl prie implantų nerekomenduojama naudoti siūlo, nes, neatsargiai valant, siūlas gali nustumti apnašą žemyn link jį supančio kaulo, taip pat siūlo atplaišos gali įstrigti tarp implanto ir dantenų, taip sukeldamas uždegimą – periimplantitą. Taigi, tarpdančiams prie protezų ant implantų valyti naudokite tik tarpdančių šepetėlius ir irigatorių.
Be to, pacientų, sergančių periodontitu, tarpdančius, tikėtina, kad irigatorius išvalo geriau už tarpdančių siūlą. Visgi, remiantis naujausia moksline literatūra, pirmo pasirinkimo priemone tarpdančiams išlieka tarpdančių šepetėliai“, – paaiškina I. Ėringienė.
Kam nerekomenduojama?
Vis dėlto, kiekvieno žmogaus atvejis yra individualus ir nevisuomet viskas tinka lygiai taip pat, kaip ir kitiems. Anot burnos priežiūros eksperčių, vandens irigatorių nerekomenduojama naudoti po tam tikrų chirurginių burnos procedūrų. Pavyzdžiui, danties šalinimo, dantenų priauginimo, esant uždėtai laikinai plombai ar vainikėliui ir t. t.
„Esant aktyviam gydymui reikėtų pristabdyti prietaiso naudojimą, jeigu šis gali trukdyti gijimui. Esmė tokia, kad stiprus vandens slėgis gali viską išplauti. Visgi, visuomet būtų gerai, jeigu apie tai pasikonsultuotumėte su savo gydytoju, ar galima priemones naudoti, ar kuriam laikui jas reikėtų pakeisti į kitas“, – sako S. Kiliokė.
Įspėjimu dalinasi ir odontologė I. Ėringienė: „Irigatoriaus iš viso nereikėtų naudoti žmonėms, kurie turi riziką užspringti vandeniu: mažiems vaikams, tam tikras negalias turintiems pacientams.“
Visgi, užsiminus apie vaikus, Simona priduria, kad vandens irigatorius gali būti naudinga priemonė vyresniems vaikams, kurie turi dantų breketus ar plokštelę. Anot jos, dantų siūlo naudojimas neretai vaikams būna sunkiai suprantama technika, tad irigatorius galėtų būti puiki alternatyva tarpdančių priežiūrai.
„Žinoma, nepamirškime, kad visos priemonės veikia tik tuomet, kai jos yra reguliariai naudojamos kiekvieną dieną. Be to, irigatorius gali būti ir gera priemonė žmonėms, kurie turi sveikatos problemų, dėl kurių jiems yra sunkiau į rankas paimti smulkų dantų siūlą ar tarpdančių šepetėlį. Dažnai prietaisas turi pakankamai didelę rankeną. Tad manau, kad vyresnio amžiaus asmenims tai gali būti patogesnė priemonė“, – teigia burnos higienos specialistė.
Į ką būtina atkreipti dėmesį?
Pasiteiravus eksperčių, ar irigatoriaus naudojimas gali pakenkti, „Antėja“ klinikos odontologė Ingrida Ėringienė teigia, kad dažnu atveju – ne:
„Kai asmens apydančio audiniai yra sveiki, o irigatorius naudojamas taisyklingai: antgaliukas laikomas pakreiptas 90 laipsnių kampu ties tarpdančiu / dantenomis, pakenkti jis negali ir yra saugus kasdieniam valymui.
Tačiau, jei periodonto audiniai jau yra pažeisti uždegimo, reikėtų kreiptis į gydytoją odontologą, kad būtų pradėtas taikyti gydymas.“
Simona Kiliokė priduria, kad svarbus ne tik taisyklingas prietaiso laikymas, tačiau ir jo vedimas palei dantų liniją:
„Irigatorių reikėtų vesti palei dantenų liniją, į dantenos vagelę. Efektas bus didesnis, jeigu į prietaiso talpą įpilsite ir burnos skalavimo skysčio 1:1 santykiu.
Jeigu dantys ir dantenos jautresni – galite pilti ir šiltą vandenį, tuomet bus maloniau. Tačiau, jeigu nuspręsite pilti burnos skalavimo skystį, būtinai perskaitykite prietaiso instrukciją, ar galima taip daryti.“
Be to, renkantis vandens irigatorių tai daryti reikėtų atidžiai, nepasiduoti socialiniuose tinkluose matomoms reklamoms ir įtaigiems reklaminiams šūkiams.
Pirmas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, anot burnos higienos specialistės, yra prietaiso kaina:
„Irigatorius nėra pigi priemonė, tad neretai būtent dėl to pacientams ir siūlome paprastesnius variantus, kadangi prietaisui reikia paskirti daugiau finansų.
Taip pat būtų gerai, kad irigatorius būtų sertifikuotas, parduodamas gerai žinomos kompanijos, kuri užsiima ir kitų dantų priežiūros priemonių prekyba. Svarbus ir irigatoriaus vandens purškimo slėgis – jis turėtų būti nuo 50 iki 90 PSI“, – rekomendacija dalinasi S. Kiliokė.