• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsisenėjęs stereotipas apie tai, kad dilgėlės yra nenaudingos, neretai kiemus darkančios piktžolės – jau vakarykštės naujienos. Šis, tamsiai žalias, maistingas augalas, garsėja savo įspūdingais vitaminų bei mineralų kiekiais.

Įsisenėjęs stereotipas apie tai, kad dilgėlės yra nenaudingos, neretai kiemus darkančios piktžolės – jau vakarykštės naujienos. Šis, tamsiai žalias, maistingas augalas, garsėja savo įspūdingais vitaminų bei mineralų kiekiais.

REKLAMA

Dar daugiau – tinkamai apdorotos dilgėlės gali papildyti jūsų maisto racioną ir nustebinti skoniais.

Tad susipažinkime su šiuo nuostabiu augalu iš arčiau! Visus atsakymus, kodėl dilgėlės tokios naudingos jūsų sveikatai bei grožiui rasite toliau skaitydami.

Dilgėlės: Lietuvoje augančios rūšys ir išvaizda

Dilgėlė (Urtica) – tai dilgėlinių šeimos žolinis vaistinis augalas, paplitęs Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Skiriamasis jos bruožas – dilginamieji plaukeliai, kurių ląstelėse yra skruzdžių rūgšties. Nors yra žinoma apie 40 dilgėlių rūšių, Lietuvoje savaime auga gailioji dilgėlė (Urtica urens) bei didžioji dilgėlė (Urtica dioica).

Labiausiai paplitusi didžioji dilgėlė užauga 60-125 cm aukščio. Šis vaistinis augalas pasižymi priešiniais: pailgais, kiaušiniškais, dantytais lapais. Žiedai neryškūs, žali.

REKLAMA
REKLAMA

Gailioji dilgėlė laikoma kiemuose ir daržuose vešiančia piktžole. Jos jaunais lapeliais yra šeriami kiaulės, lesinamos vištos.

Dilgėlių lapai – organizmo valymui

Nors dilgėlių dažnai vengiama ir jos laikomos nevertingos augalais, atlikti tyrimai teigia kitaip. Dilgėlių lapuose gausu tokių vitaminų kaip A, C, D, E ir K. Jose taip pat gausu aminorūgščių ir antioksidantų.

REKLAMA

Dilgėlės veikia kaip diuretikas, t. y. jos padeda iš organizmo pašalinti kenksmingas chemines medžiagas bei skysčių perteklių. Žolininkai dilgėlių lapus skiria vartoti gydant šlapimo takų infekcijas, nes jos valo ir išskaido toksinus.

Anksčiau dilgėlės būdavo vadinamos pavasariniu toniku ir skiriamos organizmo išvalymui po žiemos.

Džiovintos dilgėlės – raktas į gražesnę odą

Jei džiovintomis dilgėlėmis praturtinsite naudojamą veido kremą ar tinktūrą – užkirsite kelią spuogams.

REKLAMA
REKLAMA

Džiovintų dilgėlių lapeliai gali padėti gydyti spuogus ir kitas veido dėmeles. Džiovintos dilgėlės padeda sumažinti odos riebalų kiekį ir nesukelia randų. Dar daugiau, dėl sutraukiančių dilgėlių savybių, yra jos pasitelkiamos gydant egzemą, vėjaraupius bei uodų įkandimus.

Dilgėlių aliejų arba kompresą galite panaudoti nudegimams gydyti. Jis ne tik palengvins skausmą, bet ir paskatins gijimą, sumažindamas randų likimo riziką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dilgėlių nauda plaukų priežiūroje

Jei susiduriate su tokiomis galvos ir plaukų priežiūros problemomis kaip: galvos odos niežėjimas, pleiskanos ar riebi galvos oda – dilgėlės yra kaip tik tai, ko jums reikia.

  • Dilgėlių lapuose gausu plaukų sveikatai svarbių vitaminų ir mineralų, tokių kaip: A, B, C, D ir E bei vertingų mineralų, tokių kaip folio rūgštis, magnis, kalis, kalcis ir kiti.
  • Šios maistinės medžiagos tiesiogiai prisideda prie plaukų spindesio.
  • Dilgėlės turtingos ir silicio dioksidu, kuris prisideda prie plaukų stiprinimo ir auginimo skatinimo, nes gerina kraujotaką.
  • Dilgėlių lapai padeda apsaugoti plaukus nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, kuris lemia ne tik plaukų retėjimą, bet ir greitina senėjimo procesą.
  • Įtraukę į savo plaukų priežiūrą dilgėlių lapus, praturtinsite ją antioksidantais, flavonoidais ir vitaminu C, kurie padės suvaldyti plaukų slinkimą.
  • Dilgėlių lapai taip pat gali užtikrinti geresnę kraujotaką, kuri atsakinga už galvos odos aprūpinimą deguonimi bei maistinėmis medžiagomis. Dėl to plaukai tampa stipresni ir ilgesni.

Dilgėlės kovai prieš pleiskanas

Neretai negydomos pleiskanos ir stiprus galvos niežulys tampa plaukų slinkimo priežastimi. Tam, kad to išvengtumėte, išbandykite dilgėlių lapų ekstraktą. Įmasažuotas į galvos odą ir paliktas per naktį, jis veiksmingai kovoja su pleiskanomis ir galvos niežuliu. 

REKLAMA

Dilgėlių ekstraktas, pagamintas iš šaknų ir lapų, gali blokuoti dihidrotestosterono (DHT) – hormono, kuris, esant per dideliam jo kiekiui, sukelia plaukų retėjimą ir slinkimą – susidarymą.

Dilgėlės, garsėjančios savo priešuždegiminėmis savybėmis, gali sumažinti galvos odos uždegimą ir paskatinti sveikų plaukų augimą.

Dilgėlių lapų naudojimo būdai plaukams

Plaukų priežiūrai dilgėlių lapus galite naudoti įvairiais būdais. Štai, kai kurie iš jų:

REKLAMA
  • Kaip papildus: juos galite rasti vaistinėse kapsulių, tablečių ar miltelių pavidalu. Prieš naudojant, privaloma pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku.
  • Dilgėlių arbata: šią arbatą ruoškite karštu vandeniu užplikydami džiovintus lapelius. Gerkite ją šaltą arba karštą.
  • Dilgėlių aliejus: šis aliejus veiksmingai maitina ir atkuria pažeistus plaukų folikulus. Naudokite jo įpildami į savo šampūną ar kondicionierių. Taip pat galite jį naudoti ir kaip priemonę naktinei galvos priežiūrai.
  • Dilgėlių nuoviras plaukams: šį skalavimo skystį beprotiškai lengva pasigaminti. Jums tereikės išsivirti dilgėlių lapų arbatos, lapelius nukošti, o skystį atvėsinti. Prieš plaudami plaukus šampūnu, sušlapinkite juos ir išskalaukite šia dilgėlių arbata.

Nepamirškite gerai išmasažuoti galvos odos ir plaukus iššukuoti. O prieš nuskalaudami plaukus, palikite šį dilgėlių skalavimo skystį bent 60 sekundžių. Tuomet, tęskite jums įprastą galvos plovimo ruošą ir mėgaukitės plaukų stiprumu ir blizgesiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geriausiam rezultatui pasiekti, dilgėlių skalavimo skystį būtina naudoti bent kartą per savaitę.

Nepamirškite, kad dilgėlių lapai gali tapti vertinga plaukų priežiūros dalimi. Įtraukę dilgėlių lapus į bet kurį iš aukščiau paminėtų būdų, jūs galėsite džiaugtis sveikesniais ir gyvybingesniais plaukais.

Kaip namuose pasigaminti dilgėlių užpilo

Dilgėlių užpilas – tai vienas veiksmingesnių būdų dilgėlių nauda mėgautis ištisus metus.

REKLAMA

Norėdami pasigaminti šio užpilo, dilgėles skinkite gegužės mėnesio pabaigoje – birželio pradžioje. Tuomet jos būna aukštos ir trykštančios vitaminais. Atminkite, kad jų aukštis neturėtų siekti daugiau nei 70 cm, antraip jos bus peraugusios.

Dilgėles skinkite su apsauginėmis pirštinėmis, kad išvengtumėte nusidilginimo. Nuskynę, suriškite į puokšteles ir džiovinkite gerai vėdinamoje patalpoje. Norėdami įsitikinti, kad dilgėlės gerai išdžiūvusios – perlaužkite stiebą storiausioje vietoje.

REKLAMA

Jei stiebas lūžta lengvai – dilgėlės tinkamai išdžiūvusios, jei tam, kad perlaužtumėte turite panaudoti jėgą – teks palaukti dar vieną dieną ar dvi.

Kad pasigamintumėte vieną užpilo porciją, jums prireiks vieną puodelį džiovintų dilgėlių užpilti 250 ml karšto vandens. Užpiltas dilgėles palikite ramybės būsenoje bent keturias valandas. Vėliau, perkoškite skystį ir dilgėlių užpilą laikykite šaldytuve. Primename, kad vartodami šį užpilą, neturėtumėte viršyti dviejų puodelių per dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei dilgėlių užpilą šaldytuve laikėte ilgiau nei kelias dienas ir nuo jo pradėjo sklisti rūgštus kvapas – nepilkite jo laukan. Rūgtelėjęs dilgėlių užpilas yra puiki trąša augalams.

Į ką reikėtų atsižvelgti vartojant dilgėles?

Nors dilgėlės yra saugus augalas, kuris paprastai neturi šalutinio poveikio, vartojant jas privalu atsižvelgti į keletą dalykų.

Dilgėlės turi diuretinių savybių. Jei vartojate kraują skystinančius vaistus, taip pat vaistus nuo kraujospūdžio bei diabeto ar kitus diuretikus, privalote pasitarti su gydytoju.

REKLAMA

Nors dilgėlių arbata paprastai yra lengvai toleruojama, galimas nepageidaujama šalutinis poveikis: vidurių užkietėjimas, viduriavimas ir kiti virškinamojo trakto sutrikimai.

Dilgėlių vartoti neturėtų ir nėščios moterys, nes šis augalas gali turėti abortacinių medžiagų. Taip pat ir krūtimi maitinančios moterys, nes per mažai atliktų tyrimų, susijusių su žindymu ir dilgėlių vartojimu, patvirtinančių jų saugumą.

Verta paminėti, kad vartojamos yra tik tinkamai termiškai apdorotos dilgėlės. Ką tik nuskintos, neapdorotos dilgėlės gali sukelti tokius dermatologinius simptomus kaip bėrimas, paraudimas ir niežulys.

Šaltinis: derlingas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų