Anglijos viešosios sveikatos agentūra nuo pirmojo atvejo balandžio 26 dieną jau nustatė 41 šios „AY.1“ vadinamos ir su originaliuoju delta variantu siejamos mutacijos atvejį.
Jų reikšmė ir toliau tiriama. Delta variantas, anksčiau vadintas indiškuoju, jau yra pripažintas nerimą keliančia mutacija Didžiojoje Britanijoje – tai pačiai grupei priklauso AY.1 ir AY.2 atmainos.
Plinta sparčiau, atsparesnis gydymui
Panašu, kad Indijoje AY.1, arba „Delta Plus“, variantas plinta sparčiau – jis sparčiau prisitvirtina prie plaučių ląstelių ir yra atsparesnis gydymui, nors tyrimai šiais klausimais dar tęsiami.
Antradienį Indijoje „Delta Plus“ atmaina taip pat priskirta nerimą keliančioms atmainoms, bet mokslininkai sako, kad kol kas duomenų, liudijančių didesnį jos užkrečiamumą ar sunkesnę ligos eigą, lyginant su kitomis atmainomis, nėra, rašoma mirror.co.uk.
Be Indijos ir Didžiosios Britanijos ši atmaina nustatyta dar dešimtyje šalių – Kanadoje, Kinijoje, Japonijoje, Nepale, Lenkijoje, Portugalijoje, Rusijoje, Turkijoje, Šveicarijoje ir JAV.
Pirminis delta variantas jau fiksuojamas mažiausiai 80 pasaulio šalių, o Didžiojoje Britanijoje tai jau yra dominuojanti atmaina, kuri nulėmė užsikrėtimų šuolį, kokio nebūta jau keturis mėnesius. „Delta Plus“ atmaina pasižymi papildoma baltymo viršūnėlės mutacija, vadinama „K417N“, kuri jau pastebėta beta (Pietų Afrikos) ir gama (braziliškojoje) atmainose. Mokslininkai sako, kad dar per anksti pasakyti, ar „Delta Plus“ variantas bus pavojingesnis ir sako, kad Indija priskirdama jį nerimą keliantiems kiek paskubėjo.
Atmaina gali turėti pranašumą
Dr. Jeremy Kamilas, Luizianos universiteto Sveikatos mokslų centro virusologas, aiškina: „Ši atmaina gali turėti tam tikrą pranašumą užkrečiamumui ir plitimui per pandemiją jau sirgusių žmonių tarpe arba tarp tų, kurių iš vakcinos gautas imunitetas yra nepilnas ar silpnas. Nemanau, kad Indijoje ar kurioje nors kitoje pasaulio vietoje jau yra surinkta pakankamai duomenų, kad būtų galima išskirti vadinamojo „Delta Plus“ keliamą pavojų kaip reikšmingesnį ar keliantį daugiau nerimo, lyginant su pirminiu delta variantu.“
Norint išsiaiškinti, ar „Delta Plus“ yra užkrečiamesnė, sąlygoja sunkesnę ligos eigą ar yra atsparesnė vakcinoms bei gydymui, mokslininkų teigimu reikia daugiau duomenų. Dr. Gagandeep Kang, virusologė ir pirmoji indų kilmės moteris, išrinkta į Londono Karališkąją asociaciją, sako: „Reikia ištirti kelis šimtus sergančių pacientų, kurie užsikrėtę būtent šia atmaina, kad išsiaiškintume, ar liga iš tiesų pavojingesnė, lyginant su kitomis atmainomis.