• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kam gi nėra tekę iš lauko parsinešti ant rūbų prikibusių mažų rutuliukų? Tai – lipiko vaisiai, kurie, panašiai kaip ir varnalėšų kibišai, įsitvirtina mažais kabliukais. Visgi ne vaisiai mus domina, o lipiko žolė, nes dažnai sutinkamas augalas pasitarnauja ir žmogaus sveikatai. Neįkainojamų naudų turinti lipiko arbata gelbsti kenčiantiems nuo šlapimo takų ligų, skrandžio skausmų, žarnyno ir širdies problemų, odos ligų ir dar daug ko.

Kam gi nėra tekę iš lauko parsinešti ant rūbų prikibusių mažų rutuliukų? Tai – lipiko vaisiai, kurie, panašiai kaip ir varnalėšų kibišai, įsitvirtina mažais kabliukais. Visgi ne vaisiai mus domina, o lipiko žolė, nes dažnai sutinkamas augalas pasitarnauja ir žmogaus sveikatai. Neįkainojamų naudų turinti lipiko arbata gelbsti kenčiantiems nuo šlapimo takų ligų, skrandžio skausmų, žarnyno ir širdies problemų, odos ligų ir dar daug ko.

REKLAMA

Tam panaudojama kelių rūšių lipikų žolė ar žiedai, kurių galite ne tik įsigyti vaistinėse ar specializuotose parduotuvėse, bet ir patys susirinkti ir išsidžiovinti. Čia viską ir pateiksime vienoje vietoje.

Lipikas – koks tai augalas ir kur paplitęs?

Arbatai ruošti Lietuvoje paprastai renkama tikruoju lipiku (Galium verum) vadinama, visoje Lietuvoje auganti daugiametė žolė. Tuo tarpu užsienyje einama iš proto dėl kvapiojo lipiko (Galium odoratum), nes šis augalas naudojamas patiekalams paskaninti, taip pat ir žolelių arbatai gaminti.

REKLAMA
REKLAMA

Dar rečiau žolelių mišiniuose naudojama ir paprastojo lipiko (Galium mollugo) žolė, o liaudyje – kartais panaudojamas ir kibusis lipikas (Galium aparine). Visgi čia daugiausia kalbėsime apie pirmuosius du atstovus.

REKLAMA

Tikrasis lipikas užauga iki 30–90 cm aukščio kylančiu ar stačiu stiebu. Maži, geltoni, medumi kvepiantys žiedai sudaro tankų šluotelės formos žiedyną. O kvapiojo lipiko aukštis siekia  30–50 cm, kurio negausus žiedynas žydi baltais žiedeliais.  

Apskritai raudinių (Rubiaceae) šeimos atstovus – lipikus – paprasta atskirti iš siaurų, po 6–12 menturiškai išsidėsčiusių lapų, bet labiausiai šie augalai pažįstami iš rutuliuko formos vaisių. Lipikų vaisiai taip stipriai prikimba prie drabužių, kad tampa vos įmanoma juos atplėšti (kone blogiau už varnalėšos vaisių kabliukus!). Visgi aptariamųjų lipikų rutuliukai nėra tokie kibūs, kaip, tarkim, kibiojo lipiko.

REKLAMA
REKLAMA

Lipikų žydėjimas tęsiasi birželio-spalio mėnesiais, o auga jie daug kur: sausose pievose, ganyklose, šlaituose, dirvonuose, pamiškėse.

Lipiko panaudojimas

Bene labiausiai (bent jau užsienyje) kvapiojo lipiko žolė naudojama kaip prieskoninė žolelė. Augalu gardinami desertai, kokteiliai, glotnučiai, vynas, įvairūs kiti saldieji gėrimai bei džemai, želė. Kvapusis ir tikrasis lipikas taip pat turi dažančių medžiagų, tokių kaip antrachinonas.

Lietuvoje labiau įprasta ruošti vaistinę arbatą iš džiovintų tikrojo lipiko žiedų ar žolės arba pasiruoštais džiovintais milteliais gydyti žaizdas bei naudoti žaliąją masę ant odos. Taip pat nevengiama sveikatinimosi tikslais išgerti ir kvapiojo lipiko arbatos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokiomis medžiagomis ir savybėmis pasižymi lipiko arbata?

Lipikai turi prikaupę gana įdomių medžiagų, tokių kaip trioksiantraglikozido galiozinas, glikozido asperilozidas. Žolėje taip pat galima aptikti ir daugeliui augalų įprastų medžiagų – eterinio aliejaus, citrinos ir askorbo rūgščių, rauginių ir mineralinių medžiagų.

O kur dar nepaminėtieji antioksidantai, polifenoliai, flavanoidai. Lipikai turi ir kumarino, kuris veikia dviprasmiškai, t. y. tam tikrais atvejais jis gali tapti nuodu (dėl citotoksinio efekto), bet nedideliais kiekiais jis naudingas gydant vėžinius susirgimus ar ŽIV, veikia kaip antikoaguliantas, antibiotikas, kepenis saugantis agentas.

REKLAMA

Išvardinti komponentai suteikia lipiko augalui priešuždegiminių, nuskausminamųjų, antimikrobinių (tiek prieš virusus, tiek bakterijas, tiek ir mikroskopinius grybus), kraujavimą stabdančių, diuretinių, antioksidacinių, tonizuojančių savybių ir antispazminį, antihipoksinį, diaforetinį, raminamąjį poveikį. Tikrasis ir kibusis lipikas turi ypač stiprių priešvėžinių ypatybių.

Lipiko arbatos nauda

Išvardinę galybę lipiko žolės komponentų ir savybių, jau galima numanyti, kokiems tikslams ir negalavimas skirta ši arbata. O tai yra:

REKLAMA
  • Plaučių ir kvėpavimo takų sutrikimai, tokie kaip peršalimo simptomai, bakteriniai uždegimai.
  • Skrandžio problemos, skausmai bei uždegimai lipiko arbatai įveikti yra ne kliūtis.
  • Kepenų ir tulžies pūslės negalavimams, pavyzdžiui, tulžies latakų nepraeinamumui gydyti.
  • Šlapimo takų sutrikimai.
  • Širdies ir kraujotakos problemos. Liaudies žmonės vartoja lipiko arbatą kraujui valyti, venoms stiprinti, gydyti varikozę, venas, hepatitą ir geltą. Ji naudinga palaikyti normalią kraujo cirkuliaciją,
  • Problemoms, susijusioms su nervų sistema. Tikėtina, kad lipiko arbatos poveikis sumažina tokių sutrikimų ir nepatogumų, kaip nervingumas, migrena, neramumas, susijaudinimas, nervų skausmai (neuralgija), isterija ir miego sutrikimai (nemiga), intensyvumą.
  • Vandens kaupimasis ir tinimai. Dėl diuretinių savybių lipiko ekstraktai padeda pašalinti vandens perteklių iš organizmo per inkstus ar prakaituojant. Taip pat jis atleidžia spaudančią krūtinės ląstą.
  • Odos problemos ir hemorojus. Šiems negalavimams gydyti vartojama tiek arbata bei nuovirai, tiek švieži lapai, kurie dedami ant žaizdos, hemorojaus, edemų, išsiplėtusių venų.
  • Vėžio gydymas. Tikrojo lipiko ekstraktais gydomi vėžiniai susirgimai, ypač galvos ir kaklo srities. Tyrimai rodo, kad jis taip pat apsaugo gleivinės keratonicitus nuo DNR pažeidimų.

Kur ir kaip prisirinkti žaliavos lipiko arbatai?

Atradę vietą, kur lipikų gausiai auga, bet jų nepasiekia intensyvus eismas ar kita tarša, šiuos augalus galite paaukoti vaistinei žaliavai ir arbatai gaminti. Žaliavą pjaukite tik pradėjus augalui žydėti, maždaug birželio–liepos mėnesį. Stiebai džiovinami paskleisti plonais sluoksniais gerai vėdinamoje nuo saulės apsaugotoje, pavėsingoje vietoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kvapiojo lipiko arbata ir universalus jos receptas

Žmonės vartoja kvapiojo lipiko arbatą plaučių, skrandžio, kepenų, tulžies pūslės ir šlapimo takų ligų profilaktikai ir gydymui.

Jie taip pat vartoja ją širdies ligoms, kraujui valyti, silpnoms venoms ir kitiems kraujotakos sutrikimams gydyti. Ją geria žmonės, patiriantys neramumą, susijaudinimą, isteriją ir miego sutrikimus.

Norėdami pasigaminti žolelių arbatos, 1–2 arbatinius šaukštelius kvapiojo lipiko žolės užplikykite vienu puodeliu (200 ml) verdančio vandens ir pamirkykite 5–15 minučių. Po to arbatą perkoškite ir išgerkite. Į šį užpilą galite įdėti šiek tiek medaus, stevijos arba citrinos sulčių.

REKLAMA

Gėrimas iš kvapiojo lipiko

Kvapusis lipikas tinka ne tik arbatai, sirupams ar kitiems saldiems desertams gaminti, bet ir šiek tiek stipresniems gėrimams, tokiems kaip likeris. Jį lengvai paruošite ir namų sąlygomis.

Jums reikės:

  • 1 kg cukraus pudros
  • 2 litrų filtruoto vandens
  • 3 citrinų
  • 3 šaukštelių citrinos rūgšties
  • 120 g šviežios kvapiojo lipiko žolės

Nuplaukite žoleles ir išdžiovinkite jas ant rankšluosčio per naktį. Nupjaukite lapus nuo stiebo ir atidėkite į šalį. Į puodą supilkite vandenį, cukrų, citrinos rūgštelę ir virkite, kol cukrus ištirps.

REKLAMA

Ištirpintą sirupą supilkite į didelį indą, sudėkite griežinėliais supjaustytas citrinas ir lipiko žolę. Gerai išmaišykite ir palikite 2 dienoms.

Perkoškite, vėl užvirinkite ir išpilstykite į sterilizuotus indus. Iš nurodyto kiekio turėtumėte pagaminsite apie 2,5 litro gėrimo.

Atminkite, kad dėl kumarino ir susidariusio alkoholio šio gėrimo reikia vartoti labai mažai ir saikingai.

Tikrojo lipiko arbata nuo daugybės negalavimų

Jau žinote, kad lipiko arbata yra neatsiejamas vaistas inkstų, širdies, skrandžio skausmų ligoms gydyti, susikaupusiems skysčiams šalinti, tad štai keli receptai, kaip tokias sveikuoliškas arbatas pasigaminti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo inkstų ligų. Puode 1 šaukštą lipiko žolelių užpilkite 1 stikline karšto vandens ir pavirkite mišinį 10–15 minučių. Po pusvalandžio arbatą perkoškite. Likus 30 minučių iki valgio, išgerkite trečdalį stiklinės šios pasiruoštos arbatos 3 kartus per dieną.

Nuo skrandžio skausmų ir viduriavimo. 1 šaukštas lipiko žolės užpilama puse litro karšto vandens ir užvirinama. Paliekama mirkti 4 valandoms, tada perkošiama ir prieš valgį geriama 3–4 kartus per dieną po pusę stiklinės.

REKLAMA

Kojų tinimui mažinti. Šaukštą lipiko žolės užpilkite stikline karšto vandens, uždenkite ir palikite 3 valandoms pritraukti. Tada arbatą perkoškite ir gerkite prieš valgį po 1/3 stiklinės 2–3 kartus per dieną.

Kibusis lipikas – naudingas vaistas prieš vėžį

Negalima nurašyti taip pat sveikatai labai naudingo augalo – kibiojo lipiko. Nors jo kibūs vaisiai ir besikabinanti žolė erzina labiausiai, bet naudos turi bene daugiausiai. Jo preparatai palaiko imuninę sistemą ir pasižymi diuretiniu, spazmolitiniu ir priešuždegiminiu poveikiu.

REKLAMA

Kibusis lipikas naudojamas sergant odos ligomis, tokiomis, kaip psoriazė, egzema. Bet labiausiai ši arbata garsėja dėl priešvėžinių ypatumų – ji padeda gaminti daugiau limfocitų, užkerta kelią daugintis pre-vėžinėms ląstelėms.

Arbatai pasiruošti dažniau naudojama šviežia lipiko žolė, kurios puodeliui arbatos reikia susmulkinti maždaug 1–2 šaukštelius. Šį kiekį užpilkite stikline karšto vandens, palikite pritraukti 10 minučių. Belieka žoles nukošti, o arbatą išgerti.

REKLAMA
REKLAMA

Iš kibiojo lipiko galite pasiruošti ir pavasarišką tonizuojantį glotnutį ar vaisinį kokteilį. Tokiam gėrimui reikia į smulkintuvą įpilti 2 stiklines vandens, sudėti stiklinę lipiko žolės, po pusę puodelio pjaustytų šviežių ananasų, mangų ir šaldyto banano, bei žiupsnelio čija sėklų kokteiliui papuošti.

Lipiko arbatos šalutinis poveikis

Traktuojama, kad daugeliui žmonių kvapiojo lipiko arbata yra nekenksminga ir laikytina kone maisto produktu. Tačiau to negalima garantuoti ir kitų lipiko rūšių arbatoms. Visgi per didelis lipiko arbatos ar preparatų kiekis gali nulemti kai kurias sveikatos pasekmes, o neatidus vartojimas su tam tikrais vaistais gali sukelti sveikatai gana pavojingą poveikį.

Lipiko arbata netinkama:

  • Nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms dėl nepakankamų įrodymų ir esančio kumarino.
  • Kraujo krešumo problemų turintiems žmonėms. Lipiko preparatai sulėtina krešulių susidarymą, todėl padidėja kraujavimo tikimybė. Dėl tos pačios priežasties reikėtų nevartoti lipiko preparatų 2 savaites prieš chirurgines operacijas, nes padidėja šansai „neplanuotai“ kraujuoti per ir po operacijos.
  • Labai svarbu atkreipti dėmesį pacientams, vartojantiems kraujo krešėjimą lėtinančius vaistus, nes tokiu atveju situacija gali tapti labai pavojinga dėl nukraujavimo tikimybės. Tai tokie vaistai kaip aspirinas, heparinas, varfarinas ir kiti.
  • Ką jau kalbėti apie atsiradusius apsinuodijimo simptomus, tokius kaip galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, kai arbatos ar kitų preparatų perdozuojama.

Šiai dienai nustatyta, kad 2–4 g lipiko žolės dozė, užplikytos 60–120 ml vandens, ir vartojant ją tris kartus per dieną yra sąlyginai saugi.

Šaltinis: arbatosnauda.lt

"...užsienyje einama iš proto dėl kvapiojo lipiko" O kokia arbata geriama jau išėjus iš proto?
Tai jei užplikusiu biski stipresnės arbatos anytai,tai kaip ta arbata veiks?Ar kaip sąlyginai saugi,ar nelabai?
Tokie žolės poveikio aprašymai tinka šimtams augalų o tai reiškia nauda kaip rusui arbata 'čay baykovyj čornyj'
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų