Be ir taip teikiamo grožio, jazminai gali atstoti smilkalus ir šviežiu aromatu pakvėpinti namus, taip pat iš jų žiedų gaminama aromatinga ir sveikatinga arbata, spaudžiami eteriniai aliejai, gaminamas jazminų sirupas, be jokios abejonės iš jų gaminami ir įprastiniai smilkalai bei, svarbiausia, kvepalai, kurių dažnas lietuvis parsiveža iš Egipto.
Be viso to, jazminai turi svarbią kultūrinę reikšmę, ypatingai Indijoje ar Kinijoje.
Jazminų arbata iki šių dienų plačiai naudojama Rytuose– Kinijoje, kur ji vadinama „jazminų žiedų arbata“ arba kitaip – mò lì huā chá.
Arbata nėra daroma vien iš jazminų, jazminų arbatos pagrindas – paprasta žalioji arbata, kuri tarsi neutralizuoja ir leidžia atsiskleisti nuostabiam jazminų skoniui ir aromatui. Kaip gaminama ši stebuklinga arbata? Jazminų žiedai ir žaliosios arbatos lapeliai yra „suporuojami“ ir įdedami į specialų indą, kuriame kontroliuojama temperatūra ir drėgmė.
Ši procedūra gali užtrukti net iki keturių valandų arba iki tol, kol arbata absorbuos jazminų žiedų skonį bei kvapą. Jei norima išgauti ypatingai aukštos kokybės arbatą, tas pats procesas gali būti kartojamas net iki septynių kartų.
Kuomet žiedai nebeteikia jokio aromato, procedūra baigiama. Žiedų iš arbatos nebūtina išimti, kadangi plaukiojantys žiedlapiai tikrai negadina vaizdo.
Prancūzija pagarsėjusi ne vien savo vynais, bet ir… jazminų sirupais, kurie paprastai gaminami iš jazminų žiedų ekstrakto. Jungtinėse Valstijose šis prancūziškas jazminų sirupas naudojamas gaminant jazminų paplotėlius, sklindžius bei taip visų pamėgtus zefyrus. Tikri konditerijos šedevrai, kvepiantys jazminais!
Dažniausiai naudojamas produktas – jazminų eterinis aliejus. Jis gaunamas taip pat spaudžiant žiedų ekstraktą, bet taikant kur kas intensyvesnius metodus. Tai gana brangi produkcija, mat, norint išspausti kad ir nedidelį kiekį aliejaus, reikalinga pririnkti labai daug jazminų žiedų.
Žiedai turi būti renkami naktį, kadangi būtent sutemus daug geriau išsiskleidžia visi aromatai. Surinkti žiedai paberiami ant medvilninio audinio, kelias dienas mirkyto alyvų aliejuje – taip sugeriami jazminų žiedų kvapai.
Jazminai labai populiarūs visame pasaulyje, ne išimtis ir Lietuva. Šie krūmai užauga gana aukšti, stiebas laibas, vijoklinis, žalias, lygus.
Jazminai gausiai apsiberia nuostabiais žiedais, kurių spalva dažniausiai yra balta arba geltona. Kai kurių rūšių nektarai yra nuodingi. Jazminai gerai auga drėgnoje priesmėlio dirvoje.
Pageidautina, kad jazminus apšviestų saulės šviesa, visiškame šešėlyje augalas augti negalėtų. Krūmus galima sodinti nuo birželio iki lapkričio mėnesio, labai ilgas laiko tarpas, tad prisiruošti pasisodinti savo sode tikrai galima rasti laiko.
Vandeniu reikėtų labiau pasirūpinti vasarą ir žydėjimo periodu.