Gyventojai neslėpė, jog lauke vakarais būti nesaugu jau kurį laiką, tačiau, kad narkomanai neatsikraustytų į daugiabučių laiptines, stengiasi apsisaugoti patys.
„Vakarais baisu vaikščioti lauke, nes daug neaiškių žmonių, vakare dažniausiai jie išlenda. Matosi, kad jie apsivartoję, nes labai neadekvačiai elgiasi, todėl mes niekada nepaliekame laiptinės durų atidarytų, po savęs visada užsidarome“, – pasakojo Šeškinės gyventoja Nerilė.
Tiesa, narkotikų vartojimo problema nėra tik Šeškinės mikrorajone, neadekvačiais, apsvaigusiais lankytojais garsėja ir Markučiai bei Naujininkai.
Laiptinėse randa paliktų „dovanėlių“
O štai vietinis gyventojas Grigalius praėjusį pirmadienį savo laiptinėje rado narkomano, įsikūrusio daugiabučio laiptinėje, švirkštus.
„Šiaip laiptinėse jie ir bazuojasi. Mano atveju taip atsitiko, kad radau gūžtą su keletu švirkštų, ją išvalęs radau dar krūvą, tai reiškia, kad jis ten buvo apsigyvenęs gal net kokią savaitę“, – svarstė vaikinas.
Pridūrė, jog rado ir įvairių receptinių vaistų, o apsvaigusieji yra tarsi invazinė rūšis – gyvena, kol jų neišvaro, todėl gyventojai jaučiasi nesaugiai.
„Jeigu žmogus, apsvaigęs nuo receptinių vaistų, turi prieigą prie jų, tai čia dar klausimas, kaip ruošiamasi stabdyti šitą problemą. Tu lydėk tą žmogų nelydėjęs, jis nejudės ir nieko nejaus“, – kalbėjo Grigalius.
Užsiminė, jog tokie veikėjai apylinkės gyventojams puikiai žinomi, netgi turi savo pavadinimą – „fentabendai“.
„Žmogus, prisivartojęs narkotikų, tikriausiai fentanilių, persilenkia per pusę stovėdamas – stovi ant kojų, bet kūnas nukritęs“, – paaiškino gyventojų sukurtą terminą pašnekovas.
Policija bejėgė prieš apsvaigusius nuo narkotikų žmones
Iš Vilniaus miesto penktojo policijos komisariato viršininko Povilo Revucko aiškinimo panašu, kad policija neadekvačius, nuo narkotikų apsvaigusius žmones suvaldyti yra bejėgė, nors ir suėmė daug Šeškinėje siaučiančių narkotikų prekeivių.
Mat pavartojusieji, gavę baudą arba areštą, grįžta ten pat, iš kur policijos buvo išvežti, ir situacija nesikeičia.
„Gauna administracinį nusižengimą ir niekaip jo teisės negali būti varžmos ilgiau. Jeigu toks asmuo su savimi turi narkotinių medžiagų, tai reiškia dėl to pradedamas ir ikiteisminis tyrimas. Bet vėlgi čia kalbėti apie ilgus įkalinimo metus ar dar kažką, mes to tikrai negalime“, – patikslino P. Revuckas.
Tačiau skatino kreiptis į policiją, pamačius neadekvačiai besielgiančius, galimai pavartojusius žmonės, o ne skelbti socialiniuose tinkluose.
„Reikia čia ir dabar skambinti 112, o ne laukti vakaro ir į socialinius tinklus kelti tokius dalykus“, – pamokė jis.
Šiemet, jo teigimu, 5-asis policijos komisariatas turėjo per 40 ikiteisminių tyrimų dėl narkotikų platinimo, o štai iš jų 7 buvo vienaip ar kitaip susiję su Šeškine. Taigi arba pardavinėjo medžiagas, arba gyveno Šeškinėje.
Vis dėlto policijos komisariato viršininkas pažymi, kad Šeškinės narkomanų problema nėra didesnė nei bet kuriame kitame Vilniaus mikrorajone.
„Ta problema yra absoliučiai visuose rajonuose ir Šeškinė nėra išskirtinė, tiesiog čia žmonės aktyviau reiškiasi socialiniuose tinkluose“, – tikino P. Revuckas.
Savivaldybė gali pasiūlyti sutvarkyti ir utilizuoti švirkštus
Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė paaiškino, kad jokių nusiskundimų iš Šeškinės bendruomenės paskutiniu metu negavo, todėl konkrečių veiksmų savivaldybė šiuo metu nesiima.
Tik Naujininkuose ir Markučiuose neva dirbama nuolat, savivaldybės ir policijos atstovai renkasi kas mėnesį aptarti situaciją šiuose rajonuose.
„Išgenėjome vietas, kur narkotikus švirkščiasi, tam, kad nebūtų kur tą daryti, nugriauname nelegalius statinius, kad neturėtų kur slėptis. Taip pat policija nuolat patruliuoja šiuose rajonuose. O Šeškinėje gali būti pavienis atvejis, nes mes negavome jokių nusiskundimų“, – kalbėjo V. Turauskytė.
O štai dėl to, kad apsvaigusieji kuriasi laiptinėse šaltuoju laikorpiu ir gąsdina gyventojus, atsakė, kad savivaldybė būtų galėjusi pasirūpinti šių švirkštų surinkimu ir aplinkos sutvarkymu. Taip pat tvirtino dirbantys ir prie laiptinių spynų, kad būtų sunkiau apsvaigusiems į jas patekti.
Į institucijų paralyžių, kad problema neišsispręstų ir išvalius švirkštus, taip pat sureagavo. Neva galėtų padėti policijos dažnesnis patruliavimas. Apie tai gyventojams kreipusis gali būti diskutuojama su policija, sakė ji.
Taip pat esą šiuo metu mieste yra 350 kamerų, o kitamet bus 100 daugiau tam, kad policijai būtų lengviau stebėti nusikaltimus ir teisės pažeidimus bei jiems užkirsti kelią.
Buvo suimti Šeškinėje gyvenę ar prekiavę narkotikų prekeiviai
Dar praėjusių metų vasarą kalbinti Šeškinės gyventojai sakė, kad narkomanai niekur nedingo – vis dar vagia daiktus iš žmonių, puldinėja vaikus ir moteris.
„Kad jie tokie neadekvatūs, po dozės. Vaikštinėja tokie vat. Žinokit, baisoka“, – žurnalistui sakė Šeškinės gyventoja.
„Pas mus Musnininkų gatvėje narkomanai į namus veržiasi. Vos duris praveri, manęs kartą vos nenustūmė. Tokia mergina su trim ar keturiais narkomanais“, – skundėsi ir kita moteris.
Šeškinėje narkomanų padaugėjo sunaikinus romų taborą miesto pakraštyje. Narkotikų platintojai persikėlė į gyvenamuosius rajonus, iš kur toliau vykdė savo verslą.
Vis dėlto policijos atstovas P. Revuckas tikino, kad tuo metu visi, kas užsiėmė prekyba nelegaliomis medžiagomis, buvo suimti.
Vilniaus meras Valdas Benkunskas tada tikino, kad padarė viską, jog narkomanų šalia gyventojų būtų mažiau.
„Reikia suprasti, kad kol yra paklausa, yra pasiūla, ir kriminalinės grupuotės veikia per platinimo punktus. Čia jau policijos darbas su tuo dorotis“, – kalbėjo sostinės meras.
Pasak policijos generalinio komisaro, pareigūnai dažniausiai puikiai žino vadinamuosius narkotikų pardavimo taškus.
„Reikia pripažinti, kad ir ana pusė teisiškai tobulėja ir šviečiasi“, – sakė Renatas Požėla.
Esą narkotikų platintojai didelio kiekio narkotikų vadinamuosiuose taškuose nelaiko. Todėl bandant suimti narkotikų platintojus policijos rankos dažnai yra surištos.
„Tuose būstuose neretai tam tikras ribotas kvaišalų kiekis. Kai einame į teismus, negauname suėmimo ar apskritai kyla klausimų dėl baudžiamosios atsakomybės“, – spaudos konferencijoje tuo metu kalbėjo generalinis komisaras.