• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus medikai šešiametei mergaitei, turinčiai įgimtą kojos ligą, suteikia viltį vaikščioti. Mažametė jau buvo iškentusi daugybę nesėkmingų operacijų. Šįkart medikai pirmą kartą mūsų šalyje atliko unikalią kojos operaciją – panaudojo augančiu vadinamą ypatingą titano implantą.

Vilniaus medikai šešiametei mergaitei, turinčiai įgimtą kojos ligą, suteikia viltį vaikščioti. Mažametė jau buvo iškentusi daugybę nesėkmingų operacijų. Šįkart medikai pirmą kartą mūsų šalyje atliko unikalią kojos operaciją – panaudojo augančiu vadinamą ypatingą titano implantą.

REKLAMA

Šešiametė Adrijana gali vaikščioti tik pasišokinėdama ant vienos kojos arba pasiremdama ramentais, mat jau gimė turėdama retą genetinę blauzdikaulio patologiją.

„Koja negyja, grįžta į pradinę padėtį. Tokia keverzonė pasidaro iš tos kojos. Kreiva pasidaro“, – sako mama Irena Gicevičienė.

Pirmus dvejus metus medikai dar guodė tėvus, esą kreiva kojytė išsitiesins ir sustiprės pati. Tačiau, matydami, kad mergaitė negali normaliai vaikščioti, sunerimę tėvai kreipėsi į kitus gydytojus, ir paaiškėjo, kad be operacijos vaikui grėsė likti neįgaliam visam gyvenimui.

REKLAMA
REKLAMA

„Dvejus metus darėme tyrimus, suėjo dveji metai ir pradėjome ją operuoti“, – pasakoja tėtis Vilmantas Gicevičius.

„Kai buvo paaugus, koja buvo išlinkusi, plika akimi matei. Kai buvo mažytė, nekrito į akis, o kai paaugo, pradėjo vaikščioti, matėsi lankelis kojos. Kalbėjau Kaune, gal nereikėjo operuoti, sako gydytojas – būtų lūžusi, jei nieko nebūtume darę“, – teigia I. Gicevičienė.

REKLAMA

Kaulas – jis nėra vientisas. Tokią ligą turintys vaikai jau gimsta, turėdami lūžusį kaulą, arba jis lūžta dėl blogos kraujotakos pažeistoje vietoje. Medikų pastangos padėti Adrianai suauginti kaulą iki šiol buvo bergždžios.

„Tai blauzdikaulio pseudo artrozė. Patologinis sąnarys. Blauzdikaulis susideda iš dviejų dalių, segmentų. Dėl prastos kraujotakos vaikai jau gimta su šia patologija. Jie neįgalūs, negali minti ant tos kojos“, – kalbėjo gydytojas ortopedas-traumatologas Giedrius Bernotavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Santaros klinikų ortopedai–traumatologai atliko unikalią Lietuvoje operaciją. Į pažeistą kaulą jie įstatė štai tokį specialų titano intramedulinį implantą, kuris sudarytas iš vamzdelio ir jame esančio strypo. Kaulo viduje esantis 20 cm ilgio ir 5 milimetrų storio implantas, augant kaului, „auga“ kartu ir gali pailgėti net dešimčia centimetrų.

„Implantas nėra vientisas, jis susideda iš 2 dalių, pasimauna vienas ant kito, užsirakina galuose. Implantas auga kartu su kaulu. Tai svarbu, nes šnekame apie vaikus“, – sako G. Bernotavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po praktikos Jungtinėse Valstijose vilniečiai chirurgai pirmą kartą pritaikė pasaulyje pripažintą pažangią metodiką. Mergaitės kojos operacija truko 3 valandas. Adrijana jau šį rudenį svajoja pati eiti į mokyklą, pirmąją klasę ir minti dviratį. Jau anksčiau medikai jai mėgino padėti, atliko daugybę operacijų, po kurių, deja, kaulas vis tiek nesuaugo.

„Pačios operacijos 4, bet visi pjaustymai, sudėjus į krūvą, 8 kartai, o Vilnius pjovė 9 kartą“, – pasakoja I. Gicevičienė.

REKLAMA

Visgi operacijų nepavyks išvengti ir ateityje, mat ir naująjį implantą teks keisti kitu ilgesniu. Tačiau operacija tikėtina ne anksčiau nei po 5 metų.

Beje, modernus amerikietiškas titano implantas kainuoja iki 4 tūkstančių eurų. Šią sumą marijampolietės operacijai Vaikų ligoninė skyrė iš ligoninės paramos fondo. Tačiau medikai ketina prašyti Sveikatos apsaugos ministerijos tokius implantus kompensuoti, mat jie labai reikalingi ir daugiau vaikų.

Vien Santaros klinikose dar du mažyliai laukia tokios operacijos, o šalyje tokių gali būti apie 10. Kaulų defekto patologija, kurią galima gydyti nauju metodu, nutinka vidutiniškai vienam vaikui iš 140 tūkst. Tai reiškia, kad Lietuvoje vidutiniškai kas penkerius metus gimsta po vieną tokį pacientą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų